Studentka SGH Martyna Pawluk o stażu TFAS w Waszyngtonie

młoda kobieta na tle Białego Domu

Martyna Pawluk – pochodząca z Zamościa studentka trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku Globalny biznes, finanse i zarządzanie w SGH. Od stycznia do maja br. realizowała w Waszyngtonie semestralny program The Fund for American Studies (TFAS) z zakresu stosunków międzynarodowych i polityki publicznej. Została wybrana jako jedna z siedmiorga laureatów z całego świata i w programie reprezentowała Polskę. Martyna została również tegoroczną laureatką programu stypendialnego 2023 Rowny Paderewski Scholarship, który każdego roku finansuje pobyt jednego studenta z Polski na wybranym programie w USA.

Karolina Cygonek: Jak trafiła Pani na staż w Waszyngtonie?

Martyna Pawluk: Szukając dalszych możliwości rozwoju, trafiłam na stronę programu organizowanego przez The Fund for American Studies. Pierwotnie aplikowałam na wyjazd w ubiegłym roku, jednak program został odwołany ze względu na pandemię COVID-19. Moja aplikacja zrobiła wrażenie na komisji rekrutacyjnej i zaproponowano mi stypendium na udział w miesięcznym programie w czeskiej Pradze, który odbył się w lipcu 2022 roku. Po miesiącu spędzonym we wspaniałym międzynarodowym środowisku wiedziałam, że chcę więcej i już miesiąc po powrocie zaaplikowałam na wyjazd do Waszyngtonu.

Co dokładnie robiła Pani na stażu?

Podczas trwania programu TFAS pracowałam w renomowanym think tanku Mercatus Center, gdzie zajmowałam się researchem i publikowaniem raportów na temat zagadnień polityki gospodarczej, w tym przede wszystkim ochrony zdrowia, rynków kapitałowych, nowych technologii i polityki monetarnej.

Częścią programu są również studia realizowane na Uniwersytecie George’a Masona w Wirginii. W ciągu semestru zrealizowałam łącznie cztery kursy związane z ekonomią międzynarodową, polityką zagraniczną USA i polityką publiczną.

grupa studentów z dyplomami

Proszę opowiedzieć krótko o tym, co studiuje Pani w SGH.

Obecnie studiuję na trzecim roku studiów licencjackich na kierunku Globalny biznes, finanse i zarządzanie. Zrealizowałam również specjalizację SGH & CIMA Certificate in Business Accounting. Swoją pracę licencjacką w języku angielskim Comparative analysis of policies against domestic violence in selected developed countries piszę w Katedrze Polityki Publicznej pod opieką dr. hab. Andrzeja Zybały, prof. SGH. Moja analiza objęła trzy kraje – Polskę, Niemcy i Stany Zjednoczone – i liczy niemal 100 stron. Poprzedni semestr, przed wyjazdem do USA, spędziłam również na wymianie na Uniwersytecie Bocconiego, który wraz z dziewięcioma innymi uczelniami, w tym SGH, wchodzi w skład sojuszu europejskich uniwersytetów nauk społecznych CIVICA.
 
Jakie są Pani dalsze plany? Czy zamierza Pani zostać w USA czy kontynuować studia i karierę w Polsce?

Po zakończeniu tego semestru wracam do Polski, wychodzę za mąż, za studenta SGH (uśmiech) i planuję kontynuować studia w SGH, tym razem już na poziomie magisterskim. Rozważam również kilka opcji dotyczących mojego następnego kroku w karierze, jednak rodzinę i ścieżkę naukową stawiam teraz na pierwszym miejscu. W nadchodzących miesiącach planuję również kilka krótszych programów za granicą. Już dwa tygodnie po powrocie lecę do Portugalii ponownie jako jedyna reprezentantka Polski. Czy planuję kiedyś wrócić do USA? Zobaczymy, co przyniesie przyszłość (uśmiech).

młoda kobieta na tle flagi USA

Martyna Pawluk została wybrana jako tegoroczna, wiosenna laureatka stypendium oferowanego na cześć gen. Edwarda L. Rownego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Zgodnie z ideą I. J. Paderewskiego, że wolność i demokrację można wzmacniać poprzez edukację i sztukę, fundusz stypendialny zapewnia polskim studentom możliwość udziału w programie TFAS prowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Co roku TFAS zaprasza jednego studenta z Polski, aby wziął udział w tym prestiżowym programie edukacyjnym. Z założenia stypendium otrzymuje jedna osoba na semestr lub w lecie. Rok 2021 był wyjątkiem; stypendium otrzymała jedna osoba latem i jedna na wiosnę, ponieważ zarówno w roku 2020, jak i w 2019 nie było żadnych stypendystów.

Studenci biorący udział w programach TFAS nabywają umiejętności, aby stać się ekspertami w swojej dziedzinie. Latem 2022 roku Martyna Pawluk uczestniczyła w trzytygodniowym akademickim programie TFAS, który odbywał się w Pradze, skierowanym do młodych liderów z całego świata mającym na celu zbadanie podstawowych problemów związanych z filozofią i ekonomią polityczną oraz zarządzaniem konfliktami.