28 października br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbył się Dzień kariery. W Auli Spadochronowej prezentowały się głównie firmy z branży finansów i consultingu oraz banki, z przedstawicielami których mogli porozmawiać nasi studenci o możliwościach praktyk i staży, a także rozwoju ścieżki zawodowej.
W Dniu kariery studenci mogli spotkać się z reprezentantami firm i banków należących do Klubu Partnerów SGH: Accenture, Bank Pekao, Deloitte, EY, Fundacja GPW, Lindt&Spruengli, P&G, PKO BP, PwC, Santander Universidades.
Dzisiaj mamy duży przekrój studentów - są pierwszoroczniacy i studenci, którzy są na kolejnych etapach swojej edukacji. Nie można więc mówić o jakimś trendzie, że na Dzień kariery przyszli tylko młodsi studenci, czy tylko starsi - mówi Kinga Strzelecka, doradca kariery z Centrum Kariery i Relacji z Absolwentami SGH. - Nasze stanowisko głównie przeznaczone jest do szybkich konsultacji CV. Stworzyliśmy CV point, w którym weryfikuję aplikacje kandydatów, daję swoje rekomendacje. Informacyjnie i merytorycznie wspieram ich w zakresie pisania poprawnych, skutecznych życiorysów zawodowych. Podpowiadam też i informuję, jakie formy wsparcia dla studentów ma nasze Centrum - tłumaczy.
W Dniu kariery do rozmów z absolwentami naszej uczelni zachęcał rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak. Wcześniej rektor spotkał się z laureatami magazynu „Forbes” 30 przed 30, w tym absolwentami SGH: Anetą K. Biernat-Heromińską (Investment Executive Mid Europa Partners), Karoliną Bolestą (IT Manager P&G, doktorantką SGH), Markiem Gutem (Co-founder & CEO Your KAYA), Jakubem Stojkiem (CEO & Foounder Rascal Industry), Dominikiem Swadźbą, (CEO uPacjenta.pl) i Lukiem Deką (CEO&Founder Growbots).
Studenci pierwszego roku chcieliby jak najszybciej zdobyć doświadczenie, żeby przekonać się, w czym mogliby się sprawdzić. Zadają sobie też pytanie, co po danych kierunkach mogliby robić. Dzisiaj pojawiły się osoby, które mają bardzo wiele znaków zapytania o swoją dalszą ścieżkę zawodową. Trudno powiedzieć, że student będący na pierwszym roku już wie, co chce robić w życiu. Młodzi ludzie zastanawiają się, gdzie jest dobrze pozyskać pierwsze doświadczenia zawodowe, skąd brać pomysły na oferty pracy, praktyk, staży. Jest kilka firm, które mają oferty dla studentów pierwszych lat studiów - programy lub konkursy, które przeradzają się w formę dłuższej współpracy. Najwięcej ofert staży i praktyk, jakie spływają do uczelnianego Serwisu Kariera dotyczy jednak staży i praktyk dla studentów z końcowych lat studiów licencjackich czy też magisterskich – wskazuje Kinga Strzelecka.
Przychodzą też do nas osoby, które zanim podejdą do konkretnego stanowiska firmy, chcą spytać, o co powinni dowiadywać się przy takim stanowisku. Czyli nasz punkt to takie miejsce na okrzepnięcie, przygotowanie do kontaktu z daną firmą – tłumaczy doradca kariery. - O co warto pytać? Jakie oferty mają firmy dla kandydatów z pierwszych lat studiów, na co warto postawić już na etapie wczesnej edukacji w zakresie rozwijania kompetencji i umiejętności, co konkretnie kryje się za daną branżą, np. audytową, co robi się w consultingu.