Zmarł profesor Piotr Płoszajski

profesor Piotr Płoszajski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 września zmarł profesor Piotr Płoszajski, wieloletni, zasłużony  pracownik naszej uczelni, zatrudniony w latach 1994–2018. Ceremonia pogrzebowa i pożegnanie prof. Piotra Płoszajskiego odbędą się 10 września 2024 r. (wtorek) o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu na Bródnie.

Kierownik Katedry Teorii Zarządzania w latach 1994-2018, dyrektor akademickiego programu CEMS w latach 1997-2008, prorektor ds. współpracy z zagranicą w latach 2005-2008.

Pan Profesor był wysokiej klasy specjalistą z zakresu wpływu technologii na modele biznesowe, transformacji cyfrowej i sztucznej inteligencji. Autor wielu publikacji. 

Ceniony wykładowca i pedagog.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ceremonia pogrzebowa i pożegnanie prof. Piotra Płoszajskiego odbędą się 10 września 2024 r. (wtorek) o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu na Bródnie.

Autokar zostanie podstawiony za szlabanem na parkingu przy Gmachu Głównym SGH (al. Niepodległości 162) o godz. 10.45. Planowany odjazd autokaru: 11.10. Ze względu na miejsca uroczystości został zapewniony przejazd na trasach:
SGH – Cmentarz Wojskowy na Powązkach – Cmentarz na Bródnie;
powrót: Cmentarz na Bródnie – Cmentarz Wojskowy na Powązkach – SGH


Dr hab. prof. SGH Piotr Płoszajski był kierownikiem Katedry Teorii Zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów od 1994 do 2018 r. W SGH pełnił funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą w kadencji 2005–2008. 

Specjalizował się w: innowacjach modeli biznesowych w warunkach zmian technologii (Czwarta Rewolucja Przemysłowa) i problematyce tzw. Nowej Gospodarki: transformacji cyfrowej,  logice sieciowej, hiperarchii i strukturach rojowych, strategiach biznesu na pograniczu stabilności  i chaosu, Internecie Obiektów, Big Data i sztucznej inteligencji.

Był absolwentem zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim i Harvard Business School (ITP. Program), USA. Stypendysta m.in. The Ford Foundation, The British Academy, CNRS w Paryżu, The Swiss Foundation, Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Japan Society for the Promotion of Science i DAAD. Research Scholar w Sloan School of Management, Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA.

W latach 1971–2006, był pracownikiem naukowym w PAN: w latach 1987–1991 był dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a w latach 1993–1998 dyrektorem generalnym Polskiej Akademii Nauk. Długoletni członek Executive Committee i Academic Committee CEMS (Community of European Management Schools) oraz dyrektor akademicki CEMS w SGH (1998–2008). Założyciel Polsko-Japońskiego Centrum Zarządzania oraz Centrum Badań nad Odpowiedzialnym Biznesem w SGH. W latach 1999–2005 był członkiem Faculty w Consortium for Enhancement of Ukrainian Management Education (CEUME) – programie USAID dla kształcenia wykładowców uniwersyteckich na Ukrainie. Współtwórca Indeksu RESPECT na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Członek Rady Naukowej w Centrum Zdrowia Dziecka.

Był autorem ponad 220 publikacji, wykładowcą i speakerem na kilkudziesięciu uniwersytetach i centrach badawczych w Europie, USA, Japonii, Indiach i Nowej Zelandii, Członkiem Rady Doradczej w Salzburg Seminar. Doradcą i wykładowcą w wielu korporacjach polskich i międzynarodowych. Współzałożycielem Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego w Polsce. Członkiem rad nadzorczych: Banku Tokyo-Mitsubishi (Polska) i Intercars S.A., członkiem Rady Doradczej ErgoHestia. Członkiem Rady Programowej CIONET, największego światowego stowarzyszenia szefów IT korporacji i  instytucji.

Adjunct Professor w Carlson School of Management, University of Minnesota, USA. Visiting Professor w Kiev Mohyla Business School, International School of Management w Dortmundzie, Business School we Lwowie i Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu. Kilkakrotnie otrzymał Nagrodę I stopnia Rektora SGH za działalność naukową i dydaktyczną oraz za całokształt dorobku. Promotor 13 prac doktorskich.