Międzynarodowa pomoc rozwojowa we współczesnym świecie – konferencja naukowa w SGH
16 grudnia 2024 r. w SGH odbyła się konferencja naukowa pt. "International Development Assistance in the Contemporary World" („Międzynarodowa pomoc rozwojowa we współczesnym świecie”), której partnerami są Bank Światowy i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wydarzenie patronatem honorowym objął rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH. Jednym z gości konferencji był wiceprezes BŚ Akihiko Nishio.
Podczas konferencji naukowcy i praktycy rozmawiali o wynikach najnowszych badań dotyczących międzynarodowej współpracy rozwojowej oraz trendach w globalnej polityce pomocowej. Debata dotyczyła m.in. dwudziestolecia budowania polskiego systemu współpracy rozwojowej, jego niewielkiego, lecz rosnącego udziału w światowej polityce rozwojowej i sposobach na zwiększenie jego efektywności.
W konferencji udział wzięli m.in. prof. Branko Milanović z City University of New York i wiceprezes Banku Światowego ds. finansowania rozwoju Akihiko (Aki) Nishio. Konferencję otworzył rektor Piotr Wachowiak oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który mówił m.in. o swoich doświadczeniach w obszarze pomocy humanitarnej/ rozwojowej w założonych przez siebie przed laty fundacjach działających w Afryce.
„Głównym celem konferencji, poza pogłębioną diagnozą istniejącej sytuacji, jest stworzenie platformy do dyskusji oraz wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk między przedstawicielami świata nauki, związanych z różnymi jej dyscyplinami w dziedzinie pomocy rozwojowej oraz decydentami w zakresie polityki rozwojowej – mówi dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. SGH, dyrektor Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej SGH. – Jednym z efektów konferencji będzie publikacja, do udziału w której poza prelegentami zaproszeni zostali polscy i zagraniczni eksperci oraz badacze reprezentujący różne dyscypliny nauki”.
„Mierzymy się obecnie z wieloma nakładającymi się na siebie kryzysami. W związku z tym polityka rozwojowa musi sprostać najistotniejszym współczesnym wyzwaniom, takim jak ograniczanie skutków zmian klimatycznych. Cieszę się, że będziemy mogli rozmawiać o tym w Polsce, która zwiększa swoje wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej pomocy rozwojowej. Przykładem tych starań jest niedawna decyzja o podwojeniu wkładu finansowego do Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA) w zakończonej właśnie rundzie finansowania” – powiedział wiceprezes BŚ Aki Nishio.
W listopadzie br. podczas 21 rundy uzupełnienia funduszy Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), wyspecjalizowanej agencji Grupy Banku Światowego, Polska zadeklarowała zwiększenie swojego wsparcia finansowego o 100%, dając tym samym wyraz swojego zaangażowania we wspieranie rozwoju na świecie.
IDA jest funduszem Banku Światowego, który udziela pomocy rozwojowej 78 najuboższym krajom świata. Projekty finansowane przez IDA mają na celu wspieranie wzrostu gospodarczego, zwiększanie odporności gospodarek oraz podnoszenie jakości życia ludzi we wspieranych krajach. Polski wkład w uzupełnienie funduszy IDA, w wysokości ponad 37 mln EUR, przychodzi w czasie nakładających się na siebie kryzysów, które szczególnie mocno dotykają kraje najuboższe. Jak wskazuje nowy raport Banku Światowego, poziom długu 26 krajów świata o najniższym dochodzie, w których mieszka ok. 40% najuboższych ludzi na świecie, jest najwyższy od 2006 r., a one same są coraz bardziej narażone na klęski żywiołowe i inne kryzysy.
O rezultatach rundy 21 IDA (IDA21) w rozmowie z „Gazetą SGH" mówił wiceprezes Aki Nishio. Jak podkreślił, „udało się zebrać 100 mld USD, w tym 23,7 mld USD z wkładów donatorów, a reszta zostanie sfinansowana z wpływów z poprzednich kredytów, a także z obligacji, które wyemitujemy na rynku kapitałowym".
Pytany o obecne trendy w świadczeniu międzynarodowej pomocy rozwojowej, o to, gdzie ta pomoc jest na świecie najbardziej potrzebna i jakie są największe przeszkody w dostarczaniu takiej pomocy wiceprezes Banku Światowego odpowiedział:
Z kolei o pomocy rozwojowej dla Ukrainy mówił dr Michał Rutkowski, dyrektor ds. rozwoju społecznego w Banku Światowym.
Tymczasem o doświadczeniach Polski w dostarczaniu pomocy rozwojowej mówił prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dr Wojciech Wilk:
„Ostatnie 15 lat to dla Polski czas zbierania doświadczeń w realizacji programów pomocy rozwojowej za granicą. Obecnie wyróżniamy się w regionie Europy Wschodniej. Jednak nasze ambicje i działania w tym zakresie powinny być większe – Polska jest szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej. Przeszliśmy bezprecedensowy test podczas największego w tej części świata kryzysu uchodźczego, po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Z każdym rokiem zwiększa się doświadczenie operacyjne polskich organizacji pozarządowych. Do pomocy zaangażowaliśmy sektor prywatny. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce działamy nieprzerwanie od kilkunastu lat. Rozwój służb ratowniczych stał się polską marką w krajach Afryki Wschodniej. To mocne strony, które powinniśmy rozwijać z korzyścią dla polskiej polityki zagranicznej i możliwości inwestycyjnych Polski w mniej oczywistych kierunkach. Właściwie prowadzona współpraca rozwojowa to dla Polski szansa, także w kontekście możliwych kryzysów migracyjnych. Obecność, kontakty, odpowiedni wizerunek to czynniki, które mogą uczynić z nas ważnego gracza, nie tylko w skali Europy” – podkreśla prezes Fundacji PCPM dr Wojciech Wilk.
Konferencję zorganizowała Katedra Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza działająca w ramach Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej przy Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Partnerami wydarzenia byli Bank Światowy i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, a patronat honorowy nad nim objął rektor SGH Piotr Wachowiak.