Prof. Andrzej Zawistowski laureatem „Nobla dla historyków”

Podczas inauguracji XXVIII Targów Książki Historycznej w Zamku Królewskim już po raz 25. wręczono prestiżowe nagrody „Klio”, nazywane także „Noblem dla historyków”.

Do konkursu zgłoszono 198 książek, spośród których jury  – profesorowie historii i publicyści – wyłoniło laureatów w kategoriach: autorskiej i monografii naukowej, edytorskiej oraz varsaviana.

 W kategorii najlepszych publikacji o Warszawie – varsaviana –  nagrodę drugiego stopnia otrzymał prof. Andrzej Zawistowski za książkę „Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła. Budowa warszawskiej kolei podziemnej w latach 50. XX w."

 

W grudniu 1950 r. władze partyjne i rządowe ogłosiły nowy etap rozwoju stolicy. W ciągu sześciu lat Warszawa miała wzbogacić się o podziemną kolej – środek transportu symbolicznie czyniący z dużego miasta metropolię. Projekt okazał się jednak spektakularną klęską. Olbrzymie pieniądze, masa pracy i rozbudzone nadzieje poszły w błoto. Zbudowany fragment trasy zalano wodą i przykryto milczeniem. Andrzej Zawistowski przeczytał tysiące dokumentów, by odtworzyć przebieg oraz przyczyny i skutki jednej z największych wizerunkowych porażek rządzących PRL. - napisał wydawca książki. 

Nagroda „Klio" to wyróżnienie przyznawane od 1995 roku za wybitny wkład w badania historyczne. Jej inicjatorem i fundatorem jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.