STREFA SGH na Forum Ekonomicznym 2024 – dzień trzeci

grafika:  SGH na forum Ekonomicznym - dzień trzeci

Podczas trzeciego dnia w Strefie SGH w godzinach 11.10–17.45 odbędzie się 11 paneli z udziałem specjalistów, ekspertów oraz ludzi biznesu na tematy dotyczące: branży farmaceutycznej, kapitału społecznego, długu publicznego, regulacji ESG, finansów samorządowych, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, demografii, AI oraz wskaźnika catch-up.

11.10–11.40 – Rozmowa z laureatem Nagrody Gospodarczej SGH profesorem Henrykiem Skarżyńskim

Nagroda Gospodarcza SGH to wyróżnienie dla osoby, która w sposób szczególny zasłużyła się dla kształtowania przedsiębiorczości i innowacyjności, a tym samym przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Polski. Nagroda Gospodarcza SGH została ustanowiona w 2019 r., a jej pierwszym laureatem była prezes Grupy LUX MED – Anna Rulkiewicz. W kolejnych latach nagrodę otrzymali: Zbigniew Jagiełło (PKO), Krzysztof Pawiński (Maspex), Irena Eris (Dr Irena Eris) oraz Czesław Lang (Lang Team). Tegorocznym laureatem Nagrody Gospodarczej SGH został prof. Henryk Skarżyński.

W rozmowie udział wezmą: prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor SGH, oraz Karolina Cygonek, redaktor naczelna Gazety SGH.

 

11.45–12.10 – Wpływ branży farmaceutycznej na gospodarkę

Branża produkcji farmaceutyków stale rośnie, a segment leków od lat jest największym na polskim rynku prywatnej opieki zdrowotnej. W 2022 roku, polska branża farmaceutyczna wygenerowała 2,4 mld zł wpływu do budżetu. Wkład tych firm w polskie PKB wyniósł 15 mld zł. Te podmioty zapewniały również miejsca pracy dla ok. 100 tys. osób. Jakie znaczenie dla polskiej gospodarki będzie miała na branża na przestrzeni najbliższych lat? W jakich obszarach przewiduje się jej największy wzrost, a które gałęzie działalności będą ograniczane w odpowiedzi na zmieniające się uwarunkowania społeczno-ekonomiczne?

W rozmowie udział wezmą: Jacek Śmiałek, prezes Sandoz w Polsce i Dominika Sikora-Malicka, zastępca redaktora naczelnego, Dziennik Gazeta Prawna.

 

12.20–12.50 – Rozmowa o kapitale społecznym

Kapitał społeczny jest zbiorem norm, sieci oraz relacji, które umożliwiają współpracę w grupach i wspólnotach. Jest on istotną kwestią w zakresie budowania zaufania między ludźmi i sprzyja wzajemnej pomocy i skuteczności działania społeczności. Wysoki poziom kapitału społecznego przyczynia się do rozwoju gospodarczego wspierając innowacyjność oraz ułatwiając przepływ informacji. Od czego zależy rozwój kapitału społecznego? Jak wykorzystać go mogą pracodawcy? Jak osiągnąć wysoki poziom tego kapitału?  

W debacie udział wezmą: Ryszard Florek, prezes zarządu, FAKRO; Piotr Maszczyk, kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego, SGH. Moderator: Piotr Maślak, redaktor, Telewizja Polska.

 

13.00–13.20 – Zagrożenia nadmiernego długu publicznego

Dług publiczny jest jednym z kluczowych elementów zarządzania finansami państwa, a jego nadmierny wzrost może prowadzić do poważnych konsekwencji ekonomicznych i społecznych. Regularne analizy pozwalają ocenić sytuację finansową kraju, identyfikować zagrożenia i podejmować odpowiednie działania naprawcze. W dłuższej perspektywie przyczynia się to do poprawy stanu finansów publicznych i stabilności gospodarczej. W jakiej kondycji był stan finansów publicznych Polski w 2023 r? Jak Polska wypada na tle krajów UE? Jakie działania powinien podjąć rząd?

W debacie udział wezmą: Piotr Arak, główny ekonomista, VeloBank S.A.; Sławomir Dudek, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Moderator: Piotr Maślak, redaktor, Telewizja Polska. 

 

13.30–14.00 – Regulacje ESG – naturalny krok czy kolejna kłoda pod nogi przedsiębiorców?

