Złote susły u rekinów

Jest młodsza od SGH o 13 lat, jest trzecim najlepszym wydziałem biznesowym wśród publicznych uczelni w USA, a jej absolwenci znajdują pracę w mniej niż 90 dni. Carlson Business School w University of Minnesota (bo o niej tu mowa) z okazji setnej rocznicy powstania gromadzi swoich absolwentów w partnerskich uczelniach na całym świecie. W tych obchodach nie mogło zabraknąć SGH.

Witam serdecznie po wielu latach naszych gości oraz dawnych kolegów z Carlson Business School w murach SGH i w odmienionej polskiej rzeczywistości funkcjonowania gospodarki. Sukces udanej polskiej transformacji jest także ich udziałem gdyż to oni przybliżali studentom WEMBA tajniki zarządzania procesami biznesowymi w gospodarce kapitalistycznej. Wiedza ta została wykorzystana i z sukcesem wdrożona w wielu przedsięwzięciach biznesowych i procentuje do dziś - powiedział prorektor ds. współpracy z zagranicą, prof. dr hab. Jacek Prokop, 9 listopada 2019r. w sali kolumnowej, podczas otwarcia uroczystości zjazdu absolwentów SGH oraz University of Minnesota.

Żadna inna partnerska uczelnia z USA, nie ma tak bogatej historii współpracy z SGH jak University of Minnesota. Początki sięgają programu Warsaw Executive MBA (WEMBA), który przez ponad 14 lat był organizowany przez obie uczelnie. Proces rekrutacyjny należał do jednych z bardziej restrykcyjnych: minimum trzyletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie Business Administration, biegła znajomość języka polskiego i angielskiego, a także pomyślnie odbyta rozmowa kwalifikacyjna i napisane testy psychologiczne. Wszystko po to, by w przyszłości otrzymać dyplom potwierdzający ukończenie prestiżowych studiów oraz by dołączyć do klubów absolwentów obu uczelni.

Dla nas to była pierwsza współpraca międzyuczelniana i była wspaniała – wspomina dziekan Carlson Business School Sri Zaheer. - Mam tyle miłych wspomnień, świetnych przyjaciół z tamtego czasu, a program był wyjątkowy zarówno dla SGH, jak i CBS. Wszystko dlatego, że był to pierwszy program oferowany przez Uniwersytet Minnesoty, który umożliwiał zdobycie tytułu naukowego poza murami uczelni. Nasi pracownicy bardzo wiele się nauczyli o Polsce i Europie oraz jak działają gospodarki w procesie transformacji. Mam nadzieję, że równie dużo wiedzy udało nam się przekazać studentom. Praca ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie to czysta przyjemność.

Liczni przedstawiciele alumnów programów WEMBA chętnie wspominali najważniejsze momenty swojej przygody:

Pamiętam, jak na ostatniej rozmowie rekrutacyjnej, na której rozpatrywano przyjęcie kandydatów do programu, odpowiadałem na pytania osób w komisji – opowiada Adam Hinc, absolwent MBA z roku 2007. – Jedna z nich wtedy powiedziała: „My wiemy, co program może dla Pana zrobić. A co tak naprawdę może Pan wnieść do programu?”. Odpowiedziałem, że jestem osobą bardzo towarzyską, swobodną, a jednocześnie bardzo lubiąca środowisko akademickie, projektowe. Dlatego wszyscy będą się mogli dobrze odnaleźć w moich towarzystwie, tak, jak mi z łatwością przychodzi włączenie się do społeczności. I dokładnie ta dewiza przez całe dwa lata funkcjonowała i funkcjonuje dalej. Nadal mam kontakt z niektórymi z osobami z tamtych czasów.

Największa wartość, to te znajomości, które zostały po programie – dodaje absolwent MBA z roku 2009, Przemysław Dygdon. – Wciąż utrzymuję kontakt z kilkoma osobami, z którymi studiowałem.

Współpraca nabrała nowego wymiaru, gdy została przekształcona w porozumienie międzyuczelniane. Obecnie każdy student SGH może zaaplikować, by wyjechać na wymianę do Carlson Business School w ramach umowy bilateralnej. Tam, przez semestr ma możliwość w pełni korzystać z oferty uczelni, uczęszczając na wykłady, podejmując aktywności dostępne na kampusie, a także angażując się w projekty naukowe. Po raz pierwszy nie tylko studenci otrzymali szansę bezpośredniego czerpania korzyści z partnerskiej relacji pomiędzy uczelniami. Wykładowcy akademiccy zarówno z SGH, jak i CBS są zaproszeni do wspólnego prowadzenia badań i realizacji projektów naukowych.

Przed nami wiele szans, które powinniśmy wykorzystywać – dodała dziekan Zaheer. – Wciąż, mamy tutaj studentów, którzy należą do najbystrzejszych, z jakimi mieliśmy się okazje spotkać. Tworzymy nowe programy, w których będziemy mogli wspólnie popracować. Jednym z takich programów jest nowouruchomione przedsięwzięcie, w czasie trwania którego studenci MBA obu uczelni spotykają się w sezonie letnim, by pracować nad rozwiązaniami prawdziwych problemów, prawdziwych klientów. W zeszłym roku mieli okazję pracować dla największej światowej korporacji – Cargill. W nadchodzące wakacje będą mieć możliwość pomagać General Mills. Takie projekty są kluczowe, ponieważ pozwalają na wcielenie praktyki w życie. Jeszcze lepiej, gdy robione jest to w międzynarodowym gronie. Jesteśmy bardzo podekscytowani i wierzymy, że będzie jeszcze wiele takich okazji do współpracy.

Obecnie planowane są kolejne projekty naukowe pomiędzy uczelniami. Szczegóły można uzyskać w Centrum Programów Międzynarodowych SGH.
Zachęcamy do zapoznania się ze studenckimi raportami wyjazdowymi.