Czym jest Kodeks etyki pracowników SGH, a czym Poradnik etyki SGH?
Kodeks etyki pracowników SGH, zwany dalej kodeksem, wychodzi ponad przepisy prawa i stanowi ich uzupełnienie. Definiuje on kluczowe wartości SGH i przekłada je na zasady postępowania zgodne z zasadami etycznymi.
Poradnik etyki SGH, jako załącznik do Kodeksu etyki pracowników SGH, stanowi uszczegółowienie kodeksu – pokazuje przykłady konkretnych sytuacji stosowania wartości i zasad postępowania. Jest on opracowaniem otwartym, które powinno być uzupełniane przykładami zgłaszanymi przez pracowników.
Kogo obowiązuje kodeks?
Wszyscy zatrudnieni w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, niezależnie od zajmowanego stanowiska, powinni przestrzegać kodeksu.
Czy jako przełożony/przełożona mam specjalne powinności związane z kodeksem?
Tak. Szczególna rola przełożonego/przełożonej polega na: reagowaniu na wszelkie informacje wskazujące na naruszenie kodeksu; promowaniu zachowań zgodnych z wartościami i zasadami postępowania określonymi w kodeksie; dawaniu dobrego przykładu innym przez przestrzeganie kodeksu.
Kto czuwa nad przestrzeganiem kodeksu?
Rzecznik etyki i komisja etyki, którzy są odpowiedzialni za: upowszechnianie kodeksu, wspieranie pracowników we wdrażaniu postanowień kodeksu, przeciwdziałanie nieetycznym działaniom i naruszeniom, rozpatrywanie zgłoszeń dotyczących naruszenia kodeksu, monitorowanie wdrażania kodeksu, zgłaszanie propozycji aktualizacji kodeksu.
Rzecznik etyki jest wybierany przez pracowników SGH. Komisję etyki powołuje rektor.
Co mam zrobić, jeżeli mam pytania i wątpliwości dotyczące kodeksu?
Prosimy o zgłoszenie się do przełożonego lub rzecznika etyki osobiście (spotkanie/e-mail) lub anonimowo (skrzynka kontaktowa).
Co robić, jeśli mam wątpliwości, jak postąpić?
W takiej sytuacji można się posłużyć poniższymi pytaniami, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji: Czy moje postępowanie jest zgodne z prawem i wewnętrznymi regulacjami? Czy jest ono zgodne z zapisami Kodeksu etyki pracowników SGH i Poradnika etyki SGH? Jak czułbyś/czułabyś się, gdyby Twoje zachowanie zostało upublicznione? Co pomyślałby/pomyślałaby o nim Twój/Twoja przełożony/przełożona? Czy przyznałbyś/przyznałabyś się do takiego zachowania rodzinie i przyjaciołom? Czy po podjęciu określonej decyzji możesz spać spokojnie, masz czyste sumienie?
Jeżeli powyższe pytania nie rozwiały Twoich wątpliwości, jak postąpić, zgłoś się do przełożonego lub rzecznika etyki osobiście (spotkanie/e-mail) lub anonimowo (skrzynka kontaktowa).
Co zrobić w sytuacji, gdy zostało zauważone zachowanie stanowiące naruszenie kodeksu?
Zastosuj procedurę trzech kroków – przejdź do kolejnego kroku, jeżeli wcześniejszy nie rozwiąże Twojego problemu: porozmawiaj z osobą naruszającą zapisy kodeksu; zgłoś naruszenie przełożonemu tej osoby; zgłoś naruszenie rzecznikowi etyki osobiście (spotkanie/e-mail) lub anonimowo (skrzynka kontaktowa).
Czy jeżeli zgłaszam naruszenie kodeksu, mogę się spodziewać jakichś konsekwencji?
Osoba, która w dobrej wierze zgłasza naruszenie kodeksu, nie ponosi żadnych konsekwencji z tego tytułu. Żadne działania odwetowe wobec osób informujących o naruszeniu nie będą akceptowane. Wszelkie zgłoszenia będą rozpatrywane z zachowaniem dyskrecji.
Czy jeśli naruszam kodeks, grożą mi jakieś konsekwencje?
W przypadku zaistnienia okoliczności wskazujących na naruszenie zasad kodeksu zachowanie takie zostanie poddane ocenie przez rzecznika etyki i komisję etyki.
Gdzie mogę znaleźć Kodeks etyki SGH i Poradnik etyki SGH?
Kodeks jest dostępny w formie drukowanej, a także na stronie internetowej: www.sgh.waw.pl/kodeks_etyki.