Studio SGH i „Dziennika Gazety Prawnej” na Forum Ekonomicznym 2024 - 3 września

Studio SGH-DGP

Trzeci rok z rzędu w czasie Forum Ekonomicznego działa Studio SGH, w którym w rozmowach z ekspertami naszej uczelni i zaproszonymi gośćmi omawiamy problemy społeczno-gospodarcze współczesnego świata. Studio SGH organizujemy we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

O rynku mieszkaniowym z prof. Adamem Czerniakiem rozmawia Zbigniew Bartuś 

„Odsetek gospodarstw domowych, które zarabiają zbyt mało, aby na rynku kupić lub wynająć odpowiednie mieszkanie, a zarazem zarabiają zbyt dużo, żeby otrzymać pomoc w zaspokojeniu swojej potrzeby mieszkaniowej od państwa, wynosi w Polsce 35 proc.” – mówi dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH, kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH, dyrektor ds. badań w Centrum Analitycznym Polityka Insight.

Problemom rynku mieszkaniowego poświęcony został jeden z rozdziałów dorocznego Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, obrazującego aktualny stan gospodarki w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jak przypomina rozmówca, w przeszłości luka czynszowa w naszym kraju wynosiła nawet 40 proc., więc obecne szacunki wypadają nieco korzystniej, ale nie zmienia to faktu, że rok 2024 jest znowu bardzo trudny dla potrzebujących własnego mieszkania.

 

O odnawialnych źródłach energii z prof. Dorotą Niedziółką rozmawia Zbigniew Bartuś

Odnawialne źródła energii mają do odegrania kluczową rolę w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego naszej części kontynentu i całej Europy. Pozwalają osiągnąć niezależność od importu surowców energetycznych oraz obniżać ceny i podnosić konkurencyjność gospodarek – podkreśla dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH, prorektor ds. rozwoju.

Zespół kierowany przez prof. Dorotę Niedziółkę przygotował raport „Odnawialne źródła energii w kreowaniu bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowej i Wschodniej”. Wynika z niego, że w 2022 r. udział OZE w miksie elektroenergetycznym państw Europy Środkowo-Wschodniej wynosił 5 proc., a w gospodarce światowej 6 proc. W UE było to wówczas 24 proc.

O finansowaniu ESG z profesor Małgorzatą Zaleską rozmawia Zbigniew Bartuś

Unia Europejska powinna się pokusić o stworzenie dokumentu, który kompleksowo wskaże korzyści dla wszystkich grup społecznych, nie tylko te klimatyczne i środowiskowe, ale przede wszystkim ekonomiczne. Również mniejsi przedsiębiorcy muszą poczuć, że chodzi nie tylko o wymogi i koszty, ale o to, że mogą na tej wielkiej zmianie zbudować swą przewagę konkurencyjną" – apeluje prof. dr hab. Małgorzata Zaleska, dyrektor Instytutu Bankowości SGH.

 

O głównych wyzwaniach dla EŚW i UE oraz o perspektywie wejścia do strefy euro z profesorem Dariuszem Rosatim rozmawia Karolina Cygonek 

Jakie są główne wyzwania rysujące się przed Europą Środkowo-Wschodnią, w tym Polską, i całą Unią Europejską w kontekście szeroko pojmowanego bezpieczeństwa – energetyki, łańcuchów dostaw oraz wojny na Ukrainie? 

Mamy dwa pilne wyzwania: związane z ochroną klimatu oraz wyzwanie geopolityczne związane z napaścią Rosji na Ukrainę. Obu tym wyzwaniom żaden kraj Unii Europejskiej nie może sprostać w pojedynkę. Tylko Unia, działając w sposób skoordynowany, może sprostać tym problemom. Dlatego bardzo ważne jest wzmocnienie kompetencji Unii Europejskiej.

Niestety, od lat mamy do czynienia ze strukturalnymi słabościami UE. Pod względem konkurencyjności UE traci dystans do Stanów Zjednoczonych i Chin oraz innych krajów regionu azjatyckiego w różnych obszarach, m.in. pod względem wysokich technologii, rankingów uczelni wyższych, wydatków na naukę.

Jak należy przygotować się do wejścia do strefy euro tak, żeby zminimalizować możliwe negatywne konsekwencje?

Wejście do unii walutowej byłoby dla Polski bardzo opłacalne, nie tylko ekonomicznie, ale i politycznie. Należy dążyć do spełnienia kryteriów konwergencji, czyli obniżyć inflację, obniżyć deficyt budżetowy i obniżyć rynkowe stopy procentowe. To zajmie nam dwa-trzy lata. Ale najważniejsze jest przekonanie do tej idei społeczeństwa.

 

Na temat gospodarki obiegu zamkniętego z prof. Eweliną Szczech-Pietkiewicz rozmawia Zbigniew Bartuś

Tworzenie gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu i przyniesie wiele korzyści zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom, którzy mogą na tym zbudować przewagę konkurencyjną" – podkreśla dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH, kierowniczka Zakładu Unii Europejskiej SGH.

Nasza rozmówczyni wyjaśnia m.in.:

  • Na jakim etapie jest w Polsce proces wprowadzania zasad gospodarki obiegu zamkniętego?
  • W których obszarach idzie nam dobrze, a w których odstajemy od reszty krajów UE – i dlaczego?
  • Jakie są obecnie wyzwania związane z transformacją w kierunku cyrkularności w Polsce i jak możemy im sprostać?

 

O polsko-francuskiej wymianie handlowej z Joanną Jaroch Pszeniczną rozmawia Zbigniew Bartuś

Polsko-francuska wymiana handlowa rozwija się znakomicie, a eksport produktów i usług z Polski do Francji jest jedną z sił napędowych naszej gospodarki – mówi Joanna Jaroch-Pszeniczna, dyrektorka generalna świętującej swe 30-lecie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP).

W 2003 r., na rok przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, byliśmy głównie importerami francuskich produktów, a eksportowaliśmy mało. Deficyt handlowy z Francją wynosił wówczas prawie 1,4 miliarda euro, a import był o połowę większy od eksportu.

W ciągu dwóch dekad bardzo wiele się zmieniło: polsko-francuska wymiana handlowa wielokrotnie wzrosła, a w 2023 r. nadwyżka Polski w handlu z Francją wyniosła 8,4 mld euro. Równocześnie wiele polskich firm bardzo się rozwinęło i myśli o inwestycjach bezpośrednich we Francji. Zacieśnia się także współpraca między polskim i francuskim biznesem – na rynku polskim, francuskim, a coraz częściej w skali ogólnoeuropejskiej i globalnej.

Z Joanną Jaroch-Pszeniczną rozmawiamy m.in.:

  • o perspektywach rozwoju polsko-francuskiej wymiany handlowej, najważniejszych produktach i usługach oraz dynamice zmiany
  • o tym, że Polska przestała być krajem taniej siły roboczej o we współpracy polsko-francuskiej coraz bardziej liczą się wysokie kompetencje polskich specjalistów i menedżerów oraz ich kreatywność i innowacyjność
  • o polskim eksporcie do Francji jako sile napędowej gospodarki, roli rynku francuskiego dla polskich firm, ale też możliwości wejścia na rynek francuski i pogłębienia współpracy handlowej
  • o tym, na co zwracać uwagę przy kontaktach handlowych z Francuzami, jak się przygotować do wejścia na rynek francuski?
  • o polskiej ekspansji kapitałowej we Francji – skali polskich inwestycji nad Sekwaną i strategiach wejścia; radzimy, u kogo szukać porady i wsparcia w tym strategicznym obszarze.