Absolwentka SGH z nagrodą w konkursie Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych

kilka osób rozmawia na podniesieniu; z tyłu duży ekran

10 grudnia 2024 roku absolwentka SGH, magister Sofija Hrabarczuk odebrała nagrodę XXVI edycji konkursu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej. Uroczystość rozdania nagród odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Sofija Hrabarczuk nagrodę otrzymała za pracę dyplomową pt. „Wsparcie migrantów przymusowych z Ukrainy: rola SGH oraz otoczenia instytucjonalnego”, napisaną pod kierunkiem dr Marty Pachockiej z Katedry Studiów Politycznych w Instytucie Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH; jej recenzentem był dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH, z Instytutu Gospodarstwa Społecznego KES SGH.

Praca została nagrodzona jako jedna z trzech spośród 32 prac magisterskich. Łącznie zgłoszono 52 prace, w tym 20 doktorskich; w sumie nagrody wręczono siedmiu osobom. 

„(...) To dla mnie ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że temat mojej pracy dotyczył niezwykle aktualnego i ważnego zagadnienia – wsparcia migrantów przymusowych z Ukrainy w Polsce, a w szczególności roli, jaką w tym procesie odegrała Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i jej otoczenie instytucjonalne – powiedziała absolwentka SGH.

– Wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. spowodował gwałtowny napływ uchodźców, w tym wielu studentów, którzy zmuszeni byli do ucieczki przed wojną i zagrożeniem życia. Polska otworzyła swoje granice, a instytucje edukacyjne, w tym SGH, zareagowały błyskawicznie, oferując wszechstronną pomoc. Na potrzeby przygotowania mojej pracy zbadałam, jak uczelnia i jej otoczenie instytucjonalne odpowiedziały na ten kryzys, jak zorganizowano wielowymiarowe wsparcie, obejmujące m.in. zakwaterowanie, pomoc psychologiczną, kursy językowe czy wsparcie materialne, i jak to wszystko wpłynęło na proces recepcji i integracji migrantów przymusowych w polskim społeczeństwie".

Laureatka podziękowała swojej promotorce, która – jak to ujęła – „nie tylko wspierała mnie merytorycznie, ale także dawała mi swobodę do badania tego tematu w sposób, który stał się dla mnie osobiście bardzo ważny". Wyrazy podziękowania skierowała również do prof. Kubickiego, który „jako recenzent pracy zwrócił uwagę na walory pracy i kierunki podniesienia jej jakości".


„Dziękuję również wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu badawczego <<SGH w Warszawie jako centrum wsparcia migrantów przymusowych z Ukrainy>>, w ramach którego jako członek zespołu mogłam zebrać cenny materiał badawczy i przeprowadzić wywiady z migrantami. Ich doświadczenia i historie, które zebrałam, były nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji.

Moja praca jest także wyrazem mojego osobistego zaangażowania jako obywatelki Ukrainy, która od lat mieszka i studiuje w Polsce. Z perspektywy osoby, która doświadczyła zarówno wyzwań migracyjnych, stresu z powodu wybuchu wojny jak i dobroci polskiego społeczeństwa, czuję głęboki szacunek i wdzięczność za wszelką pomoc, jaką otrzymali migranci w Polsce, szczególnie w kontekście działań podjętych przez uczelnie wyższe.

Konkurs taki jak ten, organizowany przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, ma ogromne znaczenie, ponieważ nie tylko promuje najlepsze prace badawcze młodych osób, jak ja, ale także pomaga zwrócić uwagę na tematy społeczne, które są kluczowe w kontekście dzisiejszych wyzwań. Współczesna polityka społeczna musi reagować na zmieniające się realia i kryzysy, a rola edukacji, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w tym procesie jest nieoceniona" – podkreśliła laureatka.

Więcej na temat konkursu.