Projekty realizowane przez dra Jakuba Zawieskę otrzymały dofinansowanie z NCBR
Dwa projekty realizowane przez dra Jakuba Zawieskę z Instytutu Infrastruktury Transportu i Mobilności KZiF otrzymały dofinansowanie w konkursie IdeaLab, ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Konkurs IdeaLab pt. ”Miasta przyszłości – usługi i rozwiązania” jest częścią Programu „Badania Stosowane”, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego celem jest poprawa wyników badań realizowanych w Polsce, poprzez współpracę badawczą między Polską, Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Program ma na celu zwiększenie jakości wyników naukowych oraz widoczności polskiej nauki na arenie międzynarodowej, a także ustanowienie partnerstw publiczno-prywatnych, wzmocnienie powiązań między innowacjami, badaniami i edukacją oraz zwiększenie innowacji.
IdeaLab to innowacyjny sposób generowania projektów badawczych w połączeniu z recenzją w czasie rzeczywistym. Kluczowym elementem tej metody są interaktywne i intensywne 5-dniowe warsztaty z udziałem ok. 30 uczestników z różnych dyscyplin i środowisk oraz zespół ekspertów zewnętrznych (mentorów i dyrektora) oraz interesariuszy, które są zorganizowane w celu wprowadzania nowych podejść do wyzwań badawczych na określony temat – w tym przypadku miast przyszłości oraz związanych z nimi wyzwań.
Granty pozyskane w konkursie IdeaLab NCBR „Cities for the future: services and solutions”
Projekt „Comobility”
Celem projektu jest przeprowadzenie pogłębionej analizy preferencji komunikacyjnych oraz identyfikacji i lepszego zrozumienia barier, powstrzymujących mieszkańców miast od rezygnacji z korzystania z samochodu osobowego, jako podstawowego środka transportu.
Ten transdyscyplinarny projekt zakłada poszukiwanie i testowanie potencjalnych rozwiązań w ścisłej współpracy z mieszkańcami (z uwzględnieniem metod badawczych co-design i living lab), urzędami miasta (Warszawa, Lublin) i przedsiębiorstwami z wykorzystaniem nowoczesnych technik analizy danych, w tym badań społecznych i sztucznej inteligencji.
Projekt jest realizowany w międzynarodowym konsorcjum, złożonym z jednostek badawczych w Polsce oraz Norwegii: Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Mieście Lublin, Fundacji „Na miejscu”, The Fridtjof Nansen Foundation, Norwegian Institute for Air Research.
Budżet projektu: 2 mln EUR
Projekt „Greencoin”
Celem projektu jest opracowanie interaktywnego systemu Greencoin promującego pro-środowiskowe i pro-ekologiczne postawy i zachowania mieszkańców miast. Planowane do opracowania rozwiązanie ma być formą lokalnej „zielonej” waluty (ang. community currency), nagradzającej mieszkańców (użytkowników systemu) za proekologiczne postawy – zielona waluta będzie także wymienna na inne zielone dobra i usługi.
Szczególny nacisk projekcie zostanie położony na wpływ uwarunkowań ekonomicznych, kulturowych i społecznych w regionie Europie Środkowo-Wschodniej, na proekologiczne postawy i wybory mieszkańców miast.
Projekt jest realizowany w międzynarodowym konsorcjum w ramach złożonym z jednostek badawczych w Polsce oraz Norwegii: Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, Oslo Metropolitan University, University of Stavanger. Budżet projektu: 2 mln EUR