Nowe idee i energia społeczna

Konferencja EFINI

SGH partnerem merytorycznym Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) oraz Open Eyes Economy Summit (OEES)

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI

EFNI to jedna z ważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, liderzy polityczni i decydenci oraz autorytety ze świata nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń zorganizowanych w dniach 11–13 października br. debatowali o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.

Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników, w tym przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej. SGH była strategicznym partnerem merytorycznym wydarzenia. W tym roku do Sopotu udało się liczne grono wykładowców SGH, którzy oprócz udziału łącznie w ponad 20 panelach, pogrupowanych wedle ścieżek tematycznych (Cyfrowa transformacja Europy, Europa na globalnych rynkach, Zielona zmiana Europy, Europa otwarta i różnorodna, Przyszłość Europy, Polska przed wyborami, Odbudowa Ukrainy), byli gośćmi przygotowanego we współpracy z „Dziennikiem Gazetą Prawną” studia telewizyjnego. Relacje z rozmów z ekspertami można obejrzeć na kanale YouTube SGH.

„W EFNI brałam udział już pięciokrotnie. To konferencja inna niż wszystkie i nie są to puste słowa. Dlaczego? Po pierwsze, to wyjątkowe i unikatowe w skali i konsekwencji połączenie światów biznesu, nauki, kultury i mediów. Wszyscy są równoprawnymi uczestnikami czy to dyskusji plenarnych, czy to wieczornych spotkań, przeciągających się często do nocy. Ważne miejsce w programie EFNI zajmują prezentacje książek, spotkania z ich autorami, a także sprzedaż książek, w tym naukowych (sic!)” – mówi dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, pełnomocniczka rektora ds. współpracy z UE, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych.

„Po drugie, liczy się tu wymiar europejski. EFNI od początku pokazuje Polskę jako aktywnego członka UE. Zawsze są tu reprezentanci unijnych instytucji, organizacji, w tym przede wszystkim BusinessEurope, którego członkiem jest Konfederacja Lewiatan”, organizator forum – dodaje socjolożka. „Po trzecie, EFNI eksponuje silną pozycję kobiet. Kobiety są traktowane godnie i z uznaniem, ich głos jest słuchany. Niestety, to nie jest regułą na biznesowych czy naukowych konferencjach, pełnych +maneli+ (paneli bez kobiet). Zatem, drodzy organizatorzy seminariów, debat – bierzcie przykład z EFNI!” – apeluje prof. Molęda-Zdziech. I zwraca uwagę, że forum zyskuje również, zapraszając reprezentantów młodego pokolenia.

Na EFNI prof. Molęda-Zdziech mówiła o kwestiach europejskich, miejscu kobiet w życiu publicznym czy też roli nauki i dyplomacji naukowej.

Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

OPEN EYES ECONOMY SUMMIT

21–22 listopada 2023 r. po raz ósmy odbył się Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit w Krakowie, którego SGH była współorganizatorem i głównym partnerem merytorycznym. Podczas wydarzenia przedstawiono raporty przygotowane przy udziale ekspertów SGH: Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski 2023, Indeks Zdrowych Miast 2023 oraz raport Punkt widzenia Pracodawców RP. Sytuacja kobiet na rynku pracy. Nasi eksperci wzięli udział w panelach. Po raz drugi na OEES Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przygotowała studio telewizyjne, tym razem we współpracy z „Pulsem Biznesu”.

W tym roku motywem przewodnim kongresu była „energia społeczna”. Co oznacza termin „energia społeczna” spytałam dr hab. Halinę Brdulak, prof. SGH, z Katedry Zarządzania Międzynarodowego:

„Skąd w ogóle bierze się energia społeczna? Jeśli mówimy o energii społecznej, to jednak mamy na myśli pozytywną energię społeczną. A przecież energia społeczna może iść w różne strony: być zrywem do pozytywnych działań, jak też do negatywnych. Energia społeczna jest pochodną postaw obywatelskich. Jeśli kształcimy obywateli, to w tym momencie kształcimy osoby, które są wrażliwe społecznie. I osoby te są nośnikami pozytywnej energii społecznej.

Energia bierze się najpierw z małych źródeł, które później połączone są w większe źródła i dają siłę, która pozwala być tą energią całkowitą. W kategoriach energii społecznej zbieramy aktywność, czyli coś, co wychodzi poza mnie jako osobę i jest nakierowane na zewnątrz, ale ku jakiemuś celowi, który ma cechy pozytywne.

