Dzień Niepodległości Ukrainy. Życzenia rektora SGH

flaga Ukrainy i napis 24 sierpnia, Dzień Niepodległości Ukrainy

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i cała wspólnota SGH składają życzenia pokoju i wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. 

Dzień Niepodległości, który naród ukraiński obchodzi 24 sierpnia, pół roku po rozpoczęciu napaści zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, jest dla nas wszystkich wyjątkowym wydarzeniem. To święto, które jako sąsiedzi geograficzni i przyjaciele, a także jako naród w podobny sposób wielokrotnie doświadczany przez historię, szczególnie celebrujemy. Pomni na radość z odzyskania własnej niepodległości w 1918 roku, dziś w sposób szczególny solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, któremu Federacja Rosyjska odmawia tak podstawowych w kulturze europejskiej wartości, jakimi są wolność i demokracja. Łączymy się z Ukrainą w bólu po poległych żołnierzach, w oburzeniu na ataki kierowane wobec ludności cywilnej oraz na niszczenie ukraińskiej gospodarki i dorobku kultury. Oddajemy hołd poległym bohaterom i tym, którzy nadal opierają się wrogowi na froncie i na barykadach miast. 

Społeczność Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z całą mocą wspiera Ukrainę i Ukraińców w ich dążeniu do odzyskania wolności. Trwając w nadziei na jak najszybsze zakończenie tej haniebnej wojny będziemy nadal rozwijać współpracę polsko-ukraińską – akademicką, gospodarczą, społeczną, działając na rzecz partnerstwa naszych krajów i orędując o pokój. 

W imieniu władz SGH i całej naszej wspólnoty – naukowców, pracowników, doktorantów i studentów – z okazji Dnia Niepodległości składam wszystkim ukraińskim członkom naszej społeczności najszczersze gratulacje i życzenia pokoju. 

rektor SGH, dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH