Ogłoszenie o zamiarze ubiegania się o powierzenie organizacji i prowadzenia Sektorowej Rady ds. Kompetencji
Niniejszym informujemy, iż zgodnie z rozdz. 4.2 Regulaminu konkursu na powierzenie organizacji i prowadzenia sektorowych rad ds. kompetencji na podstawie art. 4e ust. 6 i 7 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. 2024 poz. 419), Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (02-554 Warszawa al. Niepodległości 162) zamierza złożyć wniosek o utworzenie sektorowej rady ds. kompetencji w sektorze HoReCa.
W związku z tym, zapraszamy organizacje branżowe oraz wszystkie zainteresowane podmioty do wyrażenia swojego zainteresowania uczestnictwem w pracach rady sektorowej.
Instytucjami współpracującymi będą:
- Fundacja Polskie Hotele Niezależne
- Związek Pracodawców Turystyki LEWIATAN
Planowane cele działania Rady:
1. pozyskiwanie wiedzy od przedsiębiorców na temat potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych występujących na rynku pracy sektorze HoReCa,
2. upowszechnianie informacji na temat potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych sektora,
3. inicjowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami oraz podmiotami systemu oświaty w celu zintegrowania edukacji i pracodawców,
4. formułowanie rekomendacji w zakresie dostosowania kadr gospodarki do aktualnych potrzeb przedsiębiorców w sektorze HoReCa.
Podstawowe informacje o wnioskodawcy:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest uczelnią publiczną. Jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce. Działalność rozpoczęła w 1906 roku. Prowadzi studia licencjackie, magisterskie i uzupełniające (podyplomowe, MBA) oraz Szkołę Doktorską.
Uczelnia kształci w każdym roku ok. 10000 studentów i ok. 4000 słuchaczy studiów podyplomowych.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zatrudnia ok. 1300 pracowników, w tym ok. 800 pracowników badawczo-dydaktycznych, badawczych i dydaktycznych. Do grona pracowników SGH należą znakomici przedstawiciele świata nauki, często łączący działalność badawczą z praktyką gospodarczą oraz pełnieniem wysokich funkcji w organach administracji rządowej, samorządowej, a także w instytucjach pozarządowych i organizacjach o charakterze międzynarodowym.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie prowadzi badania naukowe w dziedzinie nauki społeczne w dyscyplinach: ekonomia i finanse, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości.
W strukturze organizacyjnej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie funkcjonuje Zakład Badań nad Gospodarką Turystyczną.
Zakład Badań nad Gospodarką Turystyczną działa w strukturze Instytutu Międzynarodowej Polityki Gospodarczej.
Do podstawowych zadań badawczych Zakładu Badań nad Gospodarką Turystyczną należy prowadzenie badań w następującym zakresie:
- wkładu turystyki w rozwój społeczno-gospodarczy w skali różnych jednostek przestrzennych;
- funkcjonowania rynków usług turystycznych i rekreacyjnych;
- ewolucji i uwarunkowań zachowań nabywców usług turystycznych, rekreacyjnych i kulturalnych;
- zarządzania przedsiębiorstwami i instytucjami turystyki i kultury;
- zrównoważonego rozwoju turystyki;
- polityki turystycznej w skali krajowej i międzynarodowej;
- kształcenia kadr dla gospodarki turystycznej.
Katedra Turystyki, a po jej przekształceniu Zakładu Badań nad Gospodarką Turystyczną, od 25 lat prowadzi studia podyplomowe „Menedżer Turystyki i Hotelarstwa”.
W latach 2014-2016 SGH kierował projektem, którego o rezultatem było opracowanie „Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla sektora turystyki”, a następnie w 2019 r. kierował projektem pilotażowego wdrożenia tej ramy w hotelarstwie i biurach podróży.
W latach 2016-2023 SGH była partnerem w projekcie Sektorowa Rada ds. Kompetencji Turystyka. Jest organizatorem, a od 2023 r, współorganizatorem Olimpiady Umiejętności Hotelarskich.