Tańczyli oberka na festiwalu online w Brazylii

Olena Matskevich, solistka Zespołu Pieśni i Tańca SGH, podczas oberka „Cebulka”. Nagranie z tego występu zostało wysłane na konkurs CIOFF 2020 w Brazylii. FOT. LENTIL STUDIO

Zespół Pieśni i Tańca SGH – jak przetrwaliśmy pierwszy okres pandemii

Pandemia pokrzyżowała plany nam wszystkim. Trzeba było odłożyć realizację wielu zamierzeń, nie tylko artystycznych. W lipcu mieliśmy zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny organizowany przez CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) w Portugalii. Załatwialiśmy formalności, na początku marca dopinaliśmy program na warsztatach wokalno-tanecznych w Parku Rozrywki w Julinku, gdy w połowie miesiąca cały świat zamarł z powodu pandemii koronawirusa. Festiwal został odwołany.

Obudziliśmy się w innej rzeczywistości. Nauczanie i cała aktywność zostały przeniesione do internetu. Organizowaliśmy próby tańca i śpiewu online, co jest bardzo trudne w przypadku tańca, który wymaga regularnych prób w sali gimnastycznej. 

Przetrwać trudny czas

Stały kontakt mailowy, telefoniczny i poprzez media społecznościowe pomagał i pomaga nam przetrwać trudny czas, a Zespołowi Pieśni i Tańca – nieprzerwanie działać.

Tryb zdalny dał nam nowe doświadczenie, wskazał nowe możliwości i mimo utrudnień zrealizowaliśmy kilka projektów. Nagraliśmy poloneza „Piękna nasza Polska cała” oraz popularny w tamtym momencie hot16challenge. Stworzenie filmu wideo ze zdalnie nagrywanych głosów przy akompaniamencie na żywo to czasochłonny projekt, wymagający wielu innych umiejętności niż tylko śpiewanie. Praca kamery, obróbka obrazu, wyrównanie poziomu poszczególnych nagrań, montaż materiału – to kosztowało wiele godzin pracy Jurka Sawickiego, naszego dyrygenta i instruktora śpiewu, oraz jego siostry Iliny Sawickiej, współpracującej od lat z Zespołem dyrygentki, pedagoga i instrumentalistki. 

Tancerze wykonywali indywidualne ćwiczenia figur tanecznych nagranych na wideo przez instruktora tańca, choreografa Adama Kłudczyńskiego oraz rozgrzewki przed każdą lekcją tańca online prowadzoną przez instruktora Jana Makólskiego-Toho. 

Stały kontakt mailowy zarządu i członków Zespołu z opiekunem pozwolił nam przeprowadzić zdalnie wybory nowego zarządu Zespołu na rok akademicki 2020/2021.

Czy zrodzi się nowa tradycja? – festiwal online w Brazylii

W maju dostaliśmy zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny online organizowany przez CIOFF w Brazylii. To również nowe doświadczenie dla wszystkich zaproszonych zespołów z różnych stron świata: Argentyny, Hiszpanii, Rosji, Meksyku, Brazylii, Włoch, Grecji, Turcji, Indii, Irlandii. 

Przesłaliśmy swoje nagrania z koncertu jubileuszowego (15-lecie Zespołu). Naszą specjalnością jest oberek – polski taniec narodowy wywodzący się z Mazowsza. Jest żywiołowy, o szybkim tempie, efektownych figurach, skokach, kozłach czy przyklękach. Wymaga dużych umiejętności i sprawności tancerzy. Zaprezentowaliśmy trzy oberki: oberka opoczyńskiego, „Cebulkę”, czyli oberka rzeszowskiego, i kujawiaka z oberkiem. Znakomitą choreografię ułożył nasz instruktor tańca, baletmistrz Adam Kłudczyński wywodzący się z Państwowego Zespołu Ludowego „Mazowsze”, który tańczył pod kierunkiem artystycznym legendarnego choreografa, nieżyjącego już Witolda Zapały.

Jednak festiwal online to nie to samo co spotkanie na żywo. Nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu bezpośredniego, emocji, które budzi wspólny taniec, śpiewu i radości, która zawsze towarzyszy festiwalom.

Co dalej?

9 i 12 października przeprowadziliśmy rekrutację nowych członków Zespołu. Jest wielu zainteresowanych studentów, którzy chcą do nas dołączyć. Zgłoszenia były przyjmowane online, natomiast przesłuchania odbyły się w sali gimnastycznej z zachowaniem szczególnej ostrożności. 
W listopadzie planujemy jesienne warsztaty wokalno-taneczne w Parku Rozrywki w Julinku. Czy je zrealizujemy, będzie zależało od sytuacji pandemicznej w kraju.

Tak jak cała społeczność akademicka czekamy z utęsknieniem na powrót do normalnych zajęć. Odpowiedzialność za zdrowie nas wszystkich (przestrzeganie obostrzeń sanitarnych z przyczyn proceduralnych, jak i z osobistej troski o społeczność SGH) jest kluczowym wyznacznikiem naszych działań.

Pasja, która łączy członków Zespołu, ma wielką moc. Razem pokonamy pandemię!