
Dla wszystkich osób zainteresowanych udziałem w programie wolontariatu pracowniczego przygotowaliśmy webinarium (w dwóch terminach; do wyboru jeden z nich), na którym przedstawione zostaną zasady programu wolontariatu pracowniczego w SGH, sposób składania wniosku o grant, możliwości realizacji projektu oraz jego rozliczenia. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
- Webinarium (termin 1) – 27 września 2023 r., 10:00 – 12:00, Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania
- Webinarium, (termin 2) – 4 października 2023 r., 9:30 – 11:30, Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania
Wnioski o grant w programie wolontariatu pracowniczego będzie można składać do 31 października 2023 roku. Następnie Kapituła Konkursu Grantowego podejmie decyzję o przyznaniu poszczególnych grantów oraz ich wysokości. W skład Kapituły wchodzą:
- Izabela Dyakowska – prezeska Fundacji Instytut Wolontariatu Pracowniczego – przewodnicząca Kapituły
- dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH – rektor SGH
- dr Marcin Dąbrowski – kanclerz SGH
- Piotr Glen – kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG SGH
Karta Wolontariatu Pracowniczego
W kwietniu 2022 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podjęła decyzję o uruchomieniu programu wolontariatu pracowniczego. Rektor SGH Piotr Wachowiak podpisał Kartę Wolontariatu Pracowniczego, pewnego rodzaju drogowskaz wdrażania wolontariatu pracowniczego w organizacjach. Sygnatariusze Karty dobrowolnie zobowiązują się wdrażać wolontariat pracowniczy w oparciu o siedem strategicznych zasad:
- Dobrowolność
- Proaktywność i zaangażowanie
- Spójną i otwartą komunikację
- Dialog i partnerskie relacje z otoczeniem
- Podejście systemowe
- Efektywność solidarną
- Autentyczną reputację w działaniu
Wdrażanie powyższych zasad to dla SGH szansa na wypracowanie wspólnego, optymalnie komfortowego i satysfakcjonującego modelu pomagania innym.
VUCA
Przy okazji podpisania Karty Wolontariatu Pracowniczego w SGH odbyła się debata „Wolontariat pracowniczy w świecie VUCA”. VUCA to świat zmienności (ang. volatility), niepewności (ang. uncertainty), złożoności (ang. complexity) i niejednoznaczności (ang. ambiguity). Od kilku lat określenie to funkcjonuje w biznesie i w obszarze rozwoju osobistego.
Relacja z debaty i podpisania Karty Wolontariatu Pracowniczego tutaj.
Wolontariat pracowniczy w SGH.
Ankieta wśród pracowników
Kolejnym etapem wdrażania w SGH programu wolontariatu pracowniczego było przeprowadzenie badania ankietowego wśród pracowników SGH na temat ich oczekiwań i preferencji w tym obszarze. Zależało nam na wypracowaniu wspólnego, optymalnie komfortowego i satysfakcjonującego modelu pomagania innym.
W wyniku przeprowadzonej ankiety Kolegium Rektorskie SGH podjęło decyzję o formalnym uruchomieniu grantowego programu wolontariatu pracowniczego od września 2023 roku, na który uczelnia przeznacza kwotę 50 000 zł.
Partnerem SGH we wdrażaniu wolontariatu pracowniczego jest Fundacja Instytut Wolontariatu Pracowniczego. Jej misją jest pomaganie pracodawcom społecznie odpowiedzialnym, tworzenie przestrzeni rozwoju i współpracy dla wszystkich, którzy odważnie zmieniają świat na lepszy, zaczynając od siebie.
„Żeby ludziom chciało się chcieć” – o sensie wolontariatu pracowniczego w SGH