SGH na Impact ‘24

Grafika pomarańczowo-bordowa w środku białe koło, a w w nim logo SGH

15 maja br. rozpoczął się jeden z największych kongresów gospodarczych organizowanych w Polsce – poznański Impact ’24. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od dwóch lat jest partnerem merytorycznym tego kongresu. W panelach i debatach zaplanowanych przez jego organizatorów nie mogło zatem zabraknąć ekspertów z SGH. 

Wiedzą i doświadczeniem będą się dzielić z uczestnikami Impact ’24 m.in.: rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego prof. dr hab. Marek Rocki, dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH, od września prorektorka ds. rozwoju, a także zespół AI Lab | SGH.

Na zdjęciu: kanclerz Marcin Dąbrowski i rektor Piotr Wachowiak

Nowością na Impact ’24 będzie wspólne studio kongresowe SGH i „Rzeczpospolitej”, w którym rozmowy z laureatami Listy 500 przeprowadzą: red. nacz. „Gazety SGH" Karolina Cygonek, dr hab. Adam Czerniak i rzecznik SGH Mariusz Sielski. Z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie będzie rozmawiał z kolei redaktor zarządzający „Rzeczpospolitej” Marcin Piasecki.

Na zdjęciu: red. Marcin Piasecki, rektor Piotr Wachowiak

Badacze z Międzykolegialnego Centrum Sztucznej Inteligencji i Platform Cyfrowych (AI Lab) oraz Katedry Teorii Zarządzania, z której wywodzi się dr Dominika Bosek-Rak i nieobecna na kongresie prof. dr hab. Maria Aluchna, są autorami Indeksu Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP). Przebadano ponad 200 spółek notowanych na GPW w latach 2018–2023. Pozwoliło to zgromadzić informacje na temat dojrzałości cyfrowej polskich przedsiębiorstw w okresie przed wybuchem, w trakcie i po pandemii COVID-19. Dodatkowo w ramach badania IPC przeanalizowano świadomość przedsiębiorstw w obszarze ESG.

ICP to główny produkt, który SGH zamierza przywieźć do Poznania i zaprezentować szerszej publiczności. Sztuczna inteligencja oraz cyfryzacja to zresztą  główny motyw tegorocznego kongresu. Być może nie zogniskuje uwagi tak, jak przemówienie, jakie wygłosi była Pierwsza Dama USA Michele Obama, ale z pewnością będzie budzić zainteresowanie. 

Wskaźnik będzie przedstawiany na Impact ’24 w kilku odsłonach. Najszersza prezentacja wyników badań AI Lab | SGH na temat cyfryzacji polskich firm i sektorów gospodarki odbędzie się w środę 15 maja o godz. 15.45 (Dyskusja moderowana: Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw AI Lab) w Strefie Edukacji Przyszłości. Wystąpią w niej prof. dr hab. Bogumił Kamiński, dr Dominika Bosek-Rak i Daniel Kaszyński.

IPC został przygotowany pod kierownictwem naukowym szefa AI Lab, profesora Bogumiła Kamińskiego, który dodatkowo weźmie udział w dyskusji panelowej na temat „Nowa era pracy i uczenia się w kontekście Przemysłu 5.0: Cyfrowa transformacja z wykorzystaniem AI i innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa”, zaplanowanej na 16 maja o godz. 15.15 (Scena nr 3). Bezpośrednio po dyskusji, o godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem badaczy z AI Lab | SGH.  Zapraszamy na nią dziennikarzy i wszystkie inne osoby zainteresowane tematem. 

Drugim motywem przewodnim obecności SGH na kongresie Impact ’24 jest edukacja przyszłości. Rektor Piotr Wachowiak weźmie 15 maja udział w panelu „Kształtowanie umysłów jutra - edukacja w obliczu globalnych zmian" (Strefa Edukacji Przyszłości, 15.00-15.40). Po krótkim przerywniku, jakim będzie spotkanie z polskim kandydatem na astronautę Sławoszem Uznańskim, tematyka ta będzie kontynuowana w debacie moderowanej przez przewodniczącego Samorządu Doktorantów SGH Przemysława Brzuszczaka, a zatytułowanej „Co rektorzy powinni wiedzieć? Szkolnictwo wyższe w świetle danych ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA)”. Debatować będą prof. dr hab. Marek Rocki (SGH) i prof. dr hab. Maciej Żukowski (UE w Poznaniu).

Obok naukowców z SGH na Impact ’24 przyjadą też przedstawiciele młodszego pokolenia, a mianowicie studenci SGH i Sciences Po (Paryż), którzy będą dyskutować podczas debaty oksfordzkiej na temat “The Future of the EU: Divided by Age or by Geography?”.

Już po raz drugi razem z „Rzeczpospolitą” ogłosimy na Impact ’24 przygotowywaną wspólnie z SGH Listę 500. Nagrodzonych i laureatów poznamy w środę wieczorem na specjalnej gali. 

Szczegółowy plan aktywności SGH na Impact ’24 będziemy omawiać w mediach społecznościowych, artykułach prasowych i depeszach agencyjnych. Przedstawimy też relacje wideo i zapis debaty oksfordzkiej (udostępniony na kanale YouTube).

„Impact ’24 jest wydarzeniem, na którym nie mogło zabraknąć SGH, bo od kilku lat staramy się być wszędzie, gdzie toczy się poważna debata o kondycji i przyszłości polskiej gospodarki. To główny powód, dla którego jesteśmy obecni na Impact ‘24” – podkreślił rektor Piotr Wachowiak w rozmowie z „Gazetą SGH”. 

Zapraszamy do śledzenia relacji, gdy tylko dotrzemy na miejsce.