Kwiecień
1
PROF. ELIZA PRZEŹDZIECKA W RADZIE KOMISJI FULBRIGHTA
Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał prof. Elizę Przeździecką z Instytutu Ekonomii Międzynarodowej Kolegium Gospodarki Światowej SGH do Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Rada składa się z dziesięciu członków – pięciu obywateli Polski oraz pięciu obywateli Stanów Zjednoczonych, powoływanych przez honorowych współprzewodniczących rady – ministra nauki i szkolnictwa wyższego RP oraz ambasadora USA w Polsce. Do głównych zadań rady należy nadzór nad realizacją celów statutowych oraz finansami komisji. Członkowie rady biorą również udział w tworzeniu strategii rozwoju komisji oraz zatwierdzają listy osób nominowanych do stypendium Fulbrighta. Kadencja członka rady trwa trzy lata.
3-4
DNI POLSKIE W PETERSBURSKIM UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM
W tegorocznych Dniach Polskich zorganizowanych w Sankt Petersburskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym uczestniczyli przedstawiciele SGH: prof. Piotr Wachowiak, prorektor ds. nauki i zarządzania; prof. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego; prof. Małgorzata Zaleska, dyrektor Instytutu Bankowości; Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii, a także prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Podczas Dni Polskich odbyło się seminarium, którego przewodnim tematem były nowe trendy w zarządzaniu. Dyskutowano także m.in. o polskim sektorze bankowym jako przykładzie bezpieczeństwa i stabilności, edukacji w zakresie przedsiębiorczości w Polsce oraz mieście jako wartości niedocenianej. Po części merytorycznej odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca SGH kierowanego przez Annę Markowską.
6
MEDAL MP NORDIC WALKING W MARATONIE DR. HAB. PAWŁA FELISA
Podczas VI Mistrzostw Polski Nordic Walking w Maratonie, które odbyły się w Jastrowiu, dr hab. Paweł Felis, prof. SGH zajął III miejsce, zdobywając brązowy medal w kategorii M 50-54.
8
ZMARŁ PROF. BAZYLI SAMOJLIK
Prof. dr hab. Bazyli Samojlik był wieloletnim wykładowcą SGH, pracownikiem Katedry Skarbowości. Swoją wiedzę i umiejętności przekazywał studentom i doktorantom, jednocześnie zarażając ich swoją pasją do tematu efektywnego zarządzania finansami w sektorze publicznym. Był nieocenionym przyjacielem i fachowcem, przez lata przyczyniającym się do rozwoju nauk ekonomicznych.
11
XIV OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Stu zawodników wzięło udział w eliminacjach centralnych XIV Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbyły się już tradycyjnie w SGH. Zwyciężczynią tegorocznych zawodów została Agata Książek, uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu. Serdecznie gratulujemy! Na temat uroczystej Gali czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 10-11.
8-12
PARTNERZY SGH DORADZAJĄ!
Studenci oraz absolwenci SGH mogli wziąć udział w piątej edycji wydarzenia „Tydzień z doradcami kariery – partnerzy SGH doradzają”. Uczestnicy wydarzenia mogli m.in. zasięgnąć rady dotyczącej obranej ścieżki kariery, przeanalizować swoje CV czy też dowiedzieć się więcej o rekrutacji w konkretnej firmie. W tej edycji udział wzięły firmy z Klubu Partnerów SGH: Deloitte, EY Polska, ING Bank Śląski, Grupa PZU, TPA, Bank PKO BP, Bank Pekao S.A., Microsoft.
12
RADA DOSKONAŁOŚCI NAUKOWEJ
W dniach 12–30 kwietnia środowisko akademickie wybrało członków Rady Doskonałości Naukowej – nowego organu działającego na rzecz rozwoju kadry naukowej. W wyniku wyborów 141 osób zasiądzie w radzie pierwszej kadencji. W dyscyplinie ekonomia i finanse wybrany został prof. Andrzej Sławiński z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Zadaniem nowego organu, który zaczął działalność 1 czerwca, będzie dbanie o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.
