Przyszłość branży budowlanej w Polsce

Autor

Już dziś o godz. 14.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wezmą Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex SA, oraz prof. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego SGH.

Branża budowlana stosunkowo dobrze poradziła sobie z pierwszą falą pandemii. W marcu 2020 roku, gdy zamykano hotele, restauracje i obiekty kultury, prace na krajowych budowach nie zwalniały. Zamknięcie wówczas placów budów – do czego doszło w Austrii oraz we Włoszech – oznaczałoby dla polskiej gospodarki znacznie głębszą recesję. Jednak druga połowa ubiegłego roku to już zupełnie inna historia. Rozwój pandemii spowodował braki kadrowe, a trawiona kryzysem gospodarka wyhamowała z inwestycjami. Obecnie na horyzoncie pojawia się obietnica wielkich projektów inwestycyjnych w ramach funduszu odbudowy, który może stać się gospodarczym zastrzykiem energii dla branży i całej gospodarki.  Jaki zatem będzie rok 2021 dla branży budowlanej? 

  • Na ile terminy oddania inwestycji infrastrukturalnych są zagrożone opóźnieniami z powodu pandemii? 
  • Czy plany inwestycyjne rządu pomogą utrzymać dynamikę wzrostu branży? 
  • Czy wielkie projekty inwestycyjne finansowane przez państwo mogą wypełnić lukę po świecących pustkami budżetach samorządowych?
  • Jaką rolę dla koniunktury w budownictwie odgrywać będą środki unijne z funduszu odbudowy?
  • Czy kumulacja przyszłych inwestycji nie pogłębi wojny cenowej i ostrej konkurencji wewnątrz sektora?
  • Jaka będzie przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce? 

W spotkaniu udział wezmą: 

  • Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex SA,
  • prof. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego SGH.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH. 

Spotkanie odbędzie się już dziś, czyli w czwartek, 28 stycznia o godz. 14.00, na kanale SGH w serwisie YouTube (link).

Zapraszamy do śledzenia transmisji oraz zadawania pytań ekspertom.

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat bieżących problemów gospodarczych i społecznych w kraju i na świecie. Projekt ma służyć wsparciu praktyków życia gospodarczego w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych, poprzez dostarczanie analiz aktualnych trendów i zjawisk oraz metod reagowania na nie. Do udziału w spotkaniach będziemy zapraszali ekspertów, a skoncentrujemy się na takich tematach, jak innowacyjność, procesy migracyjne, energetyka odnawialna, systemy emerytalne, koniunktura gospodarcza, a także najpoważniejsze skutki pandemii COVID-19 na płaszczyźnie zdrowotnej, społecznej i gospodarczej.