Ale świat składa się z ying i yang. Dynamika zmian może pójść w różne strony. I teraz skąd się bierze to, że ten wektor się zmienia? Gdzieś na najwyższych szczeblach znajdują się osoby, które mają wpływ na to, w którą stronę ten strumień energii popłynie. Jeśli przywódcy są osobowościami silnie oddziaływującymi na innych, mają władzę lub inne umiejętności manipulacji, to mogą wykorzystać tę energię w negatywnym celu. Ale jeśli energia społeczna ma dobre źródła komunikowania się i przepływu, to z natury skierowana jest ku dobru. Jeśli kanały przepływu energii są sprawne, to ta pozytywna energia jest w stanie znieść tę negatywną. Ta pozytywna energia się przebije, bo ma większe możliwości. Energia ma siłę, jeśli ileś osób ją niesie. Energia społeczna to jest energia masy, dużej liczby osób”.

A jaki czynnik jest kluczowy w budowaniu ekosystemu zaufania społecznego?

„Dla mnie podstawą jest szacunek dla innych, brak strachu przed różnorodnością, włączenie, życzliwe wzajemne słuchanie się, dialog i umiejętność krytycznego myślenia, odwaga do tego, żeby wypowiadać swój sposób patrzenia na świat. Mniej konformizmu, więcej odwagi, wtedy tworzy się kapitał zaufania” – zaznacza prof. Brdulak.

„Ale żeby był szacunek, trzeba być osadzonym w sobie samym. Najpierw trzeba mieć szacunek do siebie samego, żeby mieć szacunek do innych” – zastrzega. I tłumaczy, że chodzi o to, żeby „być w większym stopniu wewnątrzsterownym, napędzanym tymi wewnętrznymi przemyśleniami”. „Dlatego uważam, że filozofia jest niezbędna na egzaminach doktorskich i potrzebna każdemu absolwentowi uczelni wyższej. Poznając tajniki filozofii, uświadamiamy sobie istotę rzeczy. Filozofia buduje nas jako człowieka, nasz sposób myślenia, postrzegania świata, konstytuuje wartości, o których wspomniałam i te wartości, które my mamy u siebie na naszej uczelni jak prawda, szacunek, uczciwość, współpraca i profesjonalizm. One są bardzo istotne do tego, żeby ten kapitał zaufania powstawał” – tłumaczy prof. Brdulak. I wskazuje, że „dla najmłodszych, którzy przychodzą na uczelnię, dla pokolenia Z liczy się autentyczność, łącznie z wszystkimi wadami. Szacunek dla innych plus autentyczność buduje więź, relację, buduje zaufanie społeczne”.

O roli uniwersytetu w wytwarzaniu „energii społecznej” mówił Gazecie SGH rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, dyrektor Instytutu Zarządzania: „Energia społeczna przejawia się w determinacji i wytrwałości indywidualnych i zbiorowych podmiotów w dążeniu do jakiegoś celu. W idealnym przypadku energia społeczna wspiera indywidualne i zbiorowe wysiłki mające na celu sprostanie wyzwaniom i możliwościom związanym z organizacją wykorzystania zasobów. Energia społeczna jest niezbędna, jeśli dynamika zmian w kierunku wspólnego dobra ma dominować w dłuższej perspektywie”.

„Jestem zdecydowanie za tym, aby uniwersytet był katalizatorem energii społecznej. To jest nasza misja. SGH kształtuje liderów, ale przede wszystkich kształtuje obywateli. Chcemy, żeby nasi studenci i absolwenci byli świadomi, że od nich zależy to, co dalej się zdarzy. Miejcie wpływ – mówimy. Bo jest on niezwykle istotny. Dlatego zachęcaliśmy młodych do pójścia na wybory – zaznacza rektor.

– Uniwersytet jest dla mnie tam, gdzie kształtują się postawy społeczne i gdzie kształtuje się baza do tego, żeby energia społeczna rozwijała się w pozytywnym kierunku, żeby ludziom chciało się chcieć, żeby byli aktywni, żeby wyszli ze strefy komfortu. Chodzi o to, żeby nie bać się bronić pewnych wartości, żeby potrafić tworzyć społeczności, żeby być świadomym tego w kategoriach nie tylko krótkookresowych, ale także w myśleniu długookresowym. Energia społeczna, którą my jako uniwersytety, jako uczelnie wyższe chcemy tworzyć poprzez postawy obywatelskie i krytyczne myślenie, jest bardzo ważna. Poprzez argumenty dochodzi do wymiany, do dialogu i być może do zmiany postaw obu stron. Wtedy tworzy się energia zmiany, energia postępu, energia myślenia i działania w kierunku dobra”.