15
WSPÓŁPRACY NA RZECZ WARSZAWY
Prof. Marek Rocki, rektor SGH, oraz Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podpisali porozumienie o współpracy m.in. w zakresie zrównoważonego rozwoju miasta oraz polityki przestrzennej i gospodarczej. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 12.
17
SGH NA FORUM INNOWACJI W TARNOWIE
Forum Innowacji w Tarnowie było okazją do spotkania się biznesu, nauki i świata startupowego. Zespół Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH stanowił zaplecze analityczne w konkursie start-upowym. Pełnomocnik rektora ds. transferu technologii dr Mariusz Strojny uczestniczył w panelu o kierunkach rozwoju przedsiębiorczości akademickiej.
25
SGH W NOWYM PROGRAMIE Z GUANGHUA SCHOOL OF MANAGEMENT
Prodziekan Studium Licencjackiego SGH prof. Mariusz Próchniak 25–26 kwietnia uczestniczył w Pekinie w spotkaniu partnerskich uczelni z trzynastu krajów świata zaproszonych przez Guanghua School of Management (GSM) z Peking University do projektu międzynarodowych studiów licencjackich „Future Leaders ”. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 56.
28
BIEG SGH 2019
Już po raz szósty odbył się Bieg SGH, największy bieg studencki, który z wydarzenia wyłącznie studenckiego stał się pełnoprawnym biegiem ulicznym. Organizatorem był Samorząd Studentów SGH.
Jest to impreza wyjątkowa, bo nie dość, że organizowana wyłącznie przez grupę uzdolnionych i niezwykle zmotywowanych studentów, to odbywa się również w celu charytatywnym. Jak co roku cały zysk z imprezy został przeznaczony na pomoc potrzebującemu dziecku, w tym roku był to Teoś z Wiązownej, dla którego zebrano 38 tys. zł. Chłopiec choruje na dysplazję kostną oraz karłowatość i potrzebuje pieniędzy na operację kolan.
Maj
6
BANK I KREDYT – NAGRODA PREZESA NBP
Kapituła konkursu o Nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego za najlepszy artykuł opublikowany na łamach czasopisma naukowego „Bank i Kredyt” w 2018 r. przyznała I nagrodę pracy autorstwa prof. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej, Erkki K. Laitinen i Arto Sauvasa. Kapituła wyróżniła także prace dra Carlosa Jorge Lenczewskiego oraz prof. Anety Ptak-Chmielewskiej i dr hab. Anny Matuszyk.
7
WIZYTA SZEFA RADY DORADCÓW EKONOMICZNYCH BIAŁEGO DOMU
Doktor Kevin Hassett, szef Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta USA, wygłosił w auli głównej SGH wykład pt. Poland and Free Markets, Lessons for The World. Wydarzenie było częścią obchodów 70-lecia KGŚ. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 14.
8
INSPIRACJE ROKU
Tegoroczne uroczyste posiedzenie Senatu SGH z okazji Święta SGH przypadło 8 maja. Podczas uroczystości studenci wręczyli nagrody w plebiscycie Inspiracja Roku. Tegorocznymi laureatami okazali się prof. Marta Kightley (studia magisterskie) oraz – po raz kolejny – prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. Krzysztof Kozłowski (studia licencjackie). O Święcie SGH czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 6.
10
RADA DS. PRZEDSIĘBIORCZOŚCI PRZY PREZYDENCIE RP
Prezydent RP Andrzej Duda powołał Radę ds. Przedsiębiorczości, a na jej przewodniczącego mianował prof. Piotra Wachowiaka, prorektora SGH ds. nauki i zarządzania. Działania nowej rady „skoncentrują się na zapewnieniu polskim przedsiębiorcom warunków dla stabilnego rozwoju ich przedsiębiorstw, kreowaniu i upowszechnianiu postaw przedsiębiorczych (ducha przedsiębiorczości), szczególnie wśród młodzieży”.
