SGH na Open Eyes Economy Summit (OEES) 2022 w Krakowie
W dniach 22-23 listopada 2022 r. w Krakowie odbywa się VII Open Eyes Economy Summit – międzynarodowy kongres, któremu od 2016 roku przyświeca idea ekonomii wartości w myśl tego, że biznes i gospodarka winny opierać się na wartościach społecznych. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest, obok innych podmiotów, partnerem tego wydarzenia.
OEES poprzez interdyscyplinarny program z udziałem wielu autorytetów i wybitnych osobistości świata nauki, biznesu, polityki i kultury jest jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu w Polsce w ciągu roku.
W kongresie uczestniczą naukowcy, przedsiębiorcy, aktywiści, artyści, studenci, dziennikarze.
„To wydarzenie gromadzące ludzi myślących odpowiedzialnie, otwarte dla uczestników niezależnie od ich wieku, statusu społecznego, ekonomicznego czy politycznego. Obecność na OEES to doskonała okazja, by posłuchać na żywo niezwykłych osobowości i nawiązać nowe kontakty” – wskazują organizatorzy kongresu.
Wszelkie szczegóły dotyczące programu i uczestnictwa dostępne są na stronie Open Eyes Economy Summit.
O programie OEES 2022
W tym roku na OEES czekają rozmowy na ważne i aktualne tematy społeczno-gospodarcze. Green Deal w obliczu wojny: Szok energetyczny – przeczekanie czy dostosowanie; Dekarbonizacja przemysłu – neutralność klimatyczna i transformacja energetyczna wobec widma kryzysu; Czego uczy nas w obszarze praw człowieka w biznesie para najczarniejszych łabędzi XXI wieku?; Gospodarcza przyszłość Ukrainy; Cyberbezpieczeństwo i dezinformacja w obliczu kryzysów – to zaledwie kilka z ponad 80 punktów programu podzielonych na siedem ścieżek tematycznych:
• Wiarygodność ekonomiczna
• Prawa człowieka w biznesie
• Klimatyczna regeneracja miast
• Młodzi w mieście
• Green Deal – energia, żywność, zdrowie
• Design thinking w transformacji ku nieznanemu
• Open Eyes to Ukraine
Najważniejsza jest wiarygodność ekonomiczna Polski
Kluczowym elementem 7. edycji kongresu będzie prezentacja końcowych wniosków z pełnego raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”, przygotowanego przez zespół ekonomistów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jerzego Hausnera. W raporcie ujęto następujące obszary:
I – Praworządność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego
II – Swoboda działalności gospodarczej
III – Wiarygodność finansów publicznych
IV – Stabilność systemu finansowego i pieniądza
V – Ochrona i bezpieczeństwo pracy
VI – Jakość usług publicznych i infrastruktury publicznej
VII – Respektowanie zobowiązań międzynarodowych
VIII – Zagrożenia wiarygodności ekonomicznej Polski w najbliższych latach – wyniki badania jakościowego
IX – Rekomendacje na rzecz podnoszenia wiarygodności ekonomicznej Polski
„Już pierwsze obliczenia zaprezentowane w czerwcu br. na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie pokazały, że wiarygodność ekonomiczna Polski na przestrzeni ostatnich trzech lat znacząco spadła. O tym, jaki ma to wpływ na naszą gospodarkę oraz, co można z tym zrobić, będą rozmawiać eksperci w panelach dyskusyjnych podczas drugiego dnia kongresu” – informują organizatorzy wydarzenia.
Nad raportem pracowała grupa ekonomistów, w tym ekspertów z SGH: prorektor ds. nauki SGH dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH; prezes zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Sławomir Dudek z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH; kierownik katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH.
SGH na OEES 2022
Oprócz udziału ekspertów SGH w licznych sesjach dyskusyjnych na kongresie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przygotowała w tym roku po raz pierwszy na OEES Studio SGH-DGP. W rozmowach z ekspertami naszej uczelni i zaproszonymi gośćmi będziemy omawiać problemy społeczno-gospodarcze współczesnego świata.
Zapraszamy do śledzenia rozmów i relacji na naszym kanale YouTube, a także do przeglądania informacji w Gazecie SGH i na naszych profilach w mediach społecznościowych.
Obok Studia SGH-DGP będą wystawione raporty, publikacje i foldery Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.