Wielki Test Wiedzy o Klimacie w SGH

trzy osoby na scenie losują losy

Jaka jest uprawa, której zagraża globalne ocieplenie, a która w skali globu dostarcza jednej piątej wszystkich spożywanych przez ludzi kalorii? Jaką pojemność cieplną mają światowe oceany? Kto jest założycielem nurtu ekonomii ekologicznej? Wielki Test Wiedzy o Klimacie, który odbył się 26 listopada br. w auli głównej SGH, zgromadził ponad pół tysiąca licealistów. Zwyciężczynią warszawskiej części testu została Hanna Kurowska z liceum im. Jana Zamoyskiego, która udzieliła 51 poprawnych odpowiedzi.

Wydarzenie otworzył rektor SGH Piotr Wachowiak, który przypomniał o negatywnym wpływie zmian klimatu na życie gospodarcze i w tym kontekście o inicjatywie na rzecz powstrzymania kryzysu, jaką jest Międzyuczelniana Akademia Klimatu. SGH współtworzy ją z krakowską AGH i Uniwersytetem Wrocławskim. 

Test, organizowany przez Fundację Veolia, partnera SGH, i „Gazetę Wyborczą”, odbywał się równolegle w sześciu miastach. Warszawska część, której partnerowały także Urząd M. St. Warszawy oraz mazowiecki Urząd Marszałkowski była największą w kraju. Ten wymagający przekrojowej wiedzy dotyczącej złożonych zagadnień sprawdzian dla uczniów liceów odbył się już po raz trzeci. 

W tej edycji uczestnicy odpowiadali na 60 pytań wymagających nie tylko wiedzy o chemicznych i fizycznych procesach zachodzących na skutek zmian średniej temperatury Ziemi, ale także przyswojenia informacji o najważniejszych osobach i ruchach związanych z przeciwdziałaniem globalnemu ociepleniu. 

Po głównej części testu uczestnicy wysłuchali wykładu redaktorki naczelnej serwisu Naukaoklimacie.pl dr Aleksandry Kardaś. Doktor Kardaś jest fizyczką atmosfery i popularyzatorką nauki, pełni rolę wiceprezeski Fundacji Edukacji Klimatycznej i członkini Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk. Opowiedziała zgromadzonym o wykorzystaniu komputerowego modelowania w nauce o klimacie.

Chętne osoby mogły zgłosić się do losowania, w którym wyłoniono 15 osób do uczestnictwa w Turnieju SGH, który przygotowała i poprowadziła dr Izabela Rudzka z Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, zajmująca się zagadnieniami ESG na rynku nieruchomości. Również w tym wydarzeniu poziom był bardzo wysoki, a rywalizacja o specjalne nagrody od SGH zacięta. 

Organizacja tego całodziennego wydarzenia wpisuje się w Strategię Społecznej Odpowiedzialności, a w szczególności Drugi Cel Strategiczny, jakim jest Zwiększenie wkładu Uczelni na rzecz zrównoważonego rozwoju.