Co się odwlecze, to nie uciecze!

Akademickie Mistrzostwa Polski

Powyższe przysłowie warto przywołać co najmniej dwukrotnie – nie dość, że same zawody były przesunięte aż o 8 miesięcy, to jeszcze główna bohaterka tej historii walczyła o takie jej zakończenie przez… 9 lat!

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim, zaplanowane na kwiecień 2020 r., odbyły się dopiero w listopadzie z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zwykle zawody z ergometru były ostatnim sprawdzianem „pod dachem” przed zawodami wioślarskimi i wszyscy zawodnicy zacierali ręce, że ten najbardziej wymagający etap przygotowań do startów na wodzie jest już za nimi. Jednak w ubiegłym roku COVID-19 zmienił również ten zwyczaj. Wioślarze na otwartym akwenie rywalizowali na początku października, by nieco ponad miesiąc później spotkać się (z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych) w Warszawie, w hali Centrum Rekreacji i Sportu Uniwersytetu Warszawskiego. Reprezentanci 36 uczelni ścigali się na typowym dla zawodów akademickich dystansie – 1000 m w wadze lekkiej i open.

Magdalena Bryk wygrała również w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych

Ze względu na szczególny charakter zawody musiały się odbyć bez nieocenionego wsparcia kibiców (jak wiele znaczy kibicowanie na ostatnich metrach wie każdy, kto choć raz miał okazję rywalizować na tym sprzęcie!).  W barwach SGH wystartowało ośmiu zawodników: trzy panie oraz pięciu panów. Mimo trudniejszych i ograniczonych warunków do trenowania nasi reprezentanci pokazali się z bardzo dobrej strony, a historyczny sukces odniosła Magdalena Bryk, która w swoim ostatnim starcie w AMP postanowiła zaryzykować i po raz pierwszy wystartować w wadze lekkiej (do 61,5 kg). Ryzyko opłaciło się w dwójnasób – nasza zawodniczka zdobyła brązowy medal w wadze lekkiej (swój pierwszy medal w klasyfikacji generalnej!) oraz złoto w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych – z czasem 3:39,7. Niewiele zabrakło, aby na szyi Magdy zawisł jeszcze jeden brązowy medal – w klasyfikacji drużynowej uczelni społeczno-przyrodniczych kobiet (ostatecznie Magdalena Bryk wraz z Katarzyną i Magdaleną Janiak zostały sklasyfikowane na 4. miejscu). Tym samym z wielkim przytupem zakończyła swoją sportową karierę na naszej uczelni.
Magdzie gratulujemy, a całej sekcji życzymy podobnych sukcesów w tym sezonie!

Nasze zawodniczki czwartą drużyną USP w Polsce