Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali tegorocznym laureatami Nagrody Nobla z ekonomii.
Troje laureatów wyłoniła w tym roku komisja noblowska spośród nominowanych do Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, tzw. ekonomicznego Nobla. Nagrodę otrzymali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer „za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa”.
Badania przeprowadzone przez tegorocznych laureatów znacznie poprawiły naszą zdolność do walki z globalnym ubóstwem. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe, ekperymentalne podejście zmieniło ekonomię rozwoju, która jest obecnie kwitnącą dziedziną badań – uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.
Nobel dla Banerjee, Duflo i Kremera to docenienie wykorzystania metod eksperymentalnych w projektowaniu i ewaluacji działań i polityk publicznych. Chcielibyśmy, aby w Polsce stały się popularniejsze – skomentowała na gorąco prof. Iga Magda z Katedry Ekonomii I SGH.
Prof. Marek Garbicz z Katedry Ekonomii Stosowanej SGH stwierdził natomiast, że nie spodziewał się takiego uzasadnienia przynania Nobla z ekonomii, szczególnie dla Michaela Kremera. Zdaniem prof. Garbicza Kremer to ekonomista tak wszechstronny, że trudno mówić o badaniach prowadzonych tylko w kierunku przeciwdziałania ubóstwu na świecie.
Naprawdę mało który ekonomista porusza się w tak szerokim spektrum ekonomicznych zakamarków. Niekoniecznie w dziedzinie ubóstwa - napisał w obszernym komentarzu dla Gazety SGH profesor.Kiedy po raz pierwszy usłyszałem tę nowinę nie przyszło mi do głowy, zwłaszcza w przypadku Kremera, że takie będzie uzasadnienie - dodał.
Abhijit Banerjee, Esther Duflo są naukowcami z prestiżowej uczelni MIT - Massachusetts Institute of Technology. Michael Kremer jest ekonomistą z Harvardu. Duflo to druga w historii kobieta nagrodzona ekonomicznym Noblem, a przy tym najmłodsza laureatka Nagrody.