Historyczne srebro sekcji szachowej!

na zdjęciu: Reprezentacja AZS SGH odbierająca medale za 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej

Zawodnicy Wielkiej Różowej pokazali, że czwarta fala pandemii COVID-19 nie przeszkodziła im w treningach. Po najniższym stopniu podium w latach 2016 i 2021 drużynie naszych szachistów udało się zdobyć srebrny medal w klasyfikacji długofalowej Uczelni Społeczno-Przyrodniczych (USP).

W chorzowskim Arsenalu 1–3 kwietnia odbyły się trzy turnieje Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach – Kobiet, Mężczyzn i Drużynowy. Zaczęło się od rozgrywek indywidualnych. Nasza sekcyjna weteranka (reprezentuje SGH już od 2016 r.!), Magdalena Ziemba, powtórzyła swój zeszłoroczny sukces, plasując się na najniższym stopniu podium wśród rywalek z USP. Z kolei w turnieju mężczyzn fenomenalnie pokazali się debiutujący pierwszoroczniacy. Na 262 startujących zawodników Kosma Pacan-Milej i Tomasz Gałuszka zajęli kolejno 8. i 16. miejsce, co dało im medale w klasyfikacji USP – złoto oraz brąz. W dobrym humorze po indywidualnej grze rozpoczęliśmy drugiego dnia turniej drużynowy. Po zaciętej walce mielibyśmy „o włos” złoty medal USP, ale ostatecznie skończyliśmy w owej klasyfikacji na 2. miejscu. W rankingu ogólnym zajęliśmy 14. miejsce. „Drużyna wypadła świetnie na tle innych uczelni społeczno-przyrodniczych i w perspektywie ostatnich lat, ale sądzę, że i tak mieliśmy potencjał na wyższe miejsce” – tak wynik skomentował Kosma, kapitan drużyny. Odpowiednio liczona punktacja z każdych rozgrywek zapewniła nam również na początku wspomniane srebro USP w tzw. klasyfikacji długofalowej.

na zdjęciu: Historyczne srebro sekcji szachowej!

Dekoracja Kosmy Pacan-Mileja i Tomasza Gałuszki podczas turnieju indywidualnego mężczyzn USP.

Podium klasyfikacji drużynowej

Podium klasyfikacji drużynowej.

Podsumowując, jako sekcja szachowa wróciliśmy z Chorzowa raczej „z tarczą”, ale również z niedosytem. Naszym przyszłorocznym celem będzie zatem zdobywanie kolejnych stopni podium!

 


TOMASZ GAŁUSZKA, zawodnik Sekcji Szachowej AZS SGH