Międzynarodowa pomoc rozwojowa we współczesnym świecie – konferencja naukowa w SGH

sala konferencyjna pełna ludzi, w tle ekran

16 grudnia 2024 r.  w SGH odbywa się konferencja naukowa pt. "International Development Assistance in the Contemporary World" („Międzynarodowa pomoc rozwojowa we współczesnym świecie”), której partnerami są Bank Światowy i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wydarzenie patronatem honorowym objął rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH. Jednym z gości konferencji jest wiceprezes BŚ Akihiko Nishio.

Podczas konferencji naukowcy i praktycy rozmawiają o wynikach najnowszych badań dotyczących międzynarodowej współpracy rozwojowej oraz trendach w globalnej polityce pomocowej. Debata dotyczy m.in. dwudziestolecia budowania polskiego systemu współpracy rozwojowej, jego niewielkiego, lecz rosnącego udziału w światowej polityce rozwojowej i sposobach na zwiększenie jego efektywności.

W konferencji udział biorą in. prof. Branko Milanović z City University of New York i wiceprezes Banku Światowego ds. finansowania rozwoju Akihiko (Aki) Nishio.

„Głównym celem konferencji, poza pogłębioną diagnozą istniejącej sytuacji, jest stworzenie platformy do dyskusji oraz wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk między przedstawicielami świata nauki, związanych z różnymi jej dyscyplinami w dziedzinie pomocy rozwojowej oraz decydentami w zakresie polityki rozwojowej – mówi dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. SGH, dyrektor Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej SGH. – Jednym z efektów konferencji będzie publikacja, do udziału w której poza prelegentami zaproszeni zostali polscy i zagraniczni eksperci oraz badacze reprezentujący różne dyscypliny nauki”.


„Mierzymy się obecnie z wieloma nakładającymi się na siebie kryzysami. W związku z tym polityka rozwojowa musi sprostać najistotniejszym współczesnym wyzwaniom, takim jak ograniczanie skutków zmian klimatycznych. Cieszę się, że będziemy mogli rozmawiać o tym w Polsce, która zwiększa swoje wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej pomocy rozwojowej. Przykładem tych starań jest niedawna decyzja o podwojeniu wkładu finansowego do Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA) w zakończonej właśnie rundzie finansowania” – powiedział wiceprezes BŚ Aki Nishio.

„Ostatnie 15 lat to dla Polski czas zbierania doświadczeń w realizacji programów pomocy rozwojowej za granicą. Obecnie wyróżniamy się w regionie Europy Wschodniej. Jednak nasze ambicje i działania w tym zakresie powinny być większe – Polska jest szóstą największą gospodarką Unii Europejskiej. Przeszliśmy bezprecedensowy test podczas największego w tej części świata kryzysu uchodźczego, po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Z każdym rokiem zwiększa się doświadczenie operacyjne polskich organizacji pozarządowych. Do pomocy zaangażowaliśmy sektor prywatny. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce działamy nieprzerwanie od kilkunastu lat. Rozwój służb ratowniczych stał się polską marką w krajach Afryki Wschodniej. To mocne strony, które powinniśmy rozwijać z korzyścią dla polskiej polityki zagranicznej i możliwości inwestycyjnych Polski w mniej oczywistych kierunkach. Właściwie prowadzona współpraca rozwojowa to dla Polski szansa, także w kontekście możliwych kryzysów migracyjnych. Obecność, kontakty, odpowiedni wizerunek to czynniki, które mogą uczynić z nas ważnego gracza, nie tylko w skali Europy” – podkreśla prezes Fundacji PCPM dr Wojciech Wilk.

Organizatorem konferencji jest Katedra Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza działająca w ramach Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej przy Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Partnerami są Bank Światowy i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor SGH Piotr Wachowiak.

Oto link do strony internetowej konferencji.