W SGH porozumienie o współpracy między Rzecznikiem MŚP i Rzecznikiem Biznesu Ukrainy

trzech mężczyzn stoi w gabinecie

7 kwietnia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem i Rzecznikiem Biznesu Ukrainy Romanem Waszczukiem.

„Społeczność Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie od samego początku wojny wyraża solidarność z narodem ukraińskim w związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wśród naszych najważniejszych wartości, które nam przyświecają są współpraca, uczciwość szacunek i prawda. Jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem na rozwiązywanie konfliktów jest dialog z poszanowaniem praw człowieka oraz z przestrzeganiem prawa międzynarodowego. Stanowczo sprzeciwiamy się działaniom wojennym i wszelkiej przemocy” – powiedział gospodarz spotkania rektor SGH Piotr Wachowiak. „Solidarność i wsparcie uczelni wyrażamy nie tylko słowami. Dlatego podejmujemy działania mające na celu otoczenie opieką naszych ukraińskich przyjaciół: pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów SGH. Nie możemy pogodzić się z ta sytuacją. Uważamy, że powinna zakończyć si jak najszybciej, a osoby winne powinny ponieść dotkliwe kary” – dodał rektor SGH.

Głównym założeniem porozumienia jest współpraca zarówno na rzecz przedsiębiorców polskich działających w Ukrainie, jak i przedsiębiorców ukraińskich działających w Polsce, wobec wyzwań wynikających z obecnej sytuacji geopolitycznej wywołanej wojną na Ukrainie.

Rzecznik MŚP udostępnił część biura w Krakowie Rzecznikowi Ukrainy i jego zespołowi w celu umożliwienia pracy na rzecz przedsiębiorców ukraińskich.

dwóch mężczyz stoi i podaje sobie ręce po podpisaniu porozumienia; przy stole konferencyjnym siedza kobieta i mężczyzna

"Współpraca gospodarcza między Polską a Ukrainą w okresie przedwojennym nabrała niezwykłej dynamiki. Staliśmy się drugim partnerem handlowym dla Ukrainy. Polscy i ukraińscy przedsiębiorcy prowadzili bardzo intensywną działalność na rzecz swoich firm, ale także na rzecz rozwoju polskiej i ukraińskiej gospodarki. Wojna zmieniła warunki tej współpracy, ale nie może tej współpracy całkowicie zaprzepaścić. Dlatego kiedy okazało się, że Rzecznik Biznesu Ukrainy potrzebuje wsparcia, żeby dalej prowadzić swoje działania na rzecz firm ukraińskich, zdecydowałem się udzielić pomocy (…)” - powiedział Rzecznik MŚP Abramowicz. "W tej chwili najważniejsze jest, aby nadal trwała wymiana handlowa między Polską a Ukrainą. Z Polski idzie ogromna pomoc dla społeczeństwa ukraińskiego, ale niezwykle ważne jest, żeby firmy na Ukrainie także mogły dalej pracować i mogły sprzedawać swój towar" – zaznaczył.

Wskazał, że działania wojenne na Ukrainie obejmują tylko część terytorium. „(…) Te firmy, które są na terenach nieobjętych bezpośrednimi działaniami wojennymi, powinny mieć możliwość normalnej pracy, normalnej produkcji, zatrudniania ludzi, wypłacania im wynagrodzeń” – dodał Rzecznik MŚP.

"Polska przed wojną była ważnym partnerem biznesu ukraińskiego, a teraz jest partnerem numer jeden. Granica polsko-ukraińska to jest granica unijna z Ukrainą; jest teraz najważniejszym łącznikiem Ukrainy ze światem i dla gospodarki wojennej, ale i cywilnej Ukrainy jest najważniejsza" – podkreślił Rzecznik Biznesu Ukrainy.

W spotkaniu, oprócz rzecznika Abramowicza, rzecznika Waszczuka i rektora Wachowiaka, udział wzięli także Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) Jacek Piechota; przebywający w Kijowie Wiceprezes PUIG Oleg Dubisz, a także Koordynator kampanii społecznej PUIG „Partnerstwo i Zatrudnienie” Tetiana Gomon.