Student SGH laureatem testu wiedzy ekonomicznej EconoMy Challenge

młody mężczyzna trzyma w ręku planszę informującą, że wygrał 10 000 zł w konkursie

Piotr Zawadzki, student I roku studiów magisterskich w SGH na kierunku „Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie EconoMy Challenge zorganizowanym przez redakcję „Pulsu Biznesu” i Santander Bank Polska.

Konkurs odbył się 19 kwietnia. Jego uczestnicy mieli 60 minut , by odpowiedzieć online na pytania sprawdzające ogólną wiedzę gospodarczą w takich obszarach tematycznych, jak bankowość, rynki kapitałowe bieżące trendy gospodarcze. Piotr Zawadzki, student SGH, okazał się najlepszy. Zdobył najwyższą liczbę punktów – łącznie 89,17.

Laureat drugiej nagrody z Politechniki Warszawskiej zdobył 83,7 pkt., a zajmujący trzecią pozycję reprezentant Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uzyskał 84,95 pkt.

Uroczyste wręczenie nagrody w konkursie „Pulsu Biznesu” i Santander a odbyło się podczas ceremonii, jaka miała miejsce w środę po południu w ramach kongresu Impact’23.

Więcej o konkursie na stronie: PB EconoMY Challenge - sprawdź swoją wiedzę i wygraj.

Jak podkreśliła przy wręczaniu nagrody Patricia Deyna, prezes firmy Bonnier Business Polska, która wydaje „Puls Biznesu”, konkurs nie należał do łatwych, a pytania zostały dobrane w taki sposób, by uzyskanie pełnej puli 100 pkt. było właściwie nieosiągalne. „Pozwoliło to lepiej skalibrować wyniki uzyskane przez uczestników konkursu” – zaznaczyła.

Kierująca działem marketingu w „Pulsie Biznesu” Karolina Kowalska wyraziła w rozmowie z „Gazetą SGH” zadowolenie, że w konkursie wystartowali nie tylko studenci z uniwersytetów ekonomicznych, ale również przedstawiciele różnych kierunków na polskich politechnikach. Dodała, że jest jej przyjemnie, że przedstawiciel SGH , z którą „Puls Biznesu” owocnie współpracuje od kilku lat, oferując m.in. bezpłatny abonament czasopisma dla społeczności studenckiej SGH, uzyskał tak znakomity wynik.

Według prezesa zarządu Santander Bank Polska, który współorganizował konkurs, Michała Gajewskiego, „uczestnictwo we wszelkiego rodzaju konkursach powinno być nieodłączną cechą każdego przedsiębiorcy”. Prezes Gajewski z uznaniem mówił o trójce, studentów, którzy stanęli na podium – jak to ujął – „niełatwego konkursu”.

Z opinią, że rywalizacja w sferze wiedzy jest przydatna w biznesie zgadza się nagrodzony w konkursie Piotr Zawadzki.

„Wiem, że tak jest, ale na razie trudno mi to odnieść do jakiejś konkretnej sytuacji, bo jestem jeszcze za młody i wciąż jeszcze zastanawiam się, jaka ścieżka rozwoju będzie dla mnie najkorzystniejsza”. Mówiąc o planach zawodowych po ukończeniu studiów, Zawadzki nie wykluczył kariery w finansach, ale podkreślił też, że „bierze  poważnie pod uwagę ścieżkę akademicką”. Dodał przy tym, że „każda z tych dróg jest inna i pełna innych wyzwań”.

Laureat tegorocznego testu wiedzy ekonomicznej nie krył w rozmowie z „Gazetą SGH”, że rezultaty konkursu były dla niego zaskoczeniem.

„Nie spodziewałem się aż tak dobrego swego wyniku i czuję się naprawdę zaszczycony wyróżnieniem. Niektóre pytania były trudne. Może nie wszystkie, ale część naprawdę była sporym wyzwaniem”.

Odnosząc się do samej formuły testu, Piotr Zawadzki zwrócił uwagę na fakt, że dzięki niewielkiemu interwałowi czasowemu, zarezerwowanemu dla udzielenia odpowiedzi na dane pytanie, pojawiła się też gwarancja, że konkurs został przeprowadzony w sposób uczciwy.

„Było naprawdę niewiele czasu, żeby odpowiedzieć na te pytania, a że było to w formule internetowej (online) organizatorom udało się bardzo sprawnie przeprowadzić ten test” – podkreślił laureat konkursu.

Na pytanie, do jakiego stopnia studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pomagały w sprostaniu wymogom konkursu, Piotr Zawadzki odpowiedział żartobliwie, że każdy student SGH „dałby sobie radę w tym teście wiedzy”. Zaznaczył też, że wiedza wyniesiona z wykładów kierunkowych, w tym z przedmiotów obowiązkowych obejmujących ekonomię i specjalistycznych, „bardzo pomagała w odpowiedzi na pytania testu”. 

„W wypadku niektórych przypominałem sobie dosłownie, co mówił ten lub inny wykładowca na zajęciach i miałem pewność, że odpowiedź będzie dobra” – dodał.

W konkursie EconoMy Challenge wzięli udział studenci z najważniejszych uczelni w kraju, w tym z uczelni ekonomicznych. Główna nagroda opiewała na 10 tys. zł. Uczestnicy sprawdzali swą ogólną  wiedzę ekonomiczną i znajomość rzeczy w takich obszarach tematycznych, jak bankowość, rynki kapitałowe i bieżące trendy gospodarcze.

Laureatowi konkursu EconoMy Challenge z SGH, serdecznie gratulujemy sukcesu!

SGH na Impact'23.

Studenci SGH wśród zwycięzców konkursu MasterCard Advisors.