Inauguracja działalności Klubu Prasowego SGH

grafika z zaproszeniem na pierwsze spotkanie Klubu Prasowego SGH

Gościem pierwszego spotkania w ramach Klubu Prasowego SGH, które odbędzie się w środę 24 stycznia o godz. 18 w Auli Spadochronowej, będzie redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński. O sytuacji mediów w Polsce i bieżących wyzwaniach społeczno-politycznych będzie z nim rozmawiać redaktor Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM).

Klub Prasowy SGH to najnowsza inicjatywa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Klub stawia sobie za cel integrację środowiska dziennikarzy gospodarczych i trwalsze związanie ich z SGH. Spotkania odbywające się w każdą przedostatnią środę miesiąca dadzą, jak wierzymy, okazję do rozmowy wybitnych dziennikarzy z osobami wywierającymi wpływ na opinię publiczną w Polsce i życie społeczno-gospodarcze kraju.

Temat inauguracyjnego spotkania Klubu Prasowego SGH: „Rok 2024 - wielkie oczekiwania i zagrożenia w samym środku wyborczego cyklu”.

Związanie z SGH kręgu dziennikarzy specjalizujących się w zagadnieniach ekonomicznych ma być zarazem okazją dla studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, których interesuje szeroko pojęta działalność publicystyczna, do nawiązywania kontaktów i networkingu, a także inicjowania wymiany doświadczeń ze środowiskiem mediów.

Z inicjatywy władz uczelni w ramach elitarnego Klubu Prasowego SGH będą też rokrocznie przyznawane nagrody za całościowy dorobek dziennikarski oraz najwybitniejsze osiągnięcia w minionym roku. Ceremonia wręczenia nagród za 2023 r. zaplanowana jest na 28 lutego 2024 r. o godz. 18.

Kto z nas nie czytał „Klub Pickwicka” Karola Dickensa? A czy wiedzą Państwo, że ta powieść o przygodach członków tytułowego klubu była najpierw publikowana w odcinkach w formie zeszytów, a dopiero później w formie książkowej? „Klub Pickwicka” stał się na tyle popularny, że zaczęto produkować gadżety z nim związane: pickwickowskie kapelusze, cygara, porcelanę czy tekstylia z wizerunkami bohaterów. Napisana z dużym rozmachem powieść, opowiadająca o przygodach około trzystu bohaterów, to krytyczne, ale i pełne satyry i humoru spojrzenie na rzeczywistość XIX-wiecznej Anglii.

Czy Klub Prasowy SGH podąży takim szlakiem, pokaże czas. Już dziś wiadomo, że będzie docierał do społeczności SGH w odcinkach, a o głównych motywach narracji podczas spotkań zdecydują zapraszani goście – nasi bohaterowie, którzy opowiedzą, jak postrzegają rzeczywistość społeczno-gospodarczą Polski, Unii Europejskiej, świata, kondycję społeczeństwa, poziom debaty publicznej i osiągnięcia w sferze kultury.

Wątki, jakie uznana dziennikarka radia TOK FM i zarazem absolwentka SGH red. Agnieszka Lichnerowicz zamierza wyeksponować w rozmowie z redaktorem naczelnym „Polityki” Jerzym Baczyńskim w dniu 24 stycznia, dotyczyć będą mediów w dobie transformacji, ale też – całościowo – procesu przemian zapoczątkowanych przed 35 laty. Redaktorzy Baczyński i Lichnerowicz będą debatować:

  • o bieżącej polityce z perspektywy: czy „druga transformacja” w Polsce musi być tak gwałtowna? 
  • o zadaniach, jakie staną przed rządem RP w 2024 roku,
  • o strategii, jaką zamierza realizować obecna opozycja ciesząca się blisko 30-proc. poparciem,
  • o gospodarce w perspektywie bieżącej i transformacyjnej,
  • o przyszłości i kondycji mediów publicznych.

Jak zapowiada gospodyni spotkania, nigdy nie wiadomo, w którą stronę rozmowa się potoczy, ale na pewno będzie interesująco.

Inauguracyjne spotkanie Klubu Prasowego będzie też okazją do uzyskania autografu red. Jerzego Baczyńskiego stojącego u sterów „Polityki” już od 30 lat. W księgarni Oficyny Wydawniczej SGH będzie można nabyć wybór jego najnowszych tekstów zatytułowany „PrzyPisy, czyli krótka historia 8 długich lat”. Po spotkaniu red. Jerzy Baczyński będzie podpisywał książkę w księgarni.

Będziemy prosić naszych gości, aby na spotkania Klubu przynosili swoją ulubioną lekturę. Mamy nadzieję, że dzięki temu powstanie podręczna biblioteczka Klubu Prasowego SGH.