Celem dyskusji będzie omówienie wpływu lawinowo przybywających unijnych i krajowych regulacji ESG na bieżącą działalność firm. Czy wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju stanowią szansę na innowacje i zrównoważony wzrost, czy też tworzą dodatkowe bariery administracyjne i koszty? Debata skupi się na wyzwaniach i korzyściach wynikających z wdrażania ESG, analizując ich wpływ na konkurencyjność i przyszłość biznesu. Panel poprzedzi podpisanie porozumień przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie z portalem ESG.pl oraz Polskim Stowarzyszeniem ESG, których celem jest szeroka edukacja w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju wśród studentów oraz przedstawicieli biznesu.

W debacie udział wezmą: Dariusz Jarosz, dziennikarz, politykazdrowotna.com; Anna Partyka-Opiela, partner, Rymarz, Zdort, Maruta, Wachta, Gasiński, Her i Wspólnicy sp.k.; Piotr Wachowiak, rektor SGH. Moderator: Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG SGH.

 

14.55–15.15 – Bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Polska, będąca jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, od lat przyciąga inwestorów z całego świata dzięki silnej, konkurencyjnej gospodarce, strategicznemu położeniu i sparzającym warunkom biznesowym.  Choć napływ kapitału z zagranicy przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy i transferu technologii, istnieje ryzyko, że nadmierna zależność osłabia lokalne przedsiębiorstwa i prowadzić do nierównowagi gospodarczej. Jak zagraniczne firmy uczestniczą w tworzeniu wartości dodanej w gospodarce? Jakie są główne kierunki napływu inwestycji zagranicznych?

W debacie udział wezmą: Marcin Cichy, dyrektor zarządzający, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa; Tomasz Henclewski, przewodniczący Rady Nadzorczej, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK"; Eliza Przeździecka, dyrektor Instytutu Ekonomii Międzynarodowej SGH. Moderator: Piotr Maślak, redaktor, Telewizja Polska. 

 

15.20–15.55 – Wyzwania demograficzne a rynek pracy

Jedną z najczęściej deklarowanych barier w rozwoju przedsiębiorstw są braki kadrowe. Odpowiadają za nie zmiany demograficzne. Postępująca dysproporcja pomiędzy rocznikami wchodzącymi na rynek pracy, a z niego wychodzącymi powoduje, iż liczba pracowników nieustannie się kurczy. Państwo oraz pracodawcy opracowują nowe propozycje rozwiązań, które mają pomóc zniwelować negatywne skutki zmian demograficznych. Z jakimi konsekwencjami wiązać się będą braki kadrowe? Jak rynek pracy będzie wyglądał w przyszłości? W jaki sposób pracodawcy mogą poradzić sobie ze zmniejszającą się liczbą pracowników?

W debacie udział wezmą: Krzysztof Inglot, założyciel, Personnel Service; Stanisław Kluza, Zakład Statystyki Stosowanej, SGH; Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora, Polski Instytut Ekonomiczny; Moderator: Piotr Maślak, redaktor, Telewizja Polska.

 

16.05–16.35 – Jak AI zmieni modele biznesowe?

Nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja wymagają zmiany podejścia do tworzenia modeli biznesowych. W przyszłości coraz większe znaczenie odgrywać będzie elastyczność i zdolność do adaptacji stosowanych rozwiązań. Przewiduje się, że rozwój AI doprowadzi do reorganizacji modeli biznesowych od podstaw, umożliwiając firmom bliższy kontakt z klientami poprzez personalizację na nieznaną dotąd skalę oraz zaangażowanie konsumentów w czasie rzeczywistym. W jaki sposób wykorzystać potencjał AI w pełni? Jak zaadaptować istniejące już modele biznesowe do zmieniającej się rzeczywistości?

W debacie udział wezmą: Dominika Bucholc, CEO, Bucholc Consulting; Katharina Lasota Heller, prezes, LEXcellence AG; Michał Matuszewski, CEO, AILIS; Grzegorz Sobiecki, Katedra Systemu Finansowego, SGH. Moderator: Piotr Maślak, redaktor, Telewizja Polska.

 

16.35–17.05 – Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia – czy Polska jest gotowa na wdrożenie rozporządzenia?

W debacie udział wezmą: Artur Białoszewski, dyrektor Programu SGH-WUM EMBA w Ochronie Zdrowia, Warszawski Uniwersytet Medyczny; Andrzej Mazurek, Associate Account Director, PPG IQVIA; Dariusz Standerski, sekretarz stanu, Ministerstwo Cyfryzacji. Moderator: Monika Raulinajtys-Grzybek, kierowniczka Katedry Rachunkowości Menedżerskiej, SGH.

 

17.15–17.45 – Rozwój społeczny w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej – wskaźnik catch-up

W rozmowie udział wezmą: Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki SGH oraz Piotr Maślak, dziennikarz, Telewizja Polska.