SGH na Impact'23

na zdjęciu oświetlona na czewono-żółto scena kongresu oraz publiczność

10 maja br. w Poznaniu rozpoczął się międzynarodowy kongres gospodarczy Impact’23. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia. Wśród eventów zaplanowanych na 10-11 maja, w które SGH jest bezpośrednio zaangażowana, są panele z udziałem władz rektorskich, ogłoszenie wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” rankingu firm „Lista 500” oraz wręczenie nagród laureatom dwóch prestiżowych konkursów ekonomicznych.

Impact’23 – jak podkreślają organizatorzy – jest jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W programie kongresu przewidziano 23 ścieżki tematyczne i blisko 200 wystąpień oraz dyskusji dotyczących biznesu, sytuacji gospodarczej na świecie, nieodwracalnych zmian klimatycznych i dróg pozwalających skuteczniej chronić środowisko oraz rozwijać zdrowsze relacje społeczne.

Wśród ponad 600 mówców z różnych krajów, którzy wystąpią w Poznaniu, są: Valerie Jarrett, doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy w latach 2009-2017 i najdłużej urzędująca na tym stanowisku polityczka, prezeska zarządu Civic Nation i współprzewodnicząca The United State of Women, Nassim Nicholas Taleb, autor serii "Incerto" ("Czarny łabędź", "Zwiedzeni przez przypadek", "Antykruchość", "Na własne ryzyko"), zajmujący się analizą ryzyka i czynników generujących chaos, zamieszanie i niepewność w świecie, a także Natalie Portman, aktorka, twórczyni filmowa, feministka i aktywistka ekologiczna. W środę przed południem w ramach Impact’23 wystąpił premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Jednym z ważniejszych wydarzeń kongresu będzie wykład Adama Tooze’a, uznawanego za jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli analizujących bieżącą sytuację społeczno-polityczno-ekonomiczną świata. Tooze jest wykładowcą na Uniwersytecie Columbia.

Głównymi zagadnieniami poruszanymi w Poznaniu mają być w zamyśle organizatorów: współczesna technologia, rozwój biznesu i sztucznej inteligencji, a także zmiany, jakie spowodowała pandemia COVID-19 i wynikająca z nich konieczność zredefiniowania zasad odpowiedzialnego biznesu. Wśród ścieżek tematycznych znalazły się m.in. zdrowie, bezpieczeństwo cyfrowe i obrona, sztuka i kultura, marketing sportowy, technologia wytwarzania zdrowej żywności, mobilność, energia, ekologia, przyszłość cyfrowa czy przemysł z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Obecność przedstawicieli SGH na poznańskim kongresie nie ogranicza się do udziału w panelach, spośród których warto wymienić ten z udziałem – dr. hab. Piotra Wachowiaka, profesora i rektora SGH zatytułowany „Zmierzając w kierunku rewolucji polegającej na przekwalifikowaniu – jaka będzie przyszłość pracy?” (czwartek, 11 maja o godz. 17:25) czy prorektor ds. nauki dr hab. Agnieszki Chłoń-Domińczak, prof. SGH, uczestniczącej w dyskusji  „Rodzina i praca – czy te żywioły da się pogodzić?” (środa, godz. 14:35).

kilka osób rozmawia w studiu podczas kongresu Impact'23

W ramach współpracy dziennika „Rzeczpospolita” z SGH podczas kongresu Impact’23, w czwartek 11 maja, zostanie ogłoszony ranking największych firm w kraju tzw. Lista 500. Przyznane zostaną „Orły Rzeczypospolitej” w trzech kategoriach: handel i usługi niefinansowe, przemysł i usługi finansowe. Komentarz do sytuacji w tych obszarach polskiej gospodarki z perspektywy akademickiej przedstawi prof. dr hab. Elżbieta Adamowicz, b. dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Ranking ogólny Listy 500 zostanie omówiony z kolei przez dr. hab. Mikołaja Pindelskiego, prof. SGH, z Katedry Teorii Zarządzania SGH.  Nagrody wraz z redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej” będzie wręczać podczas specjalnej gali rektor SGH.

Wydarzeniami, które budzą emocje i zainteresowanie społeczności SGH, są przewidziane na środę i czwartek ceremonie wręczenia nagród laureatom konkursów adresowanych do studentów i doktorantów.

Nagrodą w konkursie MasterCard Advisors, odbywającego się pod hasłem „Gen Z w krainie finansów – Zorientowani czy Zagubieni?”, jest możliwość wystąpienia w jednym z prestiżowych paneli na Impact’23. Wśród zwycięzców konkursu są reprezentanci SGH (nagroda I i II stopnia), o czym poinformowali organizatorzy na swej stronie internetowej. Więcej w artykule w „Gazecie SGH".

W środę po południu Piotrowi Zawadzkiemu, studentowi I roku studiów magisterskich na kierunku metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne w SGH, została wręczona główna nagroda w konkursie EconoMY Challenge 2023 zorganizowanym wspólnie przez „Puls Biznesu” i Santander Bank Polska. Studenci z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju uczestniczyli w tym konkursie, którego główna nagroda opiewała na 10 tys. weryfikując swą ogólną wiedzę ekonomiczną i znajomość rzeczy w takich obszarach tematycznych, jak bankowość, rynki kapitałowe czy bieżące trendy gospodarcze.

Laureatowi konkursu EconoMy Challenge z SGH, serdecznie gratulujemy sukcesu. Więcej o jego wygranej w artykule w „Gazecie SGH".