5 listopada 2024 r. SGH i Fundacja Cyfrowej Demokracji podpisały porozumienie o współpracy informacyjnej i promocyjnej w zakresie działań dotyczących budowania demokracji cyfrowej. Porozumienie zawarli rektor SGH Piotr Wachowiak i prezes zarządu Fundacji Cyfrowej Demokracji Jakub Szymik.
„Rok 2024 jest szczególnym rokiem, kiedy w ponad 70 państwach na świecie odbywały się wybory parlamentarne, prezydenckie czy też na szczeblu lokalnym. Obserwowaliśmy ogromny wzrost zagrożenia dezinformacją, zwłaszcza przy użyciu nowych mediów, ze strony Rosji czy Chin. Dlatego bardzo dobrze współpracować z organizacjami wyspecjalizowanymi w badaniu metod dezinformacji, deep fake’ów, które ujawniły się bardzo mocno chociażby przy wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby być świadomym tych zagrożeń osłabiających demokrację. Fundacja Cyfrowej Demokracji zajmuje się tego typu badaniami” – mówi Gazecie SGH – życie uczelni dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych w Instytucie Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH, odpowiedzialna za kontakty z fundacją.
Wskazała, że SGH jest atrakcyjna dla takich inicjatyw, ponieważ jest miejscem, gdzie w procesach decyzyjnych spotykają się różni interesariusze.
„Aktualnie opracowywanych jest wiele regulacji dotyczących sfery mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji. W kwietniu br. odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem Dariusza Standerskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, i przedstawicieli organizacji pozarządowych, na którym mówiliśmy o zagrożeniach związanych z dezinformacją – dodała.
– SGH będzie miejscem spotkań z Fundacją Cyfrowej Demokracji, naukowej debaty i merytorycznej refleksji. Mamy także wspólne plany badawcze”.
Na zdjęciu od lewej Piotr Wachowiak, Małgorzata Molęda-Zdziech, Jakub Szymik (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
W porozumieniu strony ustaliły następujące kierunki współpracy:
- współpraca w zakresie przekazywania informacji o prowadzonych działaniach informacyjnych, promocyjnych, badaniach i inicjatywach współpracy dotyczących kwestii demokracji cyfrowej, kompetencji cyfrowych,
- organizacja spotkań, webinariów i wydarzeń naukowych z naukowcami SGH i reprezentantami Fundacji w SGH,
- współpraca z SKN Unii Europejskiej,
- wzmacnianie kompetencji cyfrowych w zakresie demokracji cyfrowej społeczności pracowników i studentów SGH,
- wspólne przygotowanie analiz i raportów w wybranych kwestiach.