Rektor Wachowiak i minister Wieczorek otworzyli DS „Grosik” po kapitalnym remoncie
Rektor SGH Piotr Wachowiak i minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek otworzyli wspólnie Dom Studenta „Grosik” po generalnym remoncie. Dzięki gruntownej, trwającej dwa lata, modernizacji w roku akademickim 2024/2025 w SGH pojawił się nowy standard zakwaterowania: oddanych zostało 48 nowoczesnych pokoi dla 86 studentów z wydzielonymi kuchniami i toaletami dla każdego dwu- lub trzypokojowego segmentu.
Rektor poinformował na konferencji prasowej, że na generalny remont „Grosika” poczyniono duże nakłady inwestycyjne. Modernizacja kosztowała 13 mln złotych, w tym 2 mln zł subwencji inwestycyjnej i obligacji od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy ten akademik otworzyć. Dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w jego kapitalny remont” – powiedział Piotr Wachowiak.
Na zdjęciu od lewej Dariusz Wieczorek, Małgorzata Franczuk, Piotr Wachowiak (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
W DS „Grosik”, oprócz 48 pokoi, mieści się siłownia, dwie sale konferencyjne i sala do badań fokusowych. Delegacja SGH zaprezentowała wnętrza ministrowi podczas otwarcia.
Na zdjęciu od lewej Piotr Wachowiak, Dariusz Wieczorek, kanclerz Marcin Dąbrowski (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
Znaczenie uruchomienia nowego akademika podkreśliła przewodnicząca Samorządu Studentów SGH Małgorzata Franczuk: „Jest to przestrzeń zapewniająca nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort dla studentów, miejsce, w którym mogą poświęcić swój czas na naukę, ale również integrację i współpracę między sobą”.
Ze swej strony szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego wyraził ogromne zadowolenie z otwarcia domu studenckiego, w modernizację którego ministerstwo wniosło swój wkład.
„Serdecznie gratuluję tego przedsięwzięcia. Cieszę się ogromnie, że udało się je zrealizować. Bardzo dziękuję i panu rektorowi, i kierownictwu uczelni, i wykonawcom – wszystkim, którzy w tym procesie uczestniczyli (…)” – powiedział Dariusz Wieczorek.
Zauważył, że remontowanie jest dużo trudniejsze od budowy od nowa i wymaga wiele pracy i nakładów. Przypomniał, że inwestycja SGH wpisuje się w realizację „strategii ministerstwa (…), w ramach której uczelniom przekazano ponad 400 mln złotych tylko na remonty akademików w Polsce”.
„Tych środków będzie jeszcze więcej” – zapowiedział. I zwrócił się do rektora SGH o planowanie w porozumieniu ze środowiskiem studenckim remontów kolejnych obiektów czy budowę nowych. „Z panem rektorem rozmawiamy również o osiedlu Jelonki (na północnym zachodzie Warszawy). Chcielibyśmy, aby to był międzyuczelniany kampus, żeby studenci również tam mieli swoje miejsce, gdzie będą mogli zamieszkać w dobrych warunkach. (…) Już o tym rozmawiamy, będziemy to realizować” – obiecał minister Wieczorek.
Według niego plan jest taki, żeby wspólnie z uczelniami warszawskimi i miastem stołecznym Warszawa zacząć realizować projekt odbudowy i renowacji akademików na Jelonkach i ewentualnie zastanowić się nad budową nowych obiektów. Minister dodał, że chciałby, aby to był wspólny projekt dofinansowany i ze strony miasta, i ze strony ministerstwa, z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz środków z planowanego funduszu dopłat. Oszacował, że koszt tej inwestycji będzie wynosił około 200–300 mln złotych.
„Ministerstwo planuje w tej chwili głoszenie konkursu architektoniczno-użytkowego. Chcielibyśmy wspólnie ze środowiskiem akademickim wybrać najładniejszy i najbardziej funkcjonalny projekt i dopiero potem rozpocząć (…) realizację samej inwestycji” – poinformował minister.
Dodał, że w przygotowaniu jest projekt ustawy dotyczący funduszu dopłat, z którego uczelnie będą mogły korzystać na remont i budowę akademików.
„Oprócz działalności badawczej, oprócz utrzymania uczelni, naprawdę wielką wagę przykładamy do tego, żeby studenci w dobrych, godnych warunkach mogli żyć, funkcjonować, uczyć się. To jest dzisiaj absolutnie kluczowa sprawa zarówno dla studentów polskich, jak i zagranicznych” – zaznaczył minister.
Na zdjęciu minister Wieczorek ze studentami SGH (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
Spytany przez Gazetę SGH – życie uczelni, ile konkretnie akademików zostanie wyremontowanych, a ile wybudowanych w Polsce minister odparł: „Ile wybudowanych – to będzie zależało od tego, kiedy ta ustawa o funduszu dopłat wejdzie w życie. (…) W tej chwili, jeśli chodzi o remonty akademików, to około 25–28 takich obiektów jest w Polsce remontowanych. Uczelnie te działania podejmują, więc to nas bardzo cieszy” – powiedział minister. I zaznaczył, że chodzi o to, ażeby każda uczelnia te środki, które ma na remonty akademików, przeznaczała właśnie na ten cel, tak jak SGH.
Dodał, że oprócz rozmowy ze środowiskami akademickimi w całej Polsce na temat strategii dla polskiej nauki, istnieje również potrzeba nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na pytanie Gazety SGH – życie uczelni o to, kiedy można spodziewać się procedowania projektu nowelizacji, minister poinformował, że jest on już gotowy i w pierwszym kwartale 2025 roku powinna odbyć się nad nim dyskusja w parlamencie.
„Projekt jest w tej chwili uzgadniany międzyresortowo. Została nam jeszcze rozmowa z ministrem finansów. (…) Rozmawiamy o stypendiach studenckich, stypendiach doktorskich, więc to będzie oczywiście kosztowało (…)” – zaznaczył Dariusz Wieczorek. W tym kontekście zwrócił uwagę na znaczenie jakości kształcenia, o czym rozmawiał również z rektorami uczelni prywatnych, a co będzie jednym z elementów zmian w tej ustawie.
W SGH ponadto wyremontowano Dom Studenta „Sabinki”, który również będzie służył w nowym roku akademickim. Z tym, że akademik ten został odświeżony w dotychczasowym standardzie, czyli z łazienkami i kuchniami na korytarzach.
Więcej informacji na temat np. kryteriów przyznawania miejsc w akademikach czy opłat znajduje się na stronie.