Nowości: wiosna 2018
20.03.2018
Roman Rudziński. Człowiek i dzieło
RED. JANUSZ SIDOREK
- Pozycja i znaczenie danej dyscypliny naukowej lub danego środowiska naukowego wśród innych dyscyplin lub środowisk zależy nie tylko od aktualnego wpływu na życie społeczne i świadomość obywateli, ale i od tradycji kształtującej tożsamość danego środowiska – tradycji, na którą składają się i dzieła będące nadal w naukowym obiegu, i dzieła nieco zapomniane. Otóż właśnie z tym drugim przypadkiem mamy do czynienia w związku z przedłożoną do oceny pracą. Jest ona poświęcona w całości postaci oraz dorobkowi naukowemu i dydaktycznemu Romana Rudzińskiego (1941–1985) – założyciela i kierownika Katedry Filozofii przy SGPiS w Warszawie […].
- Roman Rudziński był w latach swej aktywności naukowej – […] od końca lat 60. do chwili śmierci w 1985 r. – postacią znaczącą w polskim środowisku filozoficznym […] dzięki obiecującemu już wtedy dorobkowi publikacyjnemu i dzięki rozwijanym kontaktom naukowym z filozofami niemieckimi. Chęć przypomnienia jego barwnej postaci i tego dorobku w momencie, kiedy naukowa wymiana międzynarodowa jest tak ważna i kiedy polskie badania nad filozofią niemiecką są bardzo zaawansowane, wydaje się godna najwyższej aprobaty.
Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Migasińskiego
Problemy reprywatyzacji
RED. ANNA JAROSZ-NOJSZEWSKA, PAULINA LEGUTKO-KOBUS
- Tematyka reprywatyzacji, w obrębie której ogniskują się problemy prawne, gospodarcze, społeczne, a także zaszłości historyczne, stanowi nie tylko wyzwanie badawcze dla interdyscyplinarnych zespołów naukowych, ale także temat gorących sporów publicystycznych i społecznych. W toczącym się obecnie dyskursie nad zagadnieniami dotyczącymi reprywatyzacji można wskazać kilka nurtów – historyczny, prawny, filozoficzny, a także społeczno-gospodarczy.
- Niniejsza monografia jest próbą zróżnicowanego, wieloaspektowego spojrzenia na problemy związane z reprywatyzacją. Przygotowana została przez zespół prawników, ekonomistów, historyków gospodarczych i filozofów, co pozwoliło zarówno zaprezentować i uporządkować aktualną wiedzę na temat reprywatyzacji, jak i wskazać na potrzebę dalszego, systematycznego pogłębiania badań nad tą problematyką.
Fragment z 4 strony okładki
Przedsiębiorstwo. Wyzwania. Niepewność
RED. TERESA PAKULSKA
- W publikacji znalazły się rozważania dotyczące ważnych przejawów i aspektów rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących w warunkach niepewności, które definiowane są w tym przypadku jako wyzwania. Przedsiębiorstwa starają się im sprostać, dostrzegając w nich nie tylko sposób na unikanie zagrożeń poprzez wskazanie odpowiednich rozwiązań, lecz także potencjalne źródło kreowania przewagi konkurencyjnej.
- Autorami wskazanych dociekań badawczych są młodzi naukowcy, doktoranci w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. […] Publikacja ma charakter kompetentnej analizy ekonomicznej w świetle teorii ekonomii i pokrewnych jej dyscyplin naukowych. Cechuje ją konsekwencja metodologiczna właściwa dla warsztatu ekonomisty. […] Atutem poszczególnych artykułów są badania własne prowadzone przez autorów, a płynące z nich wnioski dobrze uzupełniają rozważania teoretyczne.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Bogusławy Drelich-Skulskiej
Instytucje a konkurencyjność przedsiębiorstwa
RED. MAŁGORZATA PONIATOWSKA-JAKSCH, ROMAN SOBIECKI
- Autorzy opracowania przywiązują dużą wagę do rosnącej roli instytucji na wszystkich poziomach procesu gospodarowania. Instytucje mogą i powinny stanowić czynnik sprzyjający wzrostowi potencjału rynkowego przedsiębiorstw. Problematyka ta przenika, w różnym stopniu, poszczególne rozdziały niniejszego opracowania. Na uznanie zasługuje obecna w większości prac charakterystyka gospodarki cyfrowej i analiza społeczno-gospodarczych skutków jej funkcjonowania […].
- Cyfryzacja gospodarki i przeobrażenia społeczne przyczyniają się do wzrostu roli zasad w kształtowaniu źródeł konkurencyjności firm, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w rozwoju gospodarki współdzielenia i – szerzej – w instytucjonalnych uwarunkowaniach funkcjonowania rynków. […]
- Podmioty gospodarcze coraz częściej poszukują zaś nowych źródeł konkurencyjności w swoim otoczeniu instytucjonalnym.
Z recenzji dr. hab. Zbigniewa Stańka