Technologia zawsze w parze z wiedzą!

<a href='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/technologia'>Technologia plik wektorowy utworzone przez starline - pl.freepik.com</a>

Warsztaty Samsung dla studentów SGH

Samsung rozwija współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Po serii corocznych warsztatów, przybliżających tematykę zarządzania w firmie technologicznej, przyszła kolej na nowe działania. Grupa studentów studiów licencjackich zakończyła właśnie pilotażowy kurs „Strategiczna komunikacja biznesowa”.

W ramach 30-godzinnego cyklu odbyły się warsztaty online, skupione wokół trzech bloków tematycznych.  

  1. Biznes: zajęcia na temat rozwoju partnerstw biznesowych, współpracy z sektorem zarówno publicznym, jak i prywatnym.
  2. Odpowiedzialność społeczna: zajęcia na temat odpowiedzialności przedsiębiorstw za zrównoważony rozwój w rzeczywistości postpandemicznej oraz omówienie przykładów programów CSR realizowanych przez firmę Samsung.
  3. Polityka publiczna i komunikacja: zajęcia na temat trendów w zarządzaniu kryzysami i skutecznych narzędzi komunikacji public affairs.

Zadaniem studentów było przygotowanie po jednym projekcie dla każdego z trzech powyższych obszarów. W efekcie powstały tak kreatywne pomysły, jak: bezpłatna platforma i program mentoringowy poprawiające kompetencje cyfrowe, start-up zajmujący się recyklingiem w branży fotowoltaiki oraz plan komunikacji kryzysowej w firmie produkującej żywność dla dzieci.  

– W czasie zajęć przybliżyliśmy studentom zasady współpracy z sektorami publicznym i komercyjnym, wykorzystując przykłady obowiązujących w Polsce przepisów i dobrych praktyk. Podjęliśmy też niełatwy temat budowania partnerstw biznesowych, które tworzymy w kraju i za granicą. Spotkania z osobami, które na co dzień pracują z klientami i rozwiązują prawdziwe problemy, są przykładem nowoczesnego, praktycznego sposobu dzielenia się wiedzą, które (mam nadzieję) zapadnie w pamięci studentów – powiedział Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska.      

– Takie projekty są doskonałą formułą, łączącą akademickie mury wypełnione niezwykle ważną wiedzą z praktycznym doświadczeniem eksperckim. Dla nas to świetna okazja do znalezienia synergii pomiędzy tym, co praktyczne, a tym, co teoretyczne. Przekazując studentom wiedzę wynikłą z naszego doświadczenia, sami zyskaliśmy bardzo wiele, gdy mogliśmy wymieniać poglądy i rozmawiać o percepcji komunikacji w biznesie z młodymi ludźmi, którzy, być może, niebawem ruszą na podbój świata PR i CSR – podkreślił Michał Leksiński, partner w agencji CEC Group.

– Czas pandemii pokazał, jak wielkie znaczenie ma odpowiedzialność społeczna biznesu. Takiego podejścia nie zabrakło też w projekcie studentów, którzy (z myślą o cyfrowym wykluczeniu, kompetencjach przyszłości oraz e-zdrowiu) mieli pomysł na program wspierający obecność w cyfrowym świecie bez względu na wiek użytkownika. Empatia i wrażliwość na potrzeby innych to kompetencje przyszłości, bez których coraz trudniej będzie prowadzić biznes – powiedziała Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronics Polska.

– To, co widzimy, zależy od tego, na co patrzymy i co nauczyliśmy się dostrzegać. Im więcej perspektyw jesteśmy w stanie agregować, tym obraz przed naszymi oczami staje się kompletniejszy. Bardzo się cieszę, że Szkoła Główna Handlowa jest miejscem, w którym zarówno studenci mogą łączyć doświadczenia akademickie z praktykami międzynarodowego biznesu, jak i właśnie ci praktycy mogą i chcą się swoimi doświadczeniami dzielić – podsumował Krzysztof Kozłowski, prorektor ds. dydaktyki i studentów SGH.

Choć biznes i uczelnia wyższa reprezentują dwa różne światy, to udało się je połączyć, godząc potrzeby firm z tokiem kształcenia studentów. Samsung i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie postawili na wiedzę praktyków. Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci z podmiotów współpracujących na co dzień z Samsung: Asseco, Vulcan, HugeTECH oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.  

Kurs został zrealizowany w ramach partnerstwa Samsung z SGH. Firma dołączyła do Klubu Partnerów SGH w 2018 r. Od tego czasu wdrożono wspólnie sześć projektów, w tym z udziałem ekspertów Samsung R&D Institute. Jedno z takich przedsięwzięć zakładało stworzenie produktu bądź usługi przyszłości z wykorzystaniem nowej technologii i uwzględnieniem celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Przy użyciu wyobraźni uczestnicy przenieśli się do przyszłości, w której pracowali nad innowacyjnymi rozwiązaniami, ćwicząc otwartość na inne punkty widzenia oraz umiejętność współpracy w zespole. Studenci wspierani przez wolontariuszy Samsung, pracowali w interdyscyplinarnych grupach, korzystając z metody design thinking i modelu Canvas.


DR HAB. KRZYSZTOF KOZŁOWSKI, prof. SGH, prorektor ds. dydaktyki i studentów
TOMASZ CHOMICKI, dyrektor ds. rozwoju biznesu Samsung Electronics Polska
MAGDALENA OLBORSKA, CSR Manager, Samsung Electronics