Kongres Zdrowe Miasta

trzech mężczyzn i kobieta pozuja na ściance

Jak miasta podchodzą do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa? W jaki sposób dbają o edukację, usługi miejskie, infrastrukturę? Które miejsca tworzą najbardziej zrównoważoną przestrzeń do życia? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił Indeks Zdrowych Miast 2024. Wyniki trzeciej edycji indeksu ogłoszono na uroczystej gali, która odbyła się 23 września w czytelni Biblioteki SGH podczas Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko.

Dwudniowy kongres to pierwsza tego typu okazja do dyskusji o przyszłości polskich miast, ale jego organizatorzy i pomysłodawcy – Grupa LUX MED, ruch Open Eyes Economy i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – zapowiadają, że stanie się on wydarzeniem cyklicznym. 

„Inicjatywa, jaką jest Kongres Zdrowe Miasta, powstała, ponieważ wierzymy w konieczność tworzenia przestrzeni do dialogu, gdzie lokalne władze, przedsiębiorcy i mieszkańcy mogą wspólnie pracować nad rozwiązaniami pozwalającymi projektować i tworzyć zdrowe przestrzenie miejskie. W interesie nas wszystkich – mieszkańców polskich miast – jest skupić wszystkich interesariuszy wokół tych celów i działać na rzecz wspólnego dobra” – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED, inicjatorka i współorganizatorka Kongresu Zdrowe Miasta.

Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, współorganizator i członek Rady Programowej Kongresu Zdrowe Miasta, podkreśla, że „włodarze miast stoją przed szeregiem wyzwań związanych z zapewnianiem odpowiedniej jakości życia swoich mieszkańców, dbając o to, żeby miasta były czyste, zdrowe, przyjazne i tworzyły warunki do aktywności, stąd konieczność prowadzenia szerokiej dyskusji w tym zakresie”.

Dwudniowe wydarzenie gromadzi nie tylko przedstawicieli samorządów, ale i świata biznesu oraz nauki. Wszyscy uczestnicy mogą posłuchać licznych paneli i wystąpień ekspertów, mówiących o tym, jak tworzyć zrównoważone przestrzenie miejskie. 

Kongres Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko wyrasta z projektu Indeks Zdrowych Miast, dlatego, podobnie jak indeks, składa się z ośmiu kluczowych ścieżek tematycznych: środowiska, zdrowia, ludności i pokoleń, usług  miejskich, edukacji, mieszkalnictwa, przestrzeni oraz infrastruktury. Nowością podczas kongresu jest zaproszenie do aktywnego udziału przedstawicieli polskich firm, które poprzez swoją działalność biznesową wpływają na miejski krajobraz.

Firmy wraz z ekspertami w zakresie zdrowia publicznego, biznesu, ochrony środowiska, nauki i władz samorządowych zasiadły do Okrągłego Stołu. 


„Celem tej inicjatywy jest stworzenie wiarygodnej i transparentnej metodologii oceny polskich przedsiębiorstw pod kątem ich wpływu na zdrowie pracowników oraz środowisko naturalne” – tłumaczy prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES, przewodniczący Rady Fundacji GAP, współorganizator i członek Rady Programowej Kongresu Zdrowe Miasta. 

Wypracowana metodologia posłuży do stworzenia Indeksu Zdrowych Firm. 

„Ma on za zadanie doceniać firmy, które aktywnie wkładają wysiłek w tworzenie zdrowych przestrzeni i przyjaznego środowiska pracy” – dodaje prof. Hausner.

Kongres jest wydarzeniem szczególnie wyczekiwanym przez samorządowców. Podczas wieczornej gali w pierwszym dniu kongresu ogłoszono wyniki tegorocznej, trzeciej już edycji Indeksu Zdrowych Miast. Wyjątkowy projekt tworzony przez Grupę LUX MED we współpracy z SGH, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES), prezentuje warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. W tegorocznej edycji nie zabrakło niespodzianek i nowości, m.in. dwóch rankingów w kategorii głównej – dla miast poniżej i powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą 3. edycji wśród dużych miast został Poznań, a wśród tych mniejszych – Sopot.

Indeks Zdrowych Miast to ogólnopolska inicjatywa, która przedstawia podejście polskich miast do kwestii związanych nie tylko ze zdrowiem, ale ogólnie pojętym dobrostanem mieszkańców. Publikacja jest zbiorem informacji o podejmowanych przez lokalne samorządy inwestycjach i działaniach, które tworzą coraz bardziej zrównoważoną przestrzeń miejską. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane przez siebie praktyki i zobaczyć ich realny wpływ na poziom jakości życia mieszkańców. Miasta zostały ponownie ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń.

Nowością, wprowadzoną do zestawienia w tegorocznej edycji, jest podział w kategorii głównej na miasta poniżej 300 tys. mieszkańców i te powyżej tej liczby. Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców laur zwycięzcy przypadł Sopotowi. Na drugim miejscu uplasowała się Gdynia, a na trzecim Rzeszów. Wśród wielkich aglomeracji niespodzianka – to Poznań jest miastem, w którym żyje się najlepiej. Na podium obok stolicy Wielkopolski uplasowała się Warszawa, która rok temu była pierwsza. Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk.

Wyniki 3. edycji Indeksu Zdrowych Miast.

Patronat Honorowy nad Kongresem objęły Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Minister Zdrowia, a także ambasada Wielkiej Brytanii i ambasada Danii. Patronaty merytoryczne przyznały kongresowi następujące instytucje: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy dla Zdrowia, Polski Alarm Smogowy, UNEP/GRID-Warszawa, UN Global Compact.