SGH gościła delegację 13 uczelni z Uzbekistanu na zaproszenie KRASP i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”

grupa osób podczas konferencji na sali wykładowej

11 lipca br. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie gościła delegację przedstawicieli 13 uczelni z Uzbekistanu. Goście przyjechali na zaproszenie Konferencji Rektorów Szkół Polskich (KRASP) oraz Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Współpraca została zainicjowana przed dwoma laty; w kwietniu 2023 roku przedstawiciele polskich uczelni pojechali do Taszkentu, by rozmawiać o możliwościach współpracy międzyuczelnianej.

Uzbekistan coraz bardziej otwiera się na uczelnie europejskie, młodzi ludzie z tego środkowoazjatyckiego kraju chętnie wybierają Polskę, by pogłębiać swą wiedzę. Szacuje się, że obecnie na polskich uczelniach studiuje ok. 2000 mieszkańców Uzbekistanu.

Goście podkreślali zalety Uzbekistanu jako kraju atrakcyjnego geograficznie, na dawnym przecięciu szlaków handlowych, kraju o silnym wzroście gospodarczym, prężnie rozwijającym się, o korzystnej demografii i dużym przyroście naturalnym. Zwracano uwagę na wspólne epizody w historii, zwłaszcza przesiedlenia i ewakuację ludności polskiej do Uzbekistanu w czasie II wojny światowej oraz utworzenie w tej republice ZSRR armii gen. Andersa.

Obecnie Uzbekistan intensywnie inwestuje w rozwój szkolnictwa, w nowe technologie, cyfryzację i innowacje. To otwiera szerokie możliwości współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń.

Obecny na spotkaniu ambasador Uzbekistanu w Polsce Amirsaid Agzamhodżajew zauważył, że Uzbekistan może stać się „bramą” dla Polski do wejścia na rynek Azji Centralnej, zaś Polska „bramą” do wejścia Uzbekistanu na rynek europejski.

Prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Waldemar Siwiński podkreślił jej rolę w procesie wspierania współpracy międzyuczelnianej i zaprosił Uzbekistan jako gościa honorowego konferencji Women in Tech Summit w roku 2025.

W drugiej sesji forum miała miejsce prezentacja poszczególnych uczelni. 

Rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak nawiązał do zeszłorocznej wizyty w stolicy Uzbekistanu, życząc wszystkim gościom owocnego pobytu w Polsce. Na forum Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował prof. Andrzej Szeptycki, a KRASP jej przewodniczący prof. dr hab. inż Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Sląskiej. 

(W najnowszym komentarzu na temat Uzbekistanu Ośrodka Studiów Wschodnich czytamy: „Od objęcia urzędu prezydenta przez Szawkata Mirzijojewa w 2016 r. Uzbekistan dynamicznie rozwija kooperację gospodarczą i polityczną z Rosją. Nie jest jednak członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym ani Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Relacje z Federacją Rosyjską równoważy współpraca z Chinami, a do pewnego stopnia również z UE. Wobec pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Taszkent przyjął postawę wstrzemięźliwą oraz unikał jednoznacznie prorosyjskich bądź proukraińskich deklaracji. Wojna na Ukrainie pozwoliła mu znacząco zwiększyć na korzystnych dla siebie warunkach wymianę handlową m.in. z Rosją, ale też z Chinami i UE” – red.).