Wolontariat pracowniczy w SGH

grupa osób stoi w sali; na sztaludze plakat informujący o inauguracji wolontariatu pracowniczego w SGH

14 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się debata „Wolontariat pracowniczy w świecie VUCA”. Rektor SGH profesor Piotr Wachowiak podpisał Kartę Wolontariatu Pracowniczego.

VUCA to świat zmienności (ang. volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (complexity) i niejednoznaczności (ambiguity). Od kilku lat określenie to funkcjonuje w biznesie i w obszarze rozwoju osobistego.

W debacie, którą moderowała Zenka Bańkowska, ekspertka Fundacji Instytut Wolontariatu Pracowniczego, wzięli udział znamienici goście:

•    dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH – Rektor SGH
•    Dominika Bettman – Microsoft Polska
•    Iwona Waszczykowska – Siemens Polska
•    Krzysztofa Bełz – Coca Cola HBC Polska
•    Katarzyna Skopiec – Fundacja Humanosh

Przez ostatnie tygodnie wszyscy żyjemy jedną sprawą – dramatycznymi wydarzeniami na  Ukrainie. Zdecydowana większość z nas albo już czynnie pomaga, albo aktywnie szuka możliwości pomagania. Tragiczne informacje zza wschodniej granicy uruchomiły w Polakach ogromne pokłady empatii, które zaowocowały konkretnym działaniem. Wolontariat pracowniczy w wielu organizacjach stał się motorem napędowym działań pomocowych i nabrał w ostatnim czasie nowego wymiaru i jakości. Mamy głębokie przekonanie, że to doskonały moment, aby w usystematyzowany sposób uruchomić w SGH program wolontariatu pracowniczego.

Po zakończeniu debaty rektor Piotr Wachowiak podpisał Kartę Wolontariatu Pracowniczego, którą można nazwać  drogowskazem w zakresie wdrażania wolontariatu pracowniczego w organizacjach. Sygnatariusze Karty dobrowolnie zobowiązują się wdrażać wolontariat pracowniczy w oparciu o siedem strategicznych zasad:

1.    Dobrowolność
2.    Proaktywność i zaangażowanie
3.    Spójną i otwartą komunikację
4.    Dialog i partnerskie relacje z otoczeniem
5.    Podejście systemowe
6.    Efektowność solidarną
7.    Autentyczną reputację w działaniu

plakat informujący o zasadach karty wolontariatu pracowniczego

Po podpisaniu Karty rektor Wachowiak poinformował, że podpisując dokument rozpoczynamy w SGH  program wolontariatu pracowniczego i zobowiązujemy się do przestrzegania zasad Karty Wolontariatu Pracowniczego. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie w najbliższym czasie badania ankietowego pracowników SGH w zakresie ich oczekiwań i preferencji w obszarze wolontariatu pracowniczego. Jest to dla nas szansa na wypracowanie wspólnego, optymalnie komfortowego i satysfakcjonującego modelu pomagania innym. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia na YouTubie relacji z debaty oraz podpisania przez rektora SGH Karty Wolontariatu Pracowniczego.

Partnerem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we wdrażaniu wolontariatu pracowniczego jest Fundacja Instytut Wolontariatu Pracowniczego. Misją Fundacji jest pomaganie pracodawcom społecznie odpowiedzialnym, tworzenie przestrzeni rozwoju i współpracy wszystkim tym, którzy odważnie zmieniają świat na lepszy, zaczynając od siebie.

Zapraszamy także do lektury wywiadu na temat idei wolontariatu pracowniczego z prezeską Fundacji Instytut Wolontariatu Pracowniczego – Izabelą Dyakowską.