Współpraca badawcza między Szkołą Główną Handlową w Warszawie (SGH) a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) rozwija się dynamicznie, co jest widoczne w coraz bardziej zaawansowanych projektach realizowanych wspólnie przez obie instytucje. Wszystkich zainteresowanych, w tym dziennikarzy, zapraszamy 4 września na panele pt. „Konkurencyjność i inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyszłe wyzwania i szanse rozwoju technologicznego” oraz „Finansowanie inwestycji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
SGH jest pierwszą uczelnią z Polski, a właściwie z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), która podjęła taką współpracę z EBI, co stanowi istotny krok w rozwoju nauki i badań w regionie. Jest to początek dobrze zapowiadającej się kooperacji, która już teraz przynosi wymierne efekty.
Najnowszym przykładem tego partnerstwa są wyniki badania zrealizowanego przez ekonomistów z obydwu instytucji, dotyczącego barier inwestycyjnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, których rezultaty zaprezentowano w Raporcie SGH i Forum Ekonomicznego 2024. Raport, którego prezentacja 3 września tradycyjnie zainaugurowała Forum Ekonomiczne, ujawnia złożoność problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa w regionie, i oferuje rekomendacje mające na celu ich przezwyciężenie.
Od tego roku SGH i EBI realizują też wspólny projekt badawczy zatytułowany „Temporal Evolution of Perceptual Patterns Pertaining to Long-term Investment Barriers in the European Economic Landscape: A Hierarchical Cluster Analysis Utilizing EIB's Survey Data”. Projekt ten jest kompleksowym przedsięwzięciem, które ma na celu dogłębną analizę barier długoterminowych inwestycji, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa w całej Unii Europejskiej. Bazując na danych EBI, systematycznie bada wieloaspektowe bariery inwestycyjne w krajach Unii, dostarczając szczegółowych analiz oraz rekomendacji. Wyniki tego badania mogą mieć istotne zastosowanie w kształtowaniu polityki przemysłowej UE, wspierając cele takie, jak zwiększenie konkurencyjności, promowanie transformacji cyfrowej i innowacji ekologicznych oraz zapewnienie zrównoważonego i odpornego wzrostu.
Panel „Konkurencyjność i inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyszłe Wyzwania i Szanse Rozwoju Technologicznego” będzie poświęcony dyskusji o wynikach badania EBI dotyczących finansowania innowacji i technologii w EŚW. Panel odbędzie się 4 września w godz. 13.30–14.00 w Strefie SGH, sala 6.35, VI piętro Hotelu Gołębiewski, Karpacz.
Panel „Finansowanie inwestycji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej” skoncentruje się natomiast na dyskusji o kluczowych wynikach badania SGH i EBI dotyczących barier inwestycyjnych w EŚW i ich pokonywaniu. Panel odbędzie się 4 września w godz. 16.05–17.05 w sali 6.11 (ścieżka Inwestycje), VI piętro Hotelu Gołębiewski, Karpacz.
„Dostęp do unikalnych danych EBI oraz doświadczenie naszych współpracowników po stronie EBI stanowią nieocenioną wartość dla realizowanych badań. Partnerstwo to pozwala nam na połączenie sił i wypracowanie nowatorskich rozwiązań, które mogą realnie wpłynąć na poprawę środowiska inwestycyjnego w Europie” – mówi dr hab. Mariusz-Jan Radło, prof. SGH, inicjator współpracy z EBI po stronie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Dr Marcin Wolski, koordynujący współpracę po stronie EBI, podkreśla: „Współpraca z SGH to przykład synergii, gdzie naukowe podejście i znakomity warsztat badawczy partnerów z SGH idealnie uzupełniają naszą wiedzę i doświadczenie. Razem jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć i przeanalizować bariery inwestycyjne firm w regionie, co pozwoli na dobór bardziej skutecznych polityk gospodarczych i lepiej skalibrowanych instrumentów finansowych wspierających rozwój sektora MŚP”.
Dzięki tej współpracy z EBI, SGH wnosi znaczący wkład w zrozumienie dynamiki inwestycyjnej w UE, co ma szansę wpływać na procesy decyzyjne i rozwój polityk wspierających długoterminowe inwestycje oraz konkurencyjność gospodarek Unii Europejskiej.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest głównym partnerem merytorycznym Forum Ekonomicznego.