IX Warsztaty Hurwiczowskie z teorii projektowania mechanizmów

na turkusowym tle biała ramka z napisem IX Hurwicz Workshop on Mechanism Design Theory

W dniach 5-7 grudnia 2024 roku odbyła się dziewiąta edycja prestiżowych Warsztatów Hurwiczowskich, organizowanych przez Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH we współpracy z Instytutem Matematyki PAN oraz Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. 

Podobnie, jak podczas poprzedniej edycji, areną wystąpień i dyskusji warsztatowych były aule SGH oraz IMPAN.

Warsztaty, poświęcone teorii projektowania mechanizmów, są organizowane od 2009 roku ku czci prof. Leonida Hurwicza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2007 roku. Przez 15 lat zdobyły uznanie jako forum dyskusji nad najnowszymi osiągnięciami ekonomii, gromadząc naukowców z czołowych światowych ośrodków. W tegorocznej edycji wzięło udział 80-90 uczestników z wielu krajów, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Holandii, Japonii i Argentyny, ale także z polskich ośrodków naukowych, takich jak Kraków i Wrocław.

Podczas konferencji zaprezentowano 60 referatów w dwóch równoległych sesjach. Tematyka obejmowała m.in. projektowanie mechanizmów, teorię implementacji, aukcje, negocjacje, ekonomię sieci oraz teorię decyzji. 

Wykład plenarny im. Leonida Hurwicza wygłosił prof. Hervé Moulin z Uniwersytetu w Glasgow, który omówił problem sprawiedliwego podziału dóbr wspólnych. Wykład dotyczył tzw. problemu sprawiedliwego podziału i nawiązywał do pionierskiej w tym zakresie pracy prof. Hugona Steinhausa. 

Podczas tej edycji warsztatów mieliśmy także okazję wysłuchać drugiego wykładu plenarnego, wygłoszonego w przez prof. Ali Khana z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (USA). Wykład dotyczył polskiego wkładu do ekonomii matematycznej. Prof. Ali Khan w brawurowy sposób przedstawił najważniejsze kamienie milowe rozwoju formalnej ekonomii w XX wieku i wkład polskich matematyków w ich powstanie.

Patron warsztatów, prof. Leonid Hurwicz, był jednym z pionierów matematycznego podejścia w analizie ekonomicznej. Był silnie związany z Warszawą, studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1994 roku otrzymał doktorat honoris causa SGH. Jego osiągnięcia w teorii projektowania mechanizmów, bazujące na analizie funkcjonalnej, analizie wypukłej i teorii miary stanowią kluczowy wkład do współczesnej ekonomii matematycznej.

Warsztaty były współfinansowane przez organizatorów: Uniwersytet Warszawski, Instytutu Matematyki PAN oraz SGH w ramach projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (MNiSW). Kolejna edycja Warszatów Hurwiczowskich planowana jest za dwa lata.

 

dr Joanna Franaszek, Zakład Ekonomii Matematycznej, Instytut Ekonomii Matematycznej, Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH

prof. dr hab. Łukasz Woźny, Katedra Ekonomii Ilościowej KAE SGH