„Dyktando SGH 2022” – konkurs ortograficzny
Konkurs ortograficzny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie „Dyktando SGH 2022” – 10 maja 2022 r., godz. 11.00, Aula Główna
Zapraszamy do udziału w 3. edycji konkursu ortograficznego „Dyktando SGH 2022” organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Fundację Języka Polskiego.
Konkurs ortograficzny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie „Dyktando SGH 2022” odbędzie się 10 maja 2022 r. o godz. 11.00 w Auli Głównej
Uczestnictwo
W konkursie mogą wziąć udział członkowie społeczności naszej uczelni: studenci, doktoranci, pracownicy, absolwenci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH oraz przedstawiciele przedsiębiorstw wchodzących w skład Klubu Partnerów SGH.
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie formularza rejestracyjnego w dniach od 13 kwietnia do 4 maja 2022 r.
Organizatorzy gwarantują udział w konkursie 100 osobom, które jako pierwsze wypełnią formularz rejestracyjny.
Do konkursu nie mogą przystąpić studenci oraz absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata ani pracownicy naukowi z tego zakresu. W konkursie nie mogą także uczestniczyć zwycięzcy (trzech pierwszych miejsc) którejkolwiek edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Dyktando” oraz zwycięzcy (zdobywcy trzech pierwszych miejsc) konkursu ortograficznego „Dyktando SGH 2019".
Formularz rejestracyjny i Regulamin Konkursu
JURY
Nad przebiegiem konkursu czuwa jury pod przewodnictwem dr Magdaleny Wanot-Miśtury, prezes zarządu Fundacji Języka Polskiego, pracownika Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
NAGRODY
Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody, m.in. czytnik e-book oraz książki.
PROGRAM WYDARZENIA
9.30–10.45 – rejestracja
11.00–11.10 – powitanie gości i uczestników
11.10-11.20 – przedstawienie zasad dyktanda
11.20-12.00 – dyktando
12.00–13.15 – otwarty wykład Pauliny Mikuły „Doedukuj się! – czyli dlaczego błędy językowe tak bardzo nas drażnią”.
13.15–14.00 – przerwa na kawę
14.00–14.20 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
O godzinie 12.00 zapraszamy do auli głównej na wykład Pauliny Mikuły „Doedukuj się! – czyli dlaczego błędy językowe tak bardzo nas drażnią”.
Podczas wystąpienia zostaną omówione, między innymi, następujące kwestie:
- czym jest błąd językowy,
- jak to się dzieje, że niepoprawne formy zaczynają być poprawne,
- kto decyduje o tym, co jest poprawne,
- dlaczego nie warto publicznie wytykać błędów językowych.
NASI GOŚCIE
PROFESOR RADOSŁAW PAWELEC
Autorem dyktanda jest profesor Radosław Pawelec, kierownik Katedry Języka Mediów na Uniwersytecie Warszawskim, autor m.in. Dyktanda Urzędowego i poprzedniej edycji Dyktanda SGH, organizator akcji „Prawniczy mistrz ortografii”.
DOKTOR MAGDALENA WANOT-MIŚTURA
Dr Magdalena Wanot-Miśtura, prezes Fundacji Języka Polskiego, jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Instytucie Języka Polskiego UW. Jest autorką prac z zakresu słowotwórstwa i poprawnej polszczyzny. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Dyktanda SGH.
PAULINA MIKUŁA
Absolwentka filologii polskiej na UW, vlogerka, konferansjerka. Od 8 lat prowadzi językowy kanał w serwisie YouTube pt. „Mówiąc Inaczej”, który jest najpopularniejszym w Polsce vlogiem o tej tematyce. W latach 2012–2015 pełniła funkcję managera youtuberów, pracując w sieciach partnerskich. Dzięki temu bardzo dobrze poznała mechanizmy serwisu YouTube oraz poszerzyła swoją wiedzę z zakresu produkcji materiałów wideo, marketingu i PR-u.
W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. Jesienią 2020 wydała „LiteraTOURę”, czyli zbiór 150 felietonów na temat polskich książek.