„Umiejętności Jutra” – SGH wraz z Google partnerami największego w Polsce programu szkoleniowo-stażowego

wspólne zdjęcie

W środę 13 kwietnia wystartował program stażowo-szkoleniowy „Umiejętności Jutra” i „Kariera Jutra” finansowany ze środków unijnych i koordynowany przez administrację rządową. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest w nim głównym partnerem edukacyjnym. Wraz z firmą Google uczelnia przeprowadzi serię seminariów i warsztatów, których celem jest pogłębienie wiedzy młodych ludzi o cyfrowym zarządzaniu w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Szkolenia z cyklu Umiejętności jutra" zaplanowano na jesień (październik-listopad) bieżącego roku i początek roku następnego (styczeń-marzec). Obejmą one w sumie 8 tys. osób. 

Uczestnicy szkoleń, którzy od środy mogą zgłaszać swe kandydatury na stronie www.umiejetnoscijutra.pl, będą następnie mieli możliwość skorzystania z 1200 płatnych staży w małych i średnich przedsiębiorstwach w ramach projektu „Kariera Jutra”.

Program „Kariera Jutra” – wykorzystujący wcześniejsze doświadczenia Grecji i Włoch, oferuje unikatowe połączenie najświeższej wiedzy technologicznej oraz podstaw teorii biznesu, w które wprowadzą debiutantów na rynku pracy eksperci z branży internetowej oraz wykładowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W Radzie Naukowej projektu „Kariera Jutra” SGH jest reprezentowana przez dr hab. Agnieszkę Domańską, prof. SGH.

rektor SGH na scenie

Koordynatorzy projektu podkreślają, że

„projekt powstał z myślą o młodych osobach, których sytuację zawodową pogorszyła pandemia, a które muszą dziś znaleźć dla siebie innowacyjną ścieżkę kariery”.

W ocenie dyrektor regionalnej Google, Magdaleny Kotlarczyk, współpraca ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie przy projekcie jest „niezwykle obiecująca”. 

„Cieszymy się, że sześciu wykładowców SGH znalazło się w grupie trzydziestu ekspertów prowadzących szkolenia” – powiedziała. „To największy projekt edukacyjny koncernu Google  w Polsce i jesteśmy bardzo zadowoleni, że zaczynamy go właśnie z SGH” – dodała.

Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak zaznaczył ze swej strony, że zasada pogłębiania kompetencji profesjonalnych umiejętnościami praktycznymi, stanowi od lat fundament nauczania w SGH. Wyraził też zadowolenie z faktu, że z inicjatywy Google wszystkie materiały szkoleniowe zostały przetłumaczone na język ukraiński, a szkolenia i staże obejmą również młodych ludzi z ogarniętej wojną Ukrainy.

„Musimy już teraz myśleć o przyszłości i podejmować działania umożliwiające odbudowę ukraińskiej gospodarki po zakończeniu działań wojennych” – powiedział.

 

rektor na scenie

Koordynacją programu szkoleń i staży zajmują ze strony rządowej NASK, KPRM, Centrum GovTech, Ministerstwo Funduszy i Polityki regionalnej oraz biuro Pełnomocnika ds. Polityki Młodzieżowej.

Jak zapewnił podczas inauguracji programu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który podkreślił, że na aktywizację zawodową młodych ludzi zostanie przeznaczonych blisko 13 mln złotych, „są to działania na rzecz przyszłości polskiej gospodarki oraz lokomotywa, która pociągnie za sobą zakrojone na szerszą skalę projekty”.