Wsparcie mobilności w ramach RID – podsumowanie I tury wyjazdów

logo Regionalnej Inicjatywy Doskonałości

Do połowy września 2024 r. zaplanowano i zrealizowano dziesięć krótkich wyjazdów w ramach konsorcjum CIVICA oraz trzynaście wyjazdów konferencyjnych. Wśród uczestników znaleźli się zarówno profesorowie, adiunkci, jak i osoby będące na studiach doktoranckich.

Wyjazdy odbywają się w ramach zadania 3 projektu „Rozwój potencjału badawczego SGH dla trwałego wzrostu oraz odpornych i inkluzywnych społeczeństw”, dofinansowanego ze środków Ministra Nauki w ramach Programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID). Program wspiera rozwój współpracy międzynarodowej poprzez mobilność. Można wnioskować o kwotę do 7 tys.  złotych, ewentualnie łącząc środki z RID z innymi w przypadku droższych wyjazdów. Wszystkie procedury zostały opisane na stronie projektu: https://rid.sgh.waw.pl/pl/wyjazdy.

Poniżej prezentujemy syntezę wniosków ze sprawozdań nadesłanych przez uczestników.

W przypadku krótkich wizyt studyjnych w ramach CIVICA i mechanizmu Short Visits wyjazdy były przede wszystkim okazją do nawiązania kontaktów i zobaczenia, jak pracują badacze zajmujący się podobnymi tematami.. Wśród rekomendacji dla przyszłych wyjeżdżających wskazywano na zaplanowanie więcej niż jednej aktywności, np. poza spotkaniem z badaczami z danej jednostki, udział w seminarium, dyskusję nad wspólnym projektem, itp. Trafnie określiła korzyści z takiego wyjazdu dr Janina Petelczyc, pisząc: „Podsumowując, wyjazd do Hertie School to znakomita okazja dla badaczy z SGH do poszerzenia swoich horyzontów, nawiązania wartościowych kontaktów oraz wzbogacenia prowadzonych badań o nowe perspektywy i doświadczenia”. Tego właśnie Państwu życzymy w przypadku kolejnych wizyt na uczelniach partnerskich CIVICA.

Wyjazdy konferencyjne to typowa i najbardziej oczywista aktywność pracowników nauki, a głównym celem jest, poza wygłoszeniem  referatu i wysłuchaniem informacji zwrotnej, możliwość zapoznania się z bieżącym dorobkiem naukowym w danej tematyce. Podobnie jak w przypadku wizyt w ramach CIVICA dodatkowym aspektem jest również podtrzymanie starych i nawiązanie nowych kontaktów akademickich z ludźmi realizującymi badania w podobnym obszarze. Co ważne, dofinansowanie z RID daje możliwość wyjazdu osobom, które w danym momencie nie mają dodatkowych źródeł finansowania, np. w ramach realizowanych grantów. Odwołam się do tekstu przygotowanego przez prof. SGH Piotra Staszkiewicza: „Konferencja IPA 2024 (Interdisciplinary Perspectives on Accounting Conference) była niezwykle wartościowym doświadczeniem. Udział w niej umożliwił mi pogłębienie wiedzy na temat najnowszych trendów w badaniach nad rachunkowością jakościową oraz nawiązanie kontaktów z wybitnymi naukowcami z całego świata”.

Środki z  RID mogą posłużyć także do sfinansowania bardziej nietypowych wyjazdów, czego przykładem jest udział dwóch przedstawicieli SGH w wydarzeniu The State of Union, organizowanym przez European University Institute, partnera SGH w ramach konsorcjum CIVICA. Możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu pokazuje, że aktywnie wspierana instytucjonalna współpraca tworzy nowe możliwości dla budowania relacji poziomych i dalszego rozwoju coraz to szerszej grupy osób. Jak wskazał dr Artur Bogucki, „wydarzenie to umożliwiło (…) bezpośredni kontakt z czołowymi badaczami w dziedzinie nauk prawnych i polityki cyfrowej oraz wymianę pomysłów badawczych związanych z pozyskiwaniem europejskich grantów badawczych”. Jak dodał,  „moją główną radą dla osób planujących podobne wyjazdy jest otwartość na interdyscyplinarne projekty badawcze z jednoczesnym skupieniem się na budowaniu trwałych i wartościowych relacji akademickich”. Bartosz Fraszka ze Szkoły Doktorskiej SGH wskazał z kolei, że „ekspozycja stanowisk praktyków polityk europejskich i ich konfrontacja z poglądami przedstawicieli świata akademickiego stworzyła unikalną możliwość pozyskania aktualnej perspektywy na kwestie opracowywane w mojej pracy doktorskiej (…)”.

Mamy nadzieję, że łączenie możliwości i mechanizmów wsparcia  finansowego w ramach programu RID i relacyjnego w ramach konsorcjum CIVICA  będzie pozwalać  z jednej strony, na wspieranie rozwoju kariery członków społeczności akademickiej SGH, a z drugiej, będzie tworzyć nowe powiązania, nieformalne i formalne, choćby w postaci wspólnych projektów badawczych.

Na koniec chcielibyśmy zaprosić Państwa do lektury wybranych sprawozdań z wyjazdów, które ukażą się w papierowej edycji Gazety SGH (JESIEŃ) oraz do zaglądania na stronę RID SGH, gdzie na bieżąco informujemy o aktualnych możliwościach aplikowania o środki projektowe.

dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH, kierownik Katedry Polityki Społecznej Instytut Gospodarstwa Społecznego, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH

dr Łukasz Skrok, adiunkt w katedrze Ekonomii Biznesu, Kolegium Gospodarki Światowej SGH