Sztuka z układanki

Wakacje z SGH - warsztaty plastyczne

U progu nowego roku akademickiego wspominamy miniony letni czas. Na przełomie czerwca i lipca br. odbyła się czwarta edycja wakacji z SGH.

Bliźniacze programy Wakacje z SGH i Ferie z SGH to cykl bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży, które Centrum Otwartej Edukacji organizuje nieprzerwanie od 2020 r. Ideą programów jest rozwijanie u dzieci i młodzieży pasji i zainteresowań związanych m.in. z nowoczesnymi technologiami, ekonomią i finansami, kompetencjami językowymi, dziedzinami artystycznymi, a także kształtowanie postaw i zachowań proobywatelskich, proekologicznych i przedsiębiorczych.

Malowidło ścienne z sali Senatu - Korab

Wakacje z SGH 2022, warsztaty plastyczne. Malowidło ścienne z Sali Senatu SGH, akryl na płótnie, rozmiar 150x80 cm

Pandemia COVID-19 utrudniła organizację zajęć, ale realizacja programu w trybie online umożliwiła w nich udział dzieciom i młodzieży z całej Polski. To właśnie podczas lockdownu zdalnie gościliśmy dzieci z najróżniejszych zakątków kraju. W 2022 r. powróciliśmy do zajęć stacjonarnych i z wielką przyjemnością ponownie spotkaliśmy się z najmłodszymi i nieco starszymi uczestnikami programu.

Program realizowany jest w formie wykładów lub projektów o zróżnicowanej tematyce dla określonych grup wiekowych. Podczas tegorocznych wakacji odbyły się zajęcia: „Ul, czyli pudełko z pszczołami”, „Język angielski na wakacjach”, „Język hiszpański na wakacjach”, „Letnia szkoła programowania”, „Zachwycająca Afryka” i już po raz trzeci warsztaty plastyczne „Sztuka z układanki złożona”.

warsztaty plastyczne. Kopia muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego

Ferie z SGH 2022, warsztaty plastyczne. Kopia muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego umieszczonego na budynku M, przy ul. Madalińskiego w Warszawie, kredki i suche pastele na papierze, rozmiar 200 x 210 cm

„Współpraca z dziećmi i młodzieżą jest dla mnie bardzo ważna i niezwykle ciekawa. Uczymy się od siebie nawzajem. Ja przekazuję im wiedzę z zakresu technik i technologii malarskich, uczę postrzegania i dbałości o szczegóły, tworzenia kolorów. Dzieci odwdzięczają mi się swoją niesamowitą wrażliwością, dają nowe pomysły oraz to, co najważniejsze – możliwość wydobycia z nich talentu, zauważenia wyjątkowości – powiedziała prowadząca zajęcia Aleksandra Rzeszutek, konserwator dzieł sztuki, artysta plastyk, asystent na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

– Niezmiennie z pełnym zaangażowaniem podejmuję pracę na warsztatach plastycznych w SGH. Tematy malarskie zwykle nawiązują do historii, wydarzeń bieżących bądź architektury uczelni. Stawiam swoich uczniów przed wyzwaniem, kolorystycznym i technicznym, do stworzenia wielkoformatowego obrazu i pracy w zespole. Nieśmiało mogę stwierdzić, że za każdym razem wspólnie odnosimy sukces artystyczny, z czego jestem niezwykle dumna. Dzieci są z natury utalentowane manualnie, wystarczy je dobrze poprowadzić i dać im narzędzia do tworzenia”.

Wakacje z SGH 2023, warsztaty plastyczne. Budynek G, kredki i suche pastele na papierze, rozmiar 140 x 300 cm

Wakacje z SGH 2023, warsztaty plastyczne. Budynek G, kredki i suche pastele na papierze, rozmiar 140 x 300 cm

Dla dzieci i młodzieży możliwość wizyty w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, wcielenie się w rolę młodego studenta i obejrzenie kampusu, wnętrz uczelni, sal wykładowych i auli, to niepowtarzalne przeżycie. Nasi najwierniejsi uczestnicy są z nami niezmiennie od pierwszej edycji. Najbardziej oddani i zaprzyjaźnieni wzięli udział już w ośmiu edycjach programu podczas wakacji i ferii i deklarują, że będą studiować w SGH. Dla nas jako organizatorów to najwspanialszy powód do radości.

Wakacje z SGH 2023, wykład „Zachwycająca Afryka”

Wakacje z SGH 2023, wykład „Zachwycająca Afryka”

Wakacje z SGH 2023, warsztaty „Letnia szkoła programowania”

Wakacje z SGH 2023, warsztaty „Letnia szkoła programowania”

Wakacje z SGH 2023, warsztaty „Letnia szkoła programowania”

Wakacje z SGH 2023, warsztaty „Letnia szkoła programowania”

Wakacje z SGH i Ferie z SGH nie istniałyby bez nieocenionego zaangażowania i udziału prowadzących zajęcia ekspertów z SGH i ekspertów zewnętrznych, współpracujących z Centrum Otwartej Edukacji w ciągu czterech lat istnienia projektu.  


JOANNA KASZEWSKA, dyrektor Centrum Otwartej Edukacji SGH