Misja Krasnojarsk

W dniach 2-12 marca w samym sercu Syberii najlepsi studenci sportowcy rywalizowali o medale 29. Zimowej Uniwersjady. Reprezentanci z całego świata walczyli łącznie w 76 konkurencjach w 11 dyscyplinach. W 70-osobowej kadrze Polski znalazła się nasza studentka – Magdalena Bryk.

Magdalena (o czym wspominaliśmy na łamach „Gazety SGH” w numerze jesień/2018) podczas Gali Sportu Akademickiego została nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Eugeniusza Pietrasika za osiągnięcia organizacyjne. Nasza zawodniczka znalazła się w elitarnym gronie pięciu osób, którym Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego przyznał to wyróżnienie za działalność na rzecz promowania i rozwijania sportu w środowisku akademickim oraz upowszechniania kultury fizycznej. Od lat w ramach nagrody laureaci mają możliwość wyjazdu wraz z akademicką reprezentacją Polski na dużą imprezę sportową w kolejnym roku. Jako że 2019 r. to rok uniwersjadowy (w 2019 r. odbywa się 29. Zimowa Uniwersjada w Krasnojarsku i 30. Letnia Uniwersjada w Neapolu), laureaci mogli wybrać właśnie pomiędzy tymi dwoma wyjazdami. W ten sposób Magda dołączyła do sztabu biura zimowej uniwersjady w Krasnojarsku.

Jako członek biura Magda miała okazję kibicować naszym zawodnikom podczas ich startów i organizacyjnie wspierać naszych kadrowiczów. Znajomość języka rosyjskiego okazała się nie do przecenienia, gdyż język angielski nie był najmocniejszą stroną organizatorów i wolontariuszy pracujących przy uniwersjadzie. Największą nagrodą, która na pewno pozostanie na długo w pamięci zarówno naszej studentki, jak i wszystkich uczestników uniwersjady, była możliwość uczestnictwa w trzech bardzo uroczystych i wyjątkowych ceremoniach: przywitania (z uroczystym wciągnięciem flagi Polski na maszt w wiosce uniwersjadowej), otwarcia i zamknięcia. O tym, jak ważną imprezą dla Rosjan była ta uniwersjada, może świadczyć choćby fakt, że uroczystego otwarcia dokonał sam Władimir Putin, a na zamknięciu obecny był Dmitrij Miedwiediew.

Warto też wspomnieć, że w kadrze Polski na 29. Zimową Uniwersjadę znalazł się również były student SGH – alpejczyk Antoni Szczepanik, który już zapowiedział, że w kolejnych latach zamierza wrócić w progi SGH i znów startować na zawodach akademickich w naszych barwach.

Magdalena Bryk, członek zarządu AZS SGH