Wydarzenia

„Dyktando SGH 2022” – konkurs ortograficzny

Data wydarzenia:

logotyp dyktanda z hasłem: Ekonomiści i język polski? Bankowcy i ortografia? Tak! To połączenie naprawde jest możliwe.

Konkurs ortograficzny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie „Dyktando SGH 2022” – 10 maja 2022 r., godz. 11.00, Aula Główna

Zapraszamy do udziału w 3. edycji konkursu ortograficznego „Dyktando SGH 2022” organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Fundację Języka Polskiego.

Konkurs ortograficzny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie „Dyktando SGH 2022” odbędzie się 10 maja 2022 r. o godz. 11.00 w Auli Głównej
 
Uczestnictwo
W konkursie mogą wziąć udział członkowie społeczności naszej uczelni: studenci, doktoranci, pracownicy, absolwenci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH oraz przedstawiciele przedsiębiorstw wchodzących w skład Klubu Partnerów SGH.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie formularza rejestracyjnego w dniach od 13 kwietnia do 4 maja 2022 r.

Organizatorzy gwarantują udział w konkursie 100 osobom, które jako pierwsze wypełnią formularz rejestracyjny.
 
Do konkursu nie mogą przystąpić studenci oraz absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata ani pracownicy naukowi z tego zakresu. W konkursie nie mogą także uczestniczyć zwycięzcy (trzech pierwszych miejsc) którejkolwiek edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Dyktando” oraz zwycięzcy (zdobywcy trzech pierwszych miejsc) konkursu ortograficznego „Dyktando SGH 2019".

Formularz rejestracyjny i Regulamin Konkursu

grafika informacyjna
 
JURY
Nad przebiegiem konkursu czuwa jury pod przewodnictwem dr Magdaleny Wanot-Miśtury, prezes zarządu Fundacji Języka Polskiego, pracownika Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
 
NAGRODY
Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody, m.in. czytnik e-book oraz książki.

PROGRAM WYDARZENIA

9.30–10.45 – rejestracja
11.00–11.10 – powitanie gości i uczestników
11.10-11.20 – przedstawienie zasad dyktanda
11.20-12.00 – dyktando
12.00–13.15 – otwarty wykład Pauliny Mikuły „Doedukuj się! – czyli dlaczego błędy językowe tak bardzo nas drażnią”.
13.15–14.00 – przerwa na kawę
14.00–14.20 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

O godzinie 12.00 zapraszamy do auli głównej na wykład Pauliny Mikuły „Doedukuj się! – czyli dlaczego błędy językowe tak bardzo nas drażnią”.

Podczas wystąpienia zostaną omówione, między innymi, następujące kwestie:

  • czym jest błąd językowy,
  • jak to się dzieje, że niepoprawne formy zaczynają być poprawne,
  • kto decyduje o tym, co jest poprawne,
  • dlaczego nie warto publicznie wytykać błędów językowych.

NASI GOŚCIE

profesor Radosław Pawelec

PROFESOR RADOSŁAW PAWELEC
Autorem dyktanda jest profesor Radosław Pawelec, kierownik Katedry Języka Mediów  na Uniwersytecie Warszawskim, autor m.in. Dyktanda Urzędowego i poprzedniej edycji Dyktanda SGH, organizator akcji „Prawniczy mistrz ortografii”. 

dr Magdalena Wanot-Miśtura

DOKTOR MAGDALENA WANOT-MIŚTURA
Dr Magdalena Wanot-Miśtura, prezes Fundacji Języka Polskiego, jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Instytucie Języka Polskiego UW. Jest autorką prac z zakresu słowotwórstwa i poprawnej polszczyzny. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Dyktanda SGH.

Paulina Mikuła

PAULINA MIKUŁA
Absolwentka filologii polskiej na UW, vlogerka, konferansjerka. Od 8 lat prowadzi językowy kanał w serwisie YouTube pt. „Mówiąc Inaczej”, który jest najpopularniejszym w Polsce vlogiem o tej tematyce. W latach 2012–2015 pełniła funkcję managera youtuberów, pracując w sieciach partnerskich. Dzięki temu bardzo dobrze poznała mechanizmy serwisu YouTube oraz poszerzyła swoją wiedzę z zakresu produkcji materiałów wideo, marketingu i PR-u.
W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. Jesienią 2020 wydała „LiteraTOURę”, czyli zbiór 150 felietonów na temat polskich książek.

Lokalizacja
Aula Główna
Organizator
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Fundacja Języka Polskiego