12
SGH W AKADEMICKICH MISTRZOSTWACH POLSKI DEBAT OKSFORDZKICH
Zwycięzcą tegorocznego turnieju akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Krakowie (10–12 maja) została drużyna SKN Austriackiej Szkoły Ekonomii (ASE) z SGH, która w finałach pokonała jedną z drużyn Uniwersytetu Warszawskiego. Trzecie miejsce zdobyła jedna z czterech reprezentacji Studenckiego Koła Naukowego Badań nad Konkurencyjnością (BnK).
Trzy drużyny BnK znalazły się w fazie finałowej, obejmującej szesnaście najmocniejszych w tym roku ekip (jedna doszła do półfinałów, jedna do ćwierćfinałów oraz jedna do jednej ósmej finałów).
Skład ekipy ASE to: Kuba Okrzesa, Bartłomiej Duplaga, Konrad Grabowicz i Prot Boczkowski. Zdobywcy III miejsca (półfinaliści) to ekipa BnK: Mateusz Szarecki, Krawczak Bartłomiej, Jan Maciejewski oraz Michał Zaborski.
Równolegle dwie inne drużyny Studenckiego Koła Naukowego Badań nad Konkurencyjnością występowały w pokazowej debacie oksfordzkiej w języku angielskim, towarzyszącej jubileuszowej konferencji Kolegium Gospodarki Światowej.
13
WYKŁAD IM. MARKA SIUDAKA DLA DR. PRZEMYSŁAWA SZUFLA
Doktor Przemysław Szufel, adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji SGH, został laureatem tegorocznej nagrody naukowej „Wykład im. Marka Siudaka”. Nagroda przyznawana jest naukowcom spoza Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej za wkład w dziedzinę nauk ekonomicznych. W Sali Senatu Politechniki Warszawskiej dr Przemysław Szufel wygłosił wykład pt. Wspomaganie decyzji w złożonych systemach gospodarczych – podejście symulacyjne, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, dając początek owocnej dyskusji.
13-17
ERASMUS+ KA107 INTERNATIONAL STAFF TRAINING WEEK
Centrum Programów Międzynarodowych po raz piąty zorganizowało tydzień szkoleniowy dla przedstawicieli uczelni partnerskich w ramach programu Erasmus+ KA107. W trakcie tegorocznego tygodnia szkoleniowego gościliśmy w SGH trzynastu przedstawicieli naszych uczelni partnerskich z całego świata w ramach #Erasmus+ International Staff Training Week. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 56.
14-15
„INTEGRACJA STUDENTÓW ZAGRANICZNYCH” W PROJEKCIE #SGH4U
W SGH odbyło się seminarium „Integracja studentów zagranicznych w uczelni wyższej. Kreatywny warsztat w poszukiwaniu dobrych praktyk, idei i inspiracji”, w ramach projektu „Rozwój kompetencji kadry naukowej, dydaktycznej i administracyjnej: optymalizacja modelu obsługi studentów i kadry z zagranicy i kształtowanie kultury otwartości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie” (#SGH4U) realizowanego w programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 61.
21
DEBATA INSTYTUTU STUDIÓW MIĘDZYNARODOWYCH KES SGH I INSTYTUTU STASZICA
W zorganizowanej przez Instytut Studiów Międzynarodowych KES SGH i Instytut Staszica debacie pt. „Podatkowy hamulec czy podatkowe paliwo: polski system fiskalny a wsparcie rozwoju krajowej produkcji na przykładzie sektora spożywczego” wzięli udział przedstawiciele środowiska akademickiego, eksperci organizacji ekonomicznych i praktycy biznesu. W trakcie debaty zaprezentowano najważniejsze aspekty polityki podatkowej wprowadzone przez obecny rząd w trakcie jego kadencji i omówiono zmiany w podatkach bezpośrednio wpływające na efektywność funkcjonowania różnych branż polskiego przemysłu. Szczególną uwagę poświęcono najnowszym propozycjom w zakresie zmian stawek VAT i akcyzy w branży spożywczej.
