Wydarzenia

IV webinarium z cyklu „SGH w UE, UE w SGH” - Francja po wyborach prezydenckich – jaka będzie jej rola we współczesnym świecie?

Data wydarzenia:

Zapraszamy do udziału w IV webinarium z cyklu „SGH w UE, UE w SGH” – Francja po wyborach prezydenckich – jaka będzie jej rola we współczesnym świecie?

Link do spotkania w MS Teams

grafika informacyjna

W pięć dni po II turze wyborów prezydenckich we Francji będziemy rozmawiać o wyniku wyborczym i jego konsekwencjach dla Europy i światowego porządku. Czy Francja utrzyma pozycję lidera w UE? Na ile – kalendarz polityczny – wpłynął na modyfikację deklarowanych celów prezydencji Francji w UE?

wizerunek mężczyzny

Naszym gościem będzie ambasador Tomasz Orłowski, profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (KAAFM). Tomasz Orłowski jest ambasadorem tytularnym (ret.), doktorem historii. Studiował archeologię, literaturę francuską i porównawczą oraz cywilizację średniowieczną na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Poitiers. Słuchacz Institut d’Hautes Etudes de la Defense nationale w Paryżu.

Od 1990 do 2021 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako wicedyrektor departamentów Europy, Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych oraz ambasador, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego. Sekretarz generalny polskiego Komitetu ds. UNESCO, członek Rady Wykonawczej UNESCO i rapporteur général Konferencji Generalnej. Ambasador RP we Francji i we Włoszech, wiceminister Spraw Zagranicznych. Ostatnio pracował w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Profesor Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego i profesor wizytujący w Institut d’Études Politiques w Paryżu (Sciences Po) Paris School of International Affairs. Wykłada stosunki międzynarodowe i dyplomację także na Uniwersytecie Warszawskim, Collège d’Europe i Akademii Sztuki Wojennej. Ambasador  Orłowski jest członkiem korespondentem francuskiej Académie des Sciences morales et politiques. Wielokrotnie odznaczany. Autor licznych publikacji.

Planowany przebieg spotkania:

12.30 – otwarcie i powitanie. 
Przedstawienie naukowej i zawodowej sylwetki Pani Profesor

12.40 -13.10 – rozmowa z ambasadorem Tomaszem Orłowskim, moderowana przez prof. SGH, Małgorzatę Molędę-Zdziech, pełnomocniczkę rektora ds. współpracy z UE, ekspertkę sieci Team Europe. W rozmowie poruszymy zagadnienia dotyczące: wyniku wyborów prezydenckich we Francji i jego znaczenia dla roli Francji w UE i w świecie. 

13.10-13.30 – runda pytań i odpowiedzi – poprzez czat albo zadawane osobiście (przy włączonej kamerze) 
13.30 – zakończenie spotkania

  Zapraszamy

Lokalizacja
SGH Warsaw School of Economics
Organizator
SGH Warsaw School of Economics