Samorządność studencka w SGH

Na zdjęciu Wojciech Godlewski

Podsumowanie roku akademickiego 2021/2022

Zbliża się koniec roku akademickiego. Jak zwykle przy takiej okazji, nasuwają się wspomnienia i refleksje. Z jednej strony zdaje mi się, że minął dzień, z drugiej – że swoją funkcję sprawuję już 10 lat. Podobne myśli towarzyszą prawie wszystkim członkom prezydium, jego pełnomocnikom, rzecznikowi praw studenta oraz innym osobom pełniącym najwyższe funkcje w Samorządzie Studentów SGH.

Pamiętam, jak na inauguracji roku akademickiego 2021/2022 życzyłem wszystkim, żeby był dobry. Kiedy wspominam te słowa, znowu słyszę oklaski, widzę te same osoby, które wtedy mi gratulowały, czuję uścisk tych samych dłoni. Zadaję sobie przy tym jedno pytanie: czy ten rok rzeczywiście był dobry? Zgodnie z uniwersytecką tradycją powinienem odpowiedzieć, że nie ma na nie prostej odpowiedzi i należy rozważyć różne punkty widzenia. Jednak tym razem daruję sobie kurtuazję i stwierdzę wprost: rok akademicki 2021/2022 był bardzo dobry (zarówno dla samorządu studenckiego, jak i całej społeczności SGH), mimo że stanęliśmy w obliczu niespodziewanych wyzwań. Sam jego początek był obiecujący, ale szybko dopadła nas codzienność pandemii. Ponadto, gdy tylko zaczęliśmy wracać do normalności, Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę. Nie było zatem zbyt dużo czasu na lobbowanie pomysłów czy zakrojoną na szeroką skalę dyskusję o zmianach, był to bowiem okres szybkiego podejmowania decyzji w turbulentnej rzeczywistości i często bardzo nietypowych dla uczelni działań, zwłaszcza w zakresie niesienia pomocy Ukraińcom.

Jednak z dumą patrzę na miniony rok. Cała SGH, w tym Samorząd Studentów, rozwinęła swoją działalność dzięki owocnej współpracy. Staliśmy się Uniwersytetem Europejskim, dołączając do sieci CIVICA, uszczegółowiliśmy sylabusy, nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów. W tym wszystkim ten ma udział, kto chociaż przez chwilę przyczynił się do lepszego funkcjonowania uczelni, w tym samorządu studenckiego.

Zarówno Samorząd Studentów SGH, jak i władze uczelniane znakomicie poradzili sobie z wyzwaniami, przed jakimi stanęli. Wszyscy potrafili podjąć niełatwe decyzje, np. dotyczące rozpisania referendum studenckiego, w którym społeczność akademicka mogła się wypowiedzieć na temat funkcjonowania uczelni w trakcie pandemii. Na szczęście, większość projektów mogła być realizowana stacjonarnie. Bardzo się cieszę, że nasi studenci i absolwenci mogli się bawić zarówno w Pałacu Kultury i Nauki na Balu SGH, jak i w Ogrodach Rektorskich na juwenaliach. Niestety, w Biegu SGH można było wziąć udział tylko online. Mam jednak nadzieję, że już za rok – tak jak dawniej – wspólnie pobiegniemy ulicami Mokotowa. W momencie, gdy piszę te słowa, przed nami jeszcze polonez w Spado i doroczne Święto SGH. Są to bardzo miłe wydarzenia, w ramach których, mam nadzieję, cała społeczność akademicka będzie bardzo dobrze się bawić.

Na 21 czerwca zaplanowano posiedzenie wyborcze Rady Samorządu Studentów SGH, podczas którego zostanie wybrane nowe prezydium. Wierzę, że kolejny rok jego działalności przyniesie dalszy rozwój naszej uczelni i samorządności studenckiej. Wspólnie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć, a pokazał to mijający rok akademicki.

Na kilkanaście dni przed zakończeniem swojej misji odczuwam zadowolenie. Wiem, że zrobiłem, co mogłem, żeby ulepszyć SGH. I chociaż nie wszystkie plany udało się zrealizować, to jestem przekonany, że w tym niełatwym roku Samorząd Studentów SGH radził sobie bardzo dobrze. Oby przez kolejne lata jeszcze lepiej stawiał czoła wyzwaniom i rósł w siłę, przyczyniając się do rozwoju i pomyślności naszej Alma Mater.

Człowiek wart jest tyle, ile warci są ludzie, którymi się otacza. W roku akademickim 2021/2022 moje najbliższe otoczenie stanowiły władze Samorządu Studentów SGH, które wspaniale się spisały. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, z którymi miałem przyjemność współpracować – zarówno studentom, jak i pracownikom naszej uczelni. Był to dla mnie prawdziwy zaszczyt. Korzystając z okazji, życzę całej społeczności SGH dobrego i bezpiecznego wypoczynku w czasie przerwy letniej!


WOJCIECH GODLEWSKI, przewodniczący Samorządu Studentów SGH