Pracownicy naukowi SGH z kursem na MIT

zdjęcie budynku z kolumnami; po bokach drzewa

W dniach 16-19 stycznia 2024 r. w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie (USA) odbył się kurs "18.S097 Special Subject in Mathematics: Introduction to Julia for Data Science" prowadzony przez pracowników Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Kurs zorganizowali: dr Przemysław Szufel (SGH) oraz prof. Alan Edelman (MIT) – jeden z twórców języka Julia.

Język Julia jest bardzo szybko rozwijającym się językiem programowania zaprojektowanym w MIT z przeznaczeniem to analizy danych, obliczeń numerycznych oraz optymalizacji. Wersja 1.0 języka ukazała się w 2018 roku. Szczególną cechą języka jest tworzenie kodu (składnia jest podobna do języków Python oraz Matlab) przy jednocześnie bardzo dużej prędkości działania programów. 

Julia oferuje wsparcie dla obliczeń na kartach graficznych (GPU) oraz dla uruchamiania programów na wielu komputerach jednocześnie tzw. klastrach obliczeniowych i superkomputerach. Ciekawym obszarem rozwoju języka, finansowanym m.in. przez firmę Amazon, są też obliczenia kwantowe. 

Użytkownikami języka są obecnie najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa na świecie, m.in. Microsoft, Amazon, AstraZeneca, Pfizer, Blackrock, IBM, Cisco jak i centra badawcze m.in. NASA, Los Alamos, MIT Robotics, National Energy Research Scientific Computing Center.

Kurs jest jednym z efektów współpracy z MIT prowadzonej w ramach realizowanego w SGH grantu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) pod kierownictwem prof. dr. hab. Bogumiła Kamińskiego. 

Kurs "18.S097 Special Subject in Mathematics: Introduction to Julia for Data Science" w MIT – najbardziej prestiżowej uczelni technicznej na świecie – prowadzili pracownicy SGH (dr Przemysław Szufel, dr hab. Michał Bernardelli, Łukasz Kraiński, prof. dr hab. Bartosz Witkowski) oraz Julian Samaroo z MIT. 

W kursie – wybieranym w ramach toku studiów (ang. for-credit course) – brali udział studenci MIT. Na transmisję online kursu zarejestrowało się 180 osób.

Materiały do kursu wraz z nagraniami można znaleźć na stronie

 

dr Przemysław Szufel

adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, Instytut Ekonometrii, Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH