W SGH konferencja naukowa „Pokolenie 50+ w Polsce i w Europie"
20 czerwca br. w SGH odbyła się konferencja „Pokolenie 50+ w Polsce i w Europie: aktywność, stan zdrowia, warunki pracy, relacje międzypokoleniowe i wykluczenie”, organizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Konferencja podsumowała wyniki VIII rundy badania SHARE oraz telefonicznego badania SHARE Corona przeprowadzonego w trakcie IX rundy badania SHARE w ramach projektu „Wsparcie realizacji badań panelowych osób w wieku 50 lat i więcej w międzynarodowym projekcie Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE)”.
Z badania „SHARE Corona 2”, przeprowadzonego w 2021 r., wynika, że sytuacja na rynku pracy w Polsce w latach 2020-2021 dla badanej grupy osób w wieku 50+ była stabilna. W Polsce badanie objęło niemal 3 tys. respondentów. Większość z badanych stanowiły osoby od 55 do 74 lat, a więc w wieku, który charakteryzuje się licznymi zmianami sytuacji zdrowotnej, społecznej i ekonomicznej respondentów i ich rodzin.
Pracę w tej grupie wieku straciło 5,1% osób, podczas gdy przeciętnie we wszystkich krajach biorących udział w badaniu udział ten wyniósł 10,5%. Wynik dla Polski był jednym z najniższych w Europie, co oznacza, że rynek pracy był w lepszej sytuacji niż w innych krajach – głosi badanie. W większości krajów w 2021 r. nastąpiło pogorszenie ogólnej sytuacji finansowej, w tym najbardziej w Szwecji, Francji, Niemczech, Czechach i Grecji. W Polsce przeciętna sytuacja finansowa ogółem osób 50+ niemal nie zmieniła się.
Wyniki badania „SHARE Corona 1” z 2020 r. i „SHARE Corona 2” wskazują, że przeciętnie wśród wszystkich krajów objętych badaniem ograniczenia w korzystaniu ze służby zdrowia były niższe w 2021 r. niż w 2020 r. W Polsce w 2020 r. brak ograniczeń związanych z dostępem do opieki medycznej zgłaszało 68% respondentów, a w 2021 r. było to już 83%.
Aktywność zawodowa osób po 50-tym roku życia w Polsce stopniowo się podnosi. W 2020 r. nie pracowała prawie co czwarta kobieta mająca 55-64 lata, z powodu obowiązków rodzinnych, złego stanu zdrowia lub niepełnosprawności. Wśród mężczyzn w wieku 60-69 lat częściej niż co piąty nie pracował, z czego 70% deklarowało poważne problemy zdrowotne utrudniające pracę.
Na konferencji przedstawiono również syntetyczne wnioski płynące z pogłębionych analiz mających na celu doprecyzowanie rekomendacji dotyczących wykorzystania potencjału osób w wieku 50 lub więcej lat jako potencjalnych opiekunów osób starszych i innych dorosłych wymagających opieki, z perspektywy działań które mogą podejmować instytucje rynku pracy.
Celem głównym projektu jest wyposażenie instytucji rynku pracy w zasoby informacyjne pozwalające zwiększyć efektywność wsparcia na rynku pracy osób w wieku 50+ z uwzględnieniem informacji m.in. o zdrowiu, aktywności zawodowej, kapitale ludzkim, sytuacji materialnej i rodzinnej tej grupy osób. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Publikacja jest do pobrania tutaj.
Organizatorem konferencji było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.