Czujnik badania jakości powietrza na kampusie SGH

Na terenie kampusu od niedawna działa czujnik do pomiaru stężenia pyłów i gazów w powietrzu. Projekt został sfinansowany z budżetu partycypacyjnego, o którego wydatkach decydują studenci i doktoranci SGH.

„Wiem, czym oddycham” to nazwa projektu złożonego przez Agnieszkę Bąk do realizacji w ramach studencko-doktoranckiego budżetu partycypacyjnego SGH w 2020 roku. Pomysł zainstalowania na terenie uczelni czujnika jakości powietrza otrzymał 431 głosów i – podobnie jak dwa inne projekty (montaż bezbutlowych wolnostojących dystrybutorów wody zimnej i gorącej oraz huśtawki w Ogrodach Rektorskich) – właśnie doczekał się realizacji. 

– To dla nas istotny krok w dbaniu o zrównoważony rozwój uczelni i zdrowie wszystkich członków wspólnoty akademickiej. Pomiary jakości powietrza dopełniają pakiet proekologicznych działań SGH w ostatnim roku, wśród których warto wymienić zawieszenie kilkudziesięciu budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, kompleksową akcję pielęgnacji ponad 400 drzew na kampusie, nowe nasadzenia dębów, przygotowanie łąki kwietnej dla naszych pszczół czy instalację kompostownika i zbiorników na wodę deszczową – wymienia dr Marcin Dąbrowski, kanclerz SGH. 

Czujnik został zainstalowany na gmachu głównym SGH przy al. Niepodległości 162. 

Aby sprawdzić jakość powietrza wystarczy wejść na stronę Airly i zlokalizować nasz czujnik, który dziś, czyli 28 lipca 2020 r, wskazuje na dobrą jakość powietrza oraz słoneczną pogodę. Mamy nadzieję, że taka sytuacja utrzyma się jak najdłużej.

Pomiar jakości powietrza 28 lipca 2020 r.

Obok SGH innymi uczelniami wyższymi, które korzystają z czujników jakości powietrza Airly, są m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Humanitas, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach oraz Narodowy Uniwersytet Lotnictwa w Kijowie.