PROF. ŁUKASZ DELONG NAGRODZONY WE FLORENCJI
Prof. Łukasz Delong z Instytutu Ekonometrii Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH zdobył nagrodę za najlepszą pracę (Fair Valuation of Insurance Liability Cash-Flow Streams in Continuous Time: Theory) zaprezentowaną podczas międzynarodowej konferencji aktuarialnej AFIR-ERM we Florencji.
22
PROF. MAŁGORZATA ZALESKA W RADZIE PRZEWODNICZĄCYCH KOMITETÓW PAN
Prof. Małgorzata Zaleska – dyrektor Instytutu Bankowości SGH – została powołana w skład nowo utworzonej Rady Przewodniczących Komitetów Polskiej Akademii Nauk. Rada będzie organem doradczym prezesa PAN w sprawach dotyczących działalności 13 komitetów problemowych oraz 78 komitetów naukowych działających przy wydziałach PAN.
25
KAROL SZAFRANEK STYPENDYSTĄ FNP
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już po raz 27. przyznała stypendia Start dla najzdolniejszych młodych naukowców. Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu jest mgr Karol Szafranek, doktorant w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
26
SGH I NAWA NA KONFERENCJI NAFSA W WASZYNGTONIE
W dniach 26–31 maja w Waszyngtonie odbywała się połączona z targami edukacyjnymi konferencja NAFSA poświęcona edukacji międzynarodowej. SGH, tradycyjnie już, uczestniczyła w konferencji na stoisku zorganizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) „Ready, Study, Go! Poland”. Co roku konferencja i targi NAFSA jednoczą prawie 10 tys. uczestników z ponad 3500 instytucji i organizacji z więcej niż 100 krajów świata. Jest to najbardziej wszechstronna międzynarodowa impreza odpowiadająca na różnorodne potrzeby całej międzynarodowej społeczności edukacyjnej.
28
GALA XIV OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W PAŁACU PREZYDENCKIM
W Pałacu Prezydenckim odbyła się gala wręczenia dyplomów laureatom XIV Olimpiady Przedsiębiorczości. Zwyciężczynią tej edycji jest Agata Książek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu. Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz rozwoju edukacji ekonomicznej – Złoty Krzyż Zasługi otrzymał dr Marcin Dąbrowski, kanclerz SGH, a Srebrny Krzyż Zasługi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 10.
LAUREACI KONKURSÓW NCN
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło laureatów kolejnej edycji konkursów Opus, Preludium i Sonata. Wśród nich znalazło się ośmioro naukowców, którzy planują realizację swoich projektów w kolegiach SGH na kwotę ponad 2,3 mln zł. Kolegium Analiz Ekonomicznych: dr inż. Krzysztof Ryszard Kontek, dr Andrzej Marcin Torój, dr hab. Łukasz Michał Delong. Kolegium Ekonomiczno-Społeczne: dr hab. Dominik Jan Gajewski, dr Jerzy Łazor. Kolegium Gospodarki Światowej: dr hab. Mariusz Próchniak, dr Adam Michał Karbowski. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie: mgr Alena Ivanova.
29
SENAT SGH UCHWALIŁ NOWY STATUT UCZELNI
Senat Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przyjął jednogłośnie nowy statut uczelni, który wejdzie w życie 1 października 2019 r. Zgodnie z nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym przygotowanie projektu statutu jest kompetencją rektora, natomiast uchwala go senat. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 3-5.
30
SZKOŁA DOKTORSKA SGH
Rektor SGH prof. Marek Rocki powołał prof. Wojciecha Pacho na dziekana Szkoły Doktorskiej SGH, a prof. Teresę Pakulską i prof. Marzannę Witek-Hajduk na jej prodziekanów. Studia w Szkole Doktorskiej SGH będzie można rozpocząć w trzech dyscyplinach, na pięciu programach. Czytaj więcej: Gazeta SGH (lato 2019), str. 3-5, 21, 72.