Czwartkowe spotkania SGH: Wirus niepewności w gospodarce – co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Autor

W czwartek 28 maja mieliśmy zaszczyt zaprosić na kolejną odsłonę cyklu #CzwartkoweSpotkaniaSGH. Tym razem nasz gość oraz ekspert z SGH dyskutowali na temat koniunktury oraz skutków ograniczeń w w życiu gospodarczym. W debacie udział wzięli Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej oraz prof. Elżbieta Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wyniki badań koniunktury przeprowadzonych przez IRG SGH w marcu i kwietniu są porażające. Podobnego obrazu gospodarki nie oglądaliśmy w żadnym z kryzysów, jakie przeżyliśmy od czasów transformacji ustrojowej. Zaledwie 9 proc. ankietowanych przedsiębiorstw nie odczuło negatywnych skutków obostrzeń w życiu gospodarczym, wprowadzonych w następstwie wybuchu epidemii COVID-19, a co czwarte uznało je za dotkliwe.

Nie tylko nie notowano dotąd tak niskich wartości wskaźników koniunktury, ale także głębokość ich spadków i tempo, w jakim następują, są wyjątkowe. Podobnie jak przyczyny, które doprowadziły do obecnej sytuacji. W gospodarce szaleje wirus niepewności, który zaraża pesymizmem wszystkich uczestników działalności gospodarczej.

Firmy oczekują od rządu przede wszystkim podjęcia działań, które obniżą koszty ich działalności. Zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenci z ogromnym niepokojem patrzą w przyszłość. Dodatkowo gospodarstwa domowe obawiają się bezrobocia. Z kolei z informacji od przedsiębiorców wynika, iż zmiany zatrudnienia następują wolniej niż zamówienia i inne wskaźniki, opisujące ich aktywność.

28 maja gośćmi Czwartkowych spotkań SGH byli Piotr Soroczyński (główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej) i prof. Elżbieta Adamowicz (Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH). Dyskusja z udziałem internautów toczyła się wokół następujących zagadnień:

• nastroje uczestników działalności gospodarczej,
• skutki ograniczeń w życiu gospodarczym,
• bezrobocie: obawy gospodarstw domowych, działania przedsiębiorców,
• przewidywania na najbliższe miesiące.

Link do transmisji spotkania w MS Teams: https://bit.ly/CSSGH3

Link do transmisji na Facebooku