Dr Jakub Olipra z SGH odznaczony francuskim Orderem Zasługi dla Rolnictwa

dwóch mężczyzn stoi w sali głównej w rezydencji ambasadora Francji w Polsce; w tle obraz generała de Gaulle'a

Dr Jakub Olipra, adiunkt w Zakładzie Modelowania Ekonomicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie został odznaczony francuskim Orderem Zasługi dla Rolnictwa. Uroczystość odbyła się 7 kwietnia br. w Warszawie, w rezydencji ambasadora Francji w Polsce.

Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie przyznał order dr Oliprze w uznaniu za jego wkład we wzmacnianie relacji francusko-polskich i wzajemną wymianę wiedzy w obszarze rolnictwa.

Order Zasługi Rolniczej został ustanowiony w 1883 roku i jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych francuskich odznaczeń. Jest przyznawany za wybitne zasługi dla rolnictwa. Wśród najbardziej znanych osób, które odznaczono tym orderem w różnych rangach są m.in. Louis Pasteur, Jacques Chirac czy Christine Lagarde.

Według informacji ambasady Francji w Polsce do tej pory około 80 Polaków, głównie naukowców, polityków i wysokich rangą przedstawicieli biznesu, otrzymało to wyróżnienie. Pierwszy Polak został odznaczony w 1923 roku.

Dr Olipra jest najmłodszym Polakiem odznaczonym Orderem Zasługi dla Rolnictwa i jednym z najmłodszych laureatów